همه چیز در مورد نازل پرینتر سه بعدی ( معرفی، بررسی فاکتورهای مهم و … )

همه چیز در مورد نازل پرینتر سه بعدی ( معرفی، بررسی فاکتورهای مهم و … )
همه چیز در مورد نازل پرینتر سه بعدی

در این مقاله از سایت پارسیان تری دی قصد داریم نازل های رایج در پرینترهای سه بعدی را معرفی کنیم، تا پایان همراه ما باشید.

نازل پرینتر سه بعدی چیست ؟

نازل پرینتر سه بعدی قطعه ای کوچک با تاثیری بی نظیر در پرینتر سه بعدی است، نازل ها در پرینترسه بعدی یکی از قطعات انتهایی اکسترودر هستند که وظیفه تزریق فیلامنت ذوب شده را بر عهده دارند.

نازل ها با قطرهای مختلف در هات اند های پرینترهای سه بعدی به کار می روند. نازل در قسمت هات اند یکی از اجزای مهم است و تاثیر زیادی بر خروجی نهایی نمونه چاپ شده سه بعدی دارد.

نحوه کار نازل به چه صورت است ؟

نازل ها آخرین قطعه از اکسترودر پرینتر سه بعدی اند که با فیلامنت در ارتباط هستند.

بنابراین مهم است که اگر یک کاربر حرفه ای پرینتر سه بعدی هستید، آنها را بشناسید و مرتبط با نوع کارتان از آن استفاده کنید.

فیلامنت از قسمت خنک کننده وارد هات اند می شود و پس از عبور از پیچ سوراخ دار و بلوک گرم کن به نازل میرسد و عمل ذوب شدن و لایه گذاری انجام میشود.

چه فاکتورهایی در نازل مهم هستند ؟

دو فاکتور مهم در نازل های پرینتر سه بعدی : قطر + جنس

نازل ها در ۶ جنس مختلف با قطرهای متفاوت وجود دارند که بسته به نوع کار مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع دسته بندی نازل پرینتر سه بعدی بر اساس جنس آن ها

نازل های پرینتر سه بعدی از موادهای مختلفی ساخته می شوند اما توجه کنید که حتما باید از نوعی فلز باشند، در برخی از فیلامنتها از الیافهایی استفاده می شود که در دراز مدت باعث خوردگی و از بین رفتن نازل میشود.

E3D از برنج ساخته شده است، که از طیف وسیعی از فیلامنتها پشتیبانی می کند.اما همه چی به برنج ختم نمی شود.

فولاد ضد زنگ:

یک قدم بالاتر از برنج،این نازلها ، طول عمر بالایی برای چاپ فیلامنت های ساینده دارند.

فولاد سخت:

اگر شما نیاز به چاپ فیلامنت های ساینده ندارید مانند NylonX یا ColorFabb bronzeFil ما این نازل را پیشنهاد می کنیم.

مواد تخصصی:

مواد دیگری مانند تنگستن و یاقوت برای ساخت نازلهایی که نیاز به پایداری و ضد سایش بودن را دارند مورد استفاده قرار می گیرند،این مواد منحصرا برای چاپ مواد ساینده هستند و برای چاپ فیلامنت معمولی کاربرد ندارند.

خدمات پرینت سه بعدی

نازل مس کاری شده

این نازل ها برای عملکرد حداکثر در دمای بالا طراحی شده اند. این نازل های مسی از آلیاژ مس ویژه در دمای بالا با نقطه نرم شدن بیش از ۵۰۰ درجه سانتیگراد و هدایت حرارتی بسیار زیاد ساخته شده اند و برای کاربردهای دمای بالا بسیار مناسب هستند و کاملاً با رشته های رایج مانند PLA ، ABS و موارد دیگر کار می کنند .

 

خدمات پرینت سه بعدی

نازل فولاد سخت کاری شده

این نوع نازلها تنها در پرینت سه بعدی فیلامنتهای ساینده مورد استفاده قرار می گیرد و سخت بودن جنس نازل مانع از خراب شدن نازل در اثر سائیده شدن مواد و یا سایش نازل به صفحه ساخت می گردد. قیمت این نوع نازلها در مقایسه با سایر انواع نازلها بسیار بالا می باشد.

نازل های فولادی سخت شده مرحله بعدی مقاومت در برابر سایش در مقایسه با نازل های فولاد ضد زنگ هستند.

خدمات پرینت سه بعدی

نازل برنج

رسانایی حرارت بالا

مقاومت خوردگی معمولی

نسبتا نرم

مقاومت کم در برابر فرسایش

بهترین استفاده: فیلامنت های پلاستیکی نرم مانند PLA و ABS و PETG

خدمات پرینت سه بعدی

نازل تنگستن

رسانایی حرارت بالا

مقاومت بالا در برابر فرسایش

محکم

مقاوم در برابر خوردگی

خدمات پرینت سه بعدی

نازل استیل

رسانایی حرارتی پایین

مقاوم در برابر خوردگی

قیمت بالاتر از برنج

نسبتا سخت

مقاومت بالا در برابر سایش

خدمات پرینت سه بعدی

نازل یاقوتی

  • رسانایی حرارتی بالا
  • مقاوم در برابر خوردگی
  • مقاومت بالا در برابر فرسایش
  • رسانایی حرارت بالا
  • پایداری بالا

نکات تکمیلی نازل های پرینتر

نازل استیل

این نازل پرینتر سه بعدی برای چاپ فیلامنتهای فیبر کربن طرح فلز یا چوب مناسب است و با استفاده از آنها تقریباً می توان تمامی انواع فیلامنتها (ساینده و غیر ساینده ) را پرینت نمود. این نوع نازلها جهت استفاده در مصارف پزشکی توصیه میگردد.مشخص است که فولاد از برنج سخت تر است. با پیشرفت دستگاهای  CNC  به راحتی امکان ساخت نازل از این جنس امکان پذیر شده است و در کارکرد نازل اختلال ایجاد نمیکنند.

البته یکی از نقص های نازل های فولادی در برابر نازل برنجی، پایین بودن رسانایی حرارتی آنها است. به این معنی که جریان عملکرد افت می کند و خصوصا این اتفاق در نازل های سایز بزرگ تر بیشتر است. به دلیل مقاومت مکانیکی بسیار زیاد فلز استنلس استیل، این نوع نازل ها مقاومت بسیار زیادی در برابر سایش و تغییر شکل دارند و به همین دارای طول عمر بالاتری نسبت به نازلهای برنجی می باشند.

نازل ruby

مواد بسیار زیاد دیگری هستند که برای تولید نازل پرینتر های سه بعدی استفاده می شوند که برخی از آنها عجیبند. یکی از این نازل ها Olsson Ruby است. این نازل توسط “آندرس اولسون” مهندس تحقیقات دانشگاه اوپسالا سوئد تولید شده است. ساخت این نازل به دلیل نیاز در یک آزمایش پرینت سه بعدی بود که در آن از فیلامنت با ترکیب Boron Carbide استفاده میشد. بعد از استفاده حدود یک کیلوگرم فیلامنت، نازل های برنجی و فولادی دچار ایراد شدند و غیر قابل استفاده بودند. این نوع نازلها که اخیراً تولید و عرضه شده اند دارای نوک کریستالی با قطر سوراخ بسیار دقیق و مستحکم می باشند و برای پرینت قطعات با دقت بالا مورد استفاده قرار میگرد . قیمت این نوع نازلها بسیار بالا بوده و به همین دلیل، زیاد مورد استقبال کاربران پرینترهای سه بعدی قرار نگرفته است.

بهترین استفاده: همانند نازل فولادی، فیلامنت هایی با سایندگی بالا استفاده اصلی این نازل محسوب میشوند. تفاوت در این است که این نازل مخصوصا برای پرینت با سومین ماده سخت جهان طراحی شده است، بدون این که بعد از کار با چند صد گرم ماده مشکلی داشته باشد.

نازل Tungsten

یک عضو تازه وارد نازل ها Tungsten Carbide است. این نازل پرینت ۳ بعدی که تولید شرکت کانادایی DyzeDesign است با الهام از صنایع بزرگ معدنی ساخته شده است که در آن ها با استفاده از سرامیک کار برش فلزات و دریل سنگ ها را انجام می دهند. این نازل تعادلی را میان استحکام، مقاومت در برابر سایش و رسانایی حرارتی برقرار کرده است.

نکته: البته این نازل در دنیای تجاری هنوز به خوبی امتحان نشده است.

بهترین استفاده: می توان از عنوان “جامع” برای آن استفاده کرد همچنین این نازل برای کار با فیلامنت های ساینده مثل طرح فلز یا چوب که نیاز به یک نازل محکم دارند پیشنهاد می شود.

نازل استیلس سخت کاری شده Hardened Steel:

این نازل چاپگر سه بعدی بسیار مقاوم در برابر سایش است و با استفاده زیاد می تواند یک سال و بیشتر از آن دوام داشته باشد.وقتی قصد چاپ با رشته ساینده را دارید قطعاً می خواهید از نازل های فولادی سخت شده استفاده کنید. بهتر است یک فضای داخلی صاف داشته باشید تا بتوانید به طور مساوی اکسترود کنید. همان جایی است که فولاد سخت کوتاه می آید ، اما نه آنقدر که چاپی با کیفیت بالا به شما نمی دهد زیرا قطعاً می توانند.

نازل برنجی

ضریب انتقال حرارت نازلهای چاپگر ۳ بعدی برنجی بسیار بالا است.

شکل دهی و ماشین کاری برنج بسیار راحت بوده و از طرفی قیمت تمام شده ارزان تری دارد

بهترین استفاده: فیلامنت های پلاستیکی نرم مانند PLA و ABS و PETG

نازلهای برنجی مناسب فیلامنتهای ساینده (فیبر کربن و فلز) نمی باشند و پرینت این نوع فیلامنتها می بایست با استفاده از نازلهای سخت تر مانند تیتانیوم و یا استیل انجام شود.

 

نازل copper plated

علاوه بر عملکرد خوب در دمای بالا ، این نازل های پرینتر سه بعدی دارای پوشش پیشرفته مبتنی بر نیکل هستند که به طور قابل توجهی چسبندگی پلاستیک به نازل را کاهش می دهد. این برای رشته های روزمره برای تمیز و براق نگه داشتن نازل ایده آل است ، اما به ویژه در دمای بالاتر از ۳۰۰ درجه سانتیگراد که نمی توان از جوراب سیلیکونی استفاده کرد بسیار مهم است.

جدول زیر طبقه بندی نازل ها بر اساس جنس های گوناگون را نشان می دهد.

 

رده قیمت

کاربرد

نوع جنس نازل

پایین

پرینت متریال های رایج فیلامنت مانند PLA و ABS

برنج

متوسط

پرکاردبرد در صنایع پزشکی

استنلس استیل

بالا

مقاوم در برابر فیلامنت های ساینده

استیل سخت کاری شده

بسیار بالا

مقاومت بالا در برابر فیلامنت های به شدت ساینده

تنگستن

سایز نازل ها

هات اند

جنس نازل

سایز نازل

۰٫۱۵

۰٫۲۵

۰٫۳۰

۰٫۳۵

۰٫۴۰

۰٫۵۰

۰٫۶۰

۰٫۸۰

۱٫۰۰

۱٫۲۰

V6

Brass

  

Copper

 

  

Hardened Steel

 

  

Stainless Steel

 

  

  

  

Volcano

Brass

    

 

Hardened Steel

    

 

Cyclops

Brass

 

  

تفاوت اکسترودر ها

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید