مهندسی معکوس | طراحی سه بعدی | پرینت سه بعدی

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم ؛ انتخاب خوب یا بد؟

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم ؛ انتخاب خوب یا بد؟

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم ؛ خوب یا بد؟ این سوالی است که ممکن است برای بسیاری از افراد مشتاقه به ورود به دنیای پرینت سه بعدی مطرح شود.

برای افرادی که میخواهند در حوزه پرینت سه بعدی وارد شوند ۲ دیدگاه و نظریه برای خرید دستگاه پرینتر سه بعدی وجود دارد.


دسته اول افرادی هستد که قصد دارند یک دستگاه چاپگر سه بعدی نو خریداری کنند تا بتوانند از مزایایی همچون گارانتی محصول و سلامت آن بهره مند شود این دسته از افراد باید برای خرید پرینتر سه بعدی هزینه بیشتری کنند.


در مقابل افرادی هستند که می خواهند با قیمت کمتری دستگاه پرینتر سه بعدی تهیه کنند از طرفی به دنبال خرید یک پرینتر سه بعدی با کیفیت هستند.

این افراد باید خرید پرینتر سه بعدی دست دوم را در برنامه خود قرار دهد در این مقاله قصد داریم راهنمای جامعی برای خرید پرینتر سه بعدی کارکرده ارائه کنیم.

ادامه این مقاله را با ما همراه باشید تا با مواردی که باید در خرید پرینتر سه بعدی دست دوم به آن دقت کنید آشنا شوید.

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم ؛ انتخاب خوب یا بد؟

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم مانند خرید یک خودرو نیست و اینکه پرینتر خریداری شده قبلاً چقدر کار کرده است و چه میزان از ساعت کاری آن گذاشته است غیر قابل تشخیص است.

به عنوان مثال ممکن است پرینتر سه بعدی خریداری شده در زمینه خدمات پرینت سه بعدی به کار گرفته شده باشد و زمان زیادی را کار کرده باشد در این شرایط عمر درایورها ، تسمه ها و استپ موتور های دستگاه کمی کم شده است و ممکن است پس از مدتی پرینتر سه بعدی با خرابی و مشکلات فنی روبرو شود.

ولی از طرف دیگر ممکن است صاحب قبلی پرینتر، آن را ارتقاء داده باشد به عنوان مثال سنسورهایی به دستگاه اضافه کرده باشد یا سیستم برنامه نویسی دستگاه را به روز کرده باشد که در این شرایط پرینترخریداری شده از شرایط خوبی برخوردار خواهد بود.


اصولا دستگاه های پرینتر سه بعدی دست دوم فاقد گارانتی و خدمات پس از فروش هستند.

 

حالا تصور کنید شما یک دستگاه پرینتر سه بعدی کارکرده را تهیه کردید که از لحاظ ظاهری بسیار شرایط خوب و ظاهری سالم و تمیز دارد ولی بعد از مدتی متوجه میشوید که تعدادی از قطعات آن نیاز به تعویض دارد و از عمر آن گذشته است اگر برند خریداری شده فاقد نمایندگی فروش یا فروشگاهی برای خرید اقلام آن باشد شما دچار مشکل می شوید.

به عنوان مثال پرینترهای سه بعدی خارجی مانند برندهای آمریکایی ، پرینترهای سه‌بعدی با کیفیتی هستند ولی به دلیل کم بودن قطعات یدکی ، این دستگاه ها نمی تواند انتخاب مناسبی برای خرید باشد زیرا دسترسی به قطعات آنها بسیار سخت و تعمیرات آن نیز بسیار پر هزینه است.

به عنوان مثال پرینتر سه بعدی برند Makerbot یا پرینتر ۳ بعدی Ultimaker از برترین برندهای تولیدکننده چاپگرهای سه بعدی هستند. اما به دلیل عدم تامین قطعات آن ها نمی تواند انتخاب مناسبی برای ما باشد.

اگر قصد دارید با دستگاه پرینتر سه بعدی خود در زمان زیاد و به صورت مداوم کار کنید خدمات پس از فروش و شرایط تعمیرات دستگاه را مد نظر قرار دهید.

به تصور بسیاری از افراد ، برندهای برتر پرینتر سه بعدی خارجی انتخاب های بهتری در مقایسه با پرینترهای سه بعدی تولید داخل است هر چند نمی‌توان این نظریه را رد کرد اما به دلیل کم یاب بودن و گران بودن قطعات دستگاههای خارجی در صورت خرابی دستگاه ، تعمیرات آن بسیار مشکل است.

در سالهای اخیر تکنولوژی پرینت سه بعدی در کشور ما بسیار پیشرفت کرده است و افراد و برندهای مختلفی اقدام به تولید پرینترهای سه بعدی کردند.

شرکت ها و مراکزی که در حوزه تولید چاپگرهای سه بعدی فعالیت می کنند ، با الگو قرار دادن برندهای روز دنیا اقدام به تولید پرینتر سه بعدی کرده اند.

قبلا در مقاله ای به معرفی برترین برندهای تولید پرینتر سه بعدی پرداخته بودیم. پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

آشنایی با برترین برندهای تولید پرینتر سه بعدی


اگر قرار بود پنج یا ده سال پیش راهنمای خرید پرینتر سه بعدی ارائه کنیم راهی جز معرفی برندهای معتبر خارجی نداشتیم ولی امروزه مراکز و شرکت های زیادی به تولید پرینتر سه بعدی FDM با کیفیت روز دنیا روی آورده اند که با قیمتی بسیار پایین تر قابل دسترسی هستند.


نکات مهمی که در هنگام خرید پرینتر سه بعدی کارکرده باید به آن توجه کرد

 

۱ – بدنه دستگاه پرینتر سه بعدی

 

بدنه یا همان چارچوب دستگاه نقش بسیار مهمی در استحکام پرینتر سه بعدی دارد در خرید پرینتر سه بعدی دست دوم به مقدار استحکام چهارچوب دستگاه دقت کنید تا در اثر ضربه آسیب ندیده باشد.

به طور کلی دستگاه هایی که با پروفیل ساخته شده اند دارای لرزش کم تر و استحکام و پایداری بیشتری هستند

خرید پرینتر فاندر 2ایکس

از عدم انحراف محورها حتما مطمئن شوید.

۲- تست گرفتن از دستگاه با یک یا چند نمونه پرینت

 

بهتر است پیش از خرید از فروشنده دستگاه بخواهید یک  نمونه پرینت با دستگاه در حضور شما بگیرد تا کیفیت لایه ها ، عملکرد محورهای حرکتی پرینتر ، توانایی موتورها در حال حرکت و همچنین صدای درایورهای دستگاه بررسی شود.

همچنین پس از پرینت با استفاده از دستگاههای ابعاد بردار دستی مانند کولیس اندازه قطعه را با اندازه مدل سه بعدی اولیه نرم افزاری مقایسه کنید تا از میزان دقت آن باخبر شوید.

اگر قصد شما از خرید پرینترسه بعدی استفاده از آن با متریال های خاصی است حتماً از فروشنده بخواهید که با متریال مدنظر شما پرینت بگیرد.

حتی پیشنهاد ما این است که فیلامنت همراه داشته باشید و از فروشنده بخواهید با فیلامت خودتان پرینت کوچکی بگیرد.

هر پرینتری قابلیت چاپ هر نوع ماده ای ندارد. اگر قصد شما از خرید پرینتر سه بعدی ، تولید قطعه با نوع خاصی از ماده است از این موضوع که این پرینتر سه بعدی توانایی چاپ آن را دارد اطمینان حاصل فرمایید.

۳ – استفاده از نمونه های سه بعدی تست پرینتر

 

برای تست کیفیت پرینتر سه بعدی نمونه های رایگانی از مدل های سه بعدی در سطح اینترنت وجود دارد که به آسانی قابل دانلود است.

کافی است تا در سایت های معروف اشتراک فایل های سه بعدی مانند Thingiverse کلمه هایی مانند test model یا test 3dprinter را سرچ کنید تا با انواع مدل های تست کننده پرینترهای سه بعدی آشنا شوید

ساختار این مدل ها به گونه ای است که به خوبی وضعیت عملکرد دستگاه را نشان می دهد.

پس از تکمیل پرینت جوانب آن را به طور کامل بررسی کنید ، کیفیت لایه ها را مشاهده کنید و با کولیس دقت ابعادی آن را چک کنید.

 

 

۴- بالابردن سرعت دستگاه برای تست کیفیت

 

در زمان گرفتن نمونه تست سرعت پرینت را در بالاترین حد تنظیم کنید تا از کیفیت عملکرد قطعات مکانیکی دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

 5- تعویض نازل پیش از خرید

 

نازل های پرینتر سه بعدی یکی از اقلام مصرفی  این دستگاه هستند و پس از مدتی با ساییدگی همراه می شود و نیاز به تعویض دارد در هنگام خرید یک نازل را همراه داشته باشید و آن را بر روی دستگاه نصب کنید تا چنانچه ایرادی در پرینت سه بعدی باشد به ساییدگی نازل قبلی ارتباط پیدا نکند

۶- بررسی کیفیت صفحه گرم شونده

 

اگر پرینتر دست دوم مورد نظرتان دارای صفحه‌ی ساخت گرم‌شونده است، دمای آن را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که گرما به طور یکنواخت در سطح صفحه‌ی ساخت پخش شده است.

صفحات گرم نسل قدیم قابلیت توضیح یکنواخت دما را ندارند و در پرینت متریال های حساس به دما خوب عمل نمی کنند.

از نهایت دمای صفحه هیت بد مطمئن شوید زیرا در پرینت بسیاری از متریال ها مانند ABS دمای بالایی نیاز است.

هیت بد پرینتر سه بعدی

برای بیشتر آشنا شدن با هیت بد پرینتر سه بعدی خواندن مقاله زیر را با شما پیشنهاد می کنیم.

آشنایی با هیت بد در پرینتر سه بعدی 

 

۷ – اطلاع از تغییرات دستگاه و خدمات پس از فروش

 

نکته‌ی آخر هم اینکه سعی کنید از صاحب دستگاه بپرسید که چه تغییراتی بر روی آن داده است.

همچنین درباره خدمات پس از فروش دستگاه و مراکز تهیه اقلام دستگاه پرس و جو کنید.

۸ – اجتناب از خرید دستگاه های غیر شرکتی

 

این موضوع می توان گفت مهم ترین نکته در خرید دستگاه نو و دست دوم است. بسیاری از افراد سازنده پرینتر سه بعدی به خریداران پرینتر این توصیه را می کنند که با صرف هزینه کم تر از دستگاه های دست ساز و غیر شرکتی استفاده کنند.

این دستگاه ها حتی اگر دارای قطعات با کیفیت باشند به صورت دست و اصولی کنترل کیفیت نشده اند و در صورت خرابی و بروز مشکل بدون خدمات پس از فروش و گارانتی هستند.

مرکز خدمات سه بعدی پارسیان به عنوان یکی از مراکز با سابقه در زمینه خدمات پرینت سه بعدی به شما خریداران گرامی توصیه می کند از خرید دستگاه های غیر شرکتی اجتناب کنید.

برای خرید دستگاه پرینتر با کیفیت با گارانتی و خدمات پس از فروش به شما پیشنهاد می کنیم لینک زیر را از فروشگاه پارسیان مشاهده کنید.

خرید پرینتر سه بعدی 

نظر مرکز سه بعدی پارسیان در مورد خرید پرینتر سه بعدی دست دوم چیست؟

به سوال اصلی برگردیم

خرید پرینتر سه بعدی دست دوم ؛ انتخاب خوب یا بد؟

 

با توجه به صحبت های انجام شده نظر ما در مورد خرید پرینتر این است که اگر بودجه کافی برای خرید یک دستگاه مناسب را دارید ، پرینتر سه بعدی نو خریداری کنید.

یک پرینتر سه بعدی ایرانی با کیفیت با تولید شرکتی می تواند شرایط به مراتب بهتری نسبت به مدل های خارجی کارکرده داشته باشد.

همان طور که به آن اشاره شد پرینترهای سه بعدی خارجی فاقد پشتیبانی هستند و قطعات آن ها کمیاب و در برخی مواقع نایاب است.

علاوه بر این تعمیرات برخی از پرینترهای سه بعدی خارجی نیازمند به نیروی متخصصی است که به تعمیرات و نگه داری این نوع دستگاه اشراف داشته باشد که پیدا کردن این فرد هم بسیار مشکل و چالش بر انگیز است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید