تماس با ما

989128161078+

آدرس

تهران، کوی نصر ، خیابان هفدهم

ایمیل ارسال فایل

file@parsian3d.com

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران (صنعت، پزشکی، آموزش، دندانپزشکی و …)

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران (صنعت، پزشکی، آموزش، دندانپزشکی و …)

فهرست مطالب

تمامی کسب و کارها از متدهای پیشرفته که باعث بهبود هزینه‌ها، افزایش کیفیت و سرعت کار می‌شوند، استقبال می‌کنند.

 

چنین متدهایی می‌توانند برای صنایع مختلف سودآور باشند. با ورود پرینترهای سه بعدی به دنیای فناوری و تکنولوژی انقلابی نوین در عرصه صنایع مختلف به وجود آمد.

 

این تغییر و تحول به قدری بزرگ بود که بیشتر افراد از این موضوع به‌ عنوان انقلاب چهارم صنعتی یاد می‌کنند. زمانی که کاربرد پرینتر سه بعدی در بازار و دنیای تجارت جهانی قوت گرفت، به تدریج این فناوری وارد ایران نیز شد.

 

این فناوری ابتدا مانند بسیاری از فناوری‌های وارد شده مورد توجه گروه خاصی از مخترعین، صنعتگران، دانشمندان و صاحبان کسبه قرار گرفت.

 

در حال حاضر پرینترهای سه بعدی در بخش‌های مختلف از کار و صنعت ایرانیان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به کمک این پرینترها سرعت انجام بسیاری از کارها افزایش پیدا کرده و کیفیت کاری نیز بالاتر رفته است.

فهرست مطالب

معرفی انواع کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

 

پرینترهای سه بعدی می‌توانند برای موارد آموزشی، پژوهشی، صنعت همچون ساخت و طراحی قطعات در صنعت خودرو، اجرای طرح‌های آزمایشی، طراحی ماکت و… مورد استفاده قرار بگیرند.

 

واقعیت این است که کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران باعث شده که فضای رقابتی به مراتب بیشتری در حوزه‌های کاری مختلف به وجود بیاید. این فضای رقابتی امکان پیشرفت و توسعه را در صنایع مختلف فراهم می‌آورد.

 

پرینتر سه بعدی در ایران در نگاه اول برای تحقق اهداف کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حوزه با هر نوع عملکرد و دایره کارکردی برای اجرای اهداف خود می‌تواند از وجود این پرینترها به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

 

صنعت خودرو

 

صنعت خودروسازی ایران یکی از مهمترین کاربران پرینترهای سه بعدی است. این صنعت برای تولید محصول نهایی یا طراحی و تولید قطعات اولیه از پرینترهای سه بعدی کمک می‌گیرد.

 

جالب است بدانید بسیاری از قطعات خودرو که تاکنون از کشورهای دیگر وارد می‌شد، امروزه به کمک این پرینترها طراحی و تولید می‌شوند.

 

همین مسئله شرایط منحصر به فردی برای ترقی و پیشرفت صنعت خودروسازی فراهم کرده و هزینه‌های تولید را نیز به مراتب کاهش داده است.

 

چاپگر سه بعدی در خودروسازی
چاپگر سه بعدی در خودروسازی

 

رباتیک

 

یکی دیگر از کاربردهای پرینتر سه بعدی در ایران مربوط به صنعت رباتیک است. صنعت رباتیک در سال‌های اخیر توانسته جایگاه ارزشمندی در کشور پیدا کند.

 

این صنعت اکنون به‌عنوان یکی از صنایع قابل پیشرفت و قابل آموزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحان و متخصصین صنعت رباتیک به کمک پرینتر سه بعدی می‌توانند الگو و شماتیک مورد نظر خود را پیاده سازی کنند.

 

همان طور که می‌دانید تولید قطعه برای ساخت ربات نیاز به صرف زمان و هزینه بالایی دارد. ضمن اینکه این طراحی باید در نهایت دقت و توجه انجام شود.

 

با ورود پرینتر سه بعدی به ایران صنعتگران رباتیک، این چاپگرها را به خدمت گرفتند و الگوهای موردنظر خود را به شیوه مناسب‌تری به مرحله اجرا رساندند.

 

آموزش و پژوهش

 

از دیگر کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران باید به مسائل آموزشی و پژوهشی کشور اشاره کرد.

 

امروزه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر و درجه یک در ایران برای تکمیل پروژه‌های آموزشی، پژوهشی و نیل به اهداف مورد نظر خود از پرینترهای سه بعدی کمک می‌گیرند.

 

این مسئله شرایط مناسب‌تری برای پیشرفت تحصیلی دانشجویان و تدریس مدرسان به وجود می‌آورد.

 

صنعت

 

چاپگرهای سه بعدی در ایران در صنایع مختلف دیگری از جمله کارخانجات نیز مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

 

برای ساخت بسیاری از ظروف و وسایل پلاستیکی در کارخانجات مختلف از پرینتر سه بعدی کمک گرفته می‌شود.

 

صنعتگران حوزه فلزات نیز از کاربرد پرینتر سه بعدی استقبال می‌کنند. زیرا این دستگاه‌ها توانستند در مدت نسبتاً کوتاهی جایگزین دستگاه‌های CNC شوند.

 

پرینترهای سه بعدی امکان ترسیم خطوط با جزئیات بیشتری را برای صنعتگران حوزه فلزات فراهم می‌کنند. روال کاری آن‌ها را سرعت می‌بخشند و دقت کار آن‌ها را نیز افزایش می‌دهند.

 

پزشکی و جراحی

 

به طور کلی چاپگرهای سه بعدی اهمیت زیادی در طراحی و تولید قطعات مختلف دارند. بنابراین می‌توانند در صنایع مختلف کاربرد قابل توجهی داشته باشند.

 

این کاربرد فقط محدود به  قطعات خودروسازی، رباتیک، هوافضا و … نیست. بلکه از پرینتر سه بعدی در ایران برای انجام جراحی و صنعت پزشکی نیز استفاده می‌شود.

 

چاپ 3D در پزشکی
چاپ 3D در پزشکی

 

به‌ عنوان مثال با کمک این چاپگرها می‌توان اعضای مصنوعی مورد نیاز در پروسه جراحی را به شکل مطلوبی طراحی و تولید کرد.

 

این مسئله برای کشوری که همچون ایران تحریم شده، اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند شرایط مطلوب برای یک تولید موفق و مستقل را فراهم آورد.

 

پرینتر سه بعدی توانست در بخش شیمی و آزمایشگاه نیز همچون سایر صنایع و علوم فعال باشد.

 

در این مجموعه نیز برای تولید و طراحی نمونه‌های اولیه نیاز به چاپگرهای سه بعدی به شدت احساس می‌شود. متاسفانه وارد کردن قطعات پزشکی، آزمایشگاهی و جراحی با توجه به قیمت بالایی که این تجهیزات دارند، چندان مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی نیست.

 

از طرفی موقعیت سیاسی و اقتصادی کشور نیز امکان وارد کردن چنین قطعاتی را به شدت محدود می‌کند.

 

نوسانات ارزی شدید نیز توانسته تا حد زیادی بازار مربوط به این قطعات را دچار آشفتگی بیش از اندازه کند.

 

از این رو تولید و طراحی این قطعات امری سودآور برای صنعت پزشکی به حساب می‌آید. ضمن اینکه امکان افزایش سرعت کار را برای متخصصین این حوزه فراهم می‌کند.

 

مزایای کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در ایران علاوه بر اینکه باعث افزایش سرعت و کیفیت تولید می‌شود، کاهش هزینه‌ها را نیز به همراه دارد.

 

پرینترهای سه بعدی با ورود به عرصه تجارت و کسب و کار در ایران توانستند زمینه پیشرفت و ترقی را در برخی از صنایع افزایش دهند.

 

این پرینترها از قدرت خارق‌العاده‌ای برخوردار هستند و می‌توانند جایگزین بسیاری از چاپگرها باشند. در واقع با تکیه بر عملکرد پرینتر سه بعدی می‌توان از قابلیت‌های متنوع آن استفاده کرد.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

 

صنعت پزشکی از پرینت سه بعدی برای ایجاد اقلام حیاتی مانند تجهیزات پزشکی، دستگاه‌ها و پروتزها استفاده می‌کند.

 

این تجهیزات برای چاپ، ابتدا باید با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی سه بعدی طراحی شوند. هنگامی که یک مدل سه بعدی دارید، می‌توانید از نرم‌افزار به عنوان یک بیننده برای مشاهده جزئیات، تولید تصاویر سه بعدی از تجهیزات سفارشی و اسکن بیمار استفاده کنید.

 

هنگام کار بر روی تجهیزات سفارشی، شما و تیم‌تان می‌توانید طرح‌ها را بررسی کرده و با هم همکاری کنید تا مطمئن شوید که برای برنامه مورد نظر شما مناسب هستند یا خیر؟ قبل از اینکه زمان، پول یا موادی را صرف چاپ آن کنید.

 

برخی از متخصصان پزشکی از نرم‌افزار سه بعدی استفاده می‌کنند، حتی اگر قصد چاپ نداشته باشند.

 

ابزارهای سفارشی طراحی و چاپ کنید

 

دستگاه‌های پزشکی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حد امکان همه کاره باشند، اما گاهی اوقات داشتن چیزی که کمی سفارشی‌تر است بهتر عمل خواهد کرد.

 

از طرفی سفارش ابزار مورد نیاز شما می‌تواند گران باشد و زمان زیادی برای رسیدن به آن لازم داشته باشید. با کاربرد پرینتر سه بعدی، می‌توانید ابزارهای سفارشی را در عرض چند ساعت، نه هفته‌ها ایجاد کنید و ابزارهای تخصصی را برای هر کاری بسازید.

 

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ابزارهای جراحی سفارشی شده را بر اساس سی‌تی‌اسکن بیمار ایجاد می‌کنند – ابزارهایی که کاملاً با هر بیمار و روش سازگار شده‌اند.

 

پزشکان نیز با علم به منحصر‌به‌فرد بودن این ابزار، می‌توانند در کار خود آماده‌تر و کارآمدتر باشند.

 

تولید پروتز پزشکی با چاپ 3D
تولید پروتز پزشکی با چاپ 3D

 

مطالعات نشان داده است که داشتن پرینترهای سه بعدی در زمینه پزشکی می‌تواند زمان عمل را کاهش دهد و دقت جراحی را به‌خصوص در زمینه‌ جراحی دهان، فک و صورت افزایش دهد.

 

پروتزهای مناسب برای بیماران

 

پروتزهای ساخته شده با روش‌های ساخت سنتی گران هستند و لزوماً با مورفولوژی منحصر به فرد بیمار سازگار نیستند. اگر بیمار نیاز به پروتز سفارشی داشته باشد، هزینه‌ها می‌تواند سر به فلک بکشد و مدتی طول می‌کشد تا سفارش انجام شود.

 

طبق تعریف، پروتزها باید به صورت سفارشی برای بیمار ساخته شوند. به هر حال، هیچ دو نفر دقیقاً شبیه هم نیستند یا صدمات کاملاً مشابهی ندارند.

 

پزشکان می‌توانند از نرم‌افزار مدل‌سازی سه‌بعدی برای کمک به ایجاد تصاویر دقیق و سه‌بعدی از پروتزها استفاده کنند تا بتوانند با یکدیگر – و شاید مهم‌تر از آن، با بیمار – برای اطمینان از تناسب پروتز همکاری کنند.

 

سپس، با استفاده از پرینتر سه بعدی، می‌توانند پروتزهای سفارشی‌سازی شده‌ای را ایجاد کنند که کاملاً متناسب با نیازهای دقیق بیمارانشان باشند و به‌موقع و مقرون‌به‌صرفه باشند.

 

بازسازی استخوان و مفاصل

 

درست مانند پروتزها، شما همچنین می‌توانید از کاربرد پرینتر سه بعدی برای بازسازی استخوان و مفاصل استفاده کنید.

 

علاوه بر بازسازی استخوان، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیز شروع به چاپ سه بعدی غضروف مصنوعی می‌کنند که می‌تواند برای بازسازی مفاصل و سایر قسمت‌های بدن استفاده شود. در اینجا فقط چند مورد از کاربرد پرینتر سه بعدی ذکر شده است:

 

 • بازسازی فک
 • تعویض مفصل ران
 • تعویض زانو
 • بازسازی سینه
 • بازسازی صورت

 

چاپ زیستی اندام‌ها و بافت‌های مصنوعی

 

به لطف فرآیندی به نام چاپ زیستی، چاپگرهای سه بعدی پزشکی اکنون قادر به چاپ بافت عملکردی هستند. به جای استفاده از فلز یا پلاستیک، چاپگرهای زیستی می‌توانند مدل‌هایی با سلول‌های زنده ایجاد کنند.

 

به‌زودی پرینترهای سه بعدی در زمینه پزشکی قادر خواهند بود بافتی را برای کمک به پیوند پوست و جراحی ترمیمی ایجاد کنند. آزمایشگاه‌ها نیز شروع به آزمایش با چاپ کرده‌اند.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در تحصیل و آموزش، حوزه و کارکرد بسیار وسیعی دارد. این فناوری برای دانش‌آموزان امکان یادگیری با آموزش عملی را فراهم می‌کند. این آموزش با ابزارهایی که توسط مهندسان حرفه‌ای هر روز استفاده می‌شود، انجام می‌گیرد.

 

همچنین مهارت‌های حل مسئله و همکاری لازم برای موفقیت را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. چاپ سه بعدی همچنین می‌تواند اکتشافات جدید را برای تحقیقات و آزمایشگاه فعال کند.

 

چاپ سه بعدی در آموزش
چاپ سه بعدی در آموزش

 

یادگیری از طریق انجام دادن

 

پرینت سه بعدی فرصت‌های زیادی را برای افزایش مهارت‌های علوم، فناوری، مهندسی، هنر و ریاضی و همچنین طراحی ارائه می‌دهد. برای ارائه چالش‌های عملی به دانش‌آموزان، آن‌ها با رویکردی عملی برای حل مسئله مواجه می‌شوند.

 

پرینترهای سه بعدی به‌عنوان شریک آموزشی شما، مهارت‌های عملی دانش‌آموزان را با پشتیبانی منابعی که الهام‌بخش هستند و به شما کمک می‌کنند، توسعه می‌دهند.

 

بهبود یادگیری

 

در حال حاضر کاربرد پرینتر سه بعدی تقریباً در تمام زمینه‌های صنعت آموزش یافت می‌شوند:

 

 • موسسات تحقیقاتی
 • دانشگاه‌ها و کالج‌ها
 • دانشکده‌های فنی
 • دبیرستان
 • مدرسه ابتدایی

 

برای جذب بهترین دانشجویان و کارکنان به کالج خود چه چیزی لازم است؟ تکنولوژی‌ها و تجهیزات پیشرفته قطعا گام مهمی در مسیر درست هستند.

 

با کاربرد پرینتر سه بعدی، دانش‌آموزان می‌توانند تجربیات مهم دانشگاهی را به دست آورند، همکاری بین بخشی ایجاد کنند و حتی کارآفرینی دانشجویان را تشویق کنند.

 

پرینت سه بعدی در دانشکده‌های فنی

 

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در یک دهه آینده، کمبود کارگران ماهر می‌تواند منجر به ایجاد بیش از ۲ میلیون شغل شود.

 

در سرتاسر جهان، تولیدکنندگان برای توسعه برنامه‌هایی که دانش‌آموزان با استعداد را جذب و نگهداری می‌کنند و آن‌ها را برای کار در حوزه‌های فناوری پیشرفته آماده می‌کنند، به مدارس فنی متکی هستند.

 

پرینت سه بعدی روشی موثر برای تقویت یادگیری است. شرکت‌های صنعتی متعدد و شرکت‌های کوچک‌تر متوسط ​​در حال حاضر نمونه‌های اولیه و سری‌های کوچک را با چاپگرهای سه بعدی تولید می‌کنند.

 

در بازار کار بسیار رقابتی امروز، دانش‌آموزان می‌توانند با کاربرد پرینتر سه بعدی اولین تجربه حرفه‌ای کاری را به دست آورند.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی فقط برای دوره‌های مهندسی نیست. مجموعه‌ای از کاربردها برای چاپ سه بعدی در سراسر رشته‌های دانشگاهی وجود دارد: دانشجویان زیست‌شناسی می‌توانند به کمک آن اندام‌ها را چاپ کنند، دانشجویان شیمی می‌توانند مولکول‌های چاپ سه بعدی را مطالعه کنند، دانشجویان طراحی گرافیک می‌توانند نسخه‌های سه ‌بعدی از هنر خود را ایجاد کنند، دانشجویان تاریخ می‌توانند آثار تاریخی را چاپ کنند، و دانشجویان معماری می‌توانند مدل‌های سه بعدی از طرح‌های ساختمانی را چاپ کنند.

 

توانمندسازی خلاقیت و نوآوری

 

مهارت‌های خلاقانه نه تنها دست کم گرفته نمی‌شوند، بلکه برای رشد یک دانش‌آموز موفق نیز حیاتی هستند.

 

خلاقیت، نحوه ظهور ایده‌های جدید و راه‌حل‌های بدیع است. پرینت سه بعدی ذاتا خلاق است و دانش‌آموزان را قادر می‌سازد تا در مورد چگونگی حل مشکلات با پرینت سه بعدی، طراحی مدل‌ها با استفاده از نرم‌افزار CAD و نحوه بهینه‌سازی فرآیند چاپ سه بعدی فکر کنند.

 

علاوه بر این، به ویژه برای کاربردهای هنری، دانش‌آموزان می‌توانند مدل‌های خود را نقاشی کنند و خلاقیت خود را به حد بالایی برسانند.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی

 

پرینتر سه بعدی دارای کاربردهای بالقوه‌ای است و امکان پیشرفت و ترقی بسیاری از علوم همچون دندانپزشکی را فراهم آورده است. این فناوری در میان سایر علوم و صنایع از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است.

 

چون هنوز یک فناوری جدید و بدون جایگزین تلقی می‌شود. توسعه کاربرد پرینتر سه بعدی باعث شده این تکنولوژی در آزمایشگاه‌های دندانپزشکی سنتی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 

بسیاری از افراد تمایل دارند با نحوه استفاده از چاپ سه بعدی در صنعت دندانپزشکی آشنا شوند.

 

ترمیم یا تعویض دندان‌های آسیب دیده

 

برای ترمیم یا تعویض دندان آسیب‌دیده ابتدا باید دندانپزشک قسمت مورد نظر از دهان بیمار را اسکن کند. برای این کار از یک قطعه کوچک استفاده می‌شود. با این اسکن، یک تصویر از لثه‌ها و دندان‌ها به وجود آمده و فایل در کامپیوتر ذخیره خواهد شد.

 

نرم‌افزار طراحی CAD امکان ترمیم دیجیتالی دندان را فراهم می‌کند و در نهایت نتیجه کار با پرینتر سه بعدی چاپ خواهد شد.

 

ترمیم یا تعویض دندان با پرینت سه بعدی
ترمیم یا تعویض دندان با پرینت سه بعدی

 

تولید مدل ارتودنسی

 

تهیه مدل ارتودنسی همواره برای دندانپزشکان و بیماران یک کار سخت و دشوار به حساب می‌آید. برای تهیه این مدل، باید یک ماده چسبناک توسط بیماران گاز گرفته شود. در نهایت این قالب سخت شده به مدل اولیه برای طراحی بریس یا اینویزیلاین تبدیل می‌شود.

 

این در حالی است که موضوع با پرینتر کاملاً متفاوت خواهد بود. با پرینتر سه بعدی ابتدا اسکن مربوط به دندان‌ها انجام شده و مدل دستگاه ارتودنسی طراحی و با چاپگر سه بعدی چاپ می‌شود.

 

طراحی و تولید پروتز، پل، تاج، کلاه

 

این تکنولوژی را می‌توان برای چاپ سه بعدی انواع ایمپلنت‌های دندانی به کاربرد. در این شرایط، فقط مواد به کار گرفته شده در فرآیند چاپ با هم تفاوت دارند.

 

تولید ابزار جراحی

 

کاربرد پرینترهای سه بعدی می‌توانند برای طراحی ابزارهای جراحی دندان نیز گزینه مناسبی باشند. این ابزارها می‌توانند دقت و سرعت جراحی را بالا ببرند و هزینه جراحی فک و دندان را کاهش دهند.

 

ایمپلنتولوژی دیجیتال

 

فناوری‌های دیجیتال می‌توانند روش‌های پیچیده جراحی را افزایش دهند. چنین عملکردی منجر به جراحی موفقی خواهد شد. راهنمای جراحی در حال تبدیل شدن به استانداردهای جدید مراقبت در ایمپلنتولوژی هستند.

 

با تکیه بر راهنمای تولیدی توسط فناوری دیجیتال، دقت کاشت ایمپلنت در حین جراحی کاملاً تضمین شده است، خطر عوارض جراحی کاهش می‌یابد و نتایج بالینی به طور کلی بهبود می‌یابد.

 

برای ایجاد یک راهنما، ایمپلنتولوژیست‌ها داده‌های اسکن داخل دهان، دندان و آناتومی استئوتومی بیمار رادریافت می‌کنند.

 

بر اساس داده‌های آناتومیکی، پزشکان از نرم‌افزار برای برنامه‌ریزی درمان با دقت بالا استفاده می‌کنند و سپس از چاپگر سه بعدی جهت تولید راهنمای آماده برای استفاده در جراحی کمک می‌گیرند.

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت

 

شکی نیست که صنعت امروز آماده است تا بهای بالایی را بپردازد تا در تولید کم حجم، سفارشی یا شخصی‌سازی شده و تولید اقلامی که با روش‌های سنتی قابل تولید نیستند، موفق شود.

 

توجه داشته باشید که فقط یک دهه پیش، هیچ شرکتی در بخش صنعتی از قطعات نهایی ساخته شده به طور کامل یا جزئی بر روی یک چاپگر سه بعدی در مرکز تولید خود استفاده نمی‌کرد. بنابراین قابل توجه است که ما به صورت پویا به سمت اتوماسیون و ربات‌سازی حرکت می‌کنیم.

 

 مزایای کاربرد پرینت سه بعدی در بخش صنعتی

 

بخش کالاهای صنعتی شامل تولید قطعات ماشین‌آلات، ابزار و تجهیزات است. با افزایش هزینه‌های تولید و دیجیتالی شدن، تولیدکنندگان تجهیزات اصلی صنعتی باید دائماً تکامل یابند. هدف حفظ کارایی عملیاتی و کاهش هزینه‌هاست.

 

بنابراین، تولیدکنندگان، تامین کنندگان فرعی و مشتریان به طور فزاینده‌ای به کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت روی آورده‌اند. زیرا که این چاپ بسیار چابک، انعطاف‌پذیر و نوآور است.

 

نمونه‌سازی سریع

 

شاید بهترین کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت، نمونه‌سازی باشد. تغییرات طراحی که با استفاده از روش‌های تولید مرسوم بسیار طول می‌کشد، می‌توانند بسیار سریع‌تر، اغلب در کمتر از یک هفته و با هزینه بسیار کمتر اجرا شوند.

 

زمان تحویل کوتاه‌تر

 

بسیاری از افراد استفاده از چاپ سه بعدی را به دلیل کاهش زمان تحویل و اجرا ترجیح می‌دهند. از آنجایی که این فرآیند به هیچ ابزاری نیاز ندارد، تولیدکنندگان می‌توانند زمان تولید قطعات را کاهش دهند.

 

تولید مدل‌هایی با هندسه پیچیده

 

چاپ سه بعدی صنعتی یک فناوری مقرون‌به‌صرفه برای تولید قطعاتی با هندسه پیچیده است. کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت باعث شده، طراحی بسیاری از قطعات پیچیده و زمان‌بر به‌راحتی امکان‌پذیر باشد و هزینه ساخت و زمان تولید نیز به شدت کاهش پیدا کند.

 

چاپ 3D در صنعت
چاپ 3D در صنعت
تولید کم‌حجم

 

یک چاپگر سه بعدی صنعتی می‌تواند در چند ساعت قطعات واقعی را از فایل‌های دیجیتال تولید کند. این موضوع از صرف زمان و هزینه برای تولید قطعات بیشتر و انبوه جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه تولید قطعات بر اساس تقاضا را به یک مزیت برای شرکت تبدیل می‌کند.

 

نگهداری

 

بهینه‌سازی فرآیندهای تولید، هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهد. یک سیستم یکپارچه بر اساس استفاده خاص از منابع خط تولید به ما امکان می‌دهد، بار و زمان کار بدون خرابی قطعات را پیش‌بینی کنیم. به‌عنوان مثال چاپ سه بعدی قطعات یدکی خاص، خطر مربوط به زمان توقف تولید را به حداقل می‌رساند.

 

ویژگی‌های چاپگر سه بعدی برای صنعت

 

تقاضا برای کیفیت مواد مورد استفاده در حال افزایش است. کاربرد پرینتر سه بعدی پاسخی به نیازهای واقعی مشاغل روزمره و راه‌حلی برای بهینه‌سازی هزینه‌هاست. واقعیت این است که پرینت سه بعدی در حال تغییر صنعت تولید است.

 

این مزیت، کاهش هزینه‌ها و زمان تولید را برای ما به همراه دارد. بنابراین بیایید تجزیه و تحلیل کنیم که یک چاپگر سه بعدی برای کاربردهای صنعتی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد:

 

 • حجم ساخت با فرمت بزرگ (500x500x500)
 • کالیبراسیون خودکار دستگاه
 • قابلیت دمای بالا
 • امکان مدیریت از راه دور

 

چاپگر سه بعدی که الزامات فوق را برآورده می‌کند، برای مشتریانی که انتظار استاندارد بالاتری از مدیریت چاپگر دارند و با مواد سخت کار می‌کنند، انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

جمع‌بندی

 

پرینتر سه بعدی به یکی از تجهیزات قدرتمند و کارا در حوزه‌های مختلف اعم از پزشکی، دندانپزشکی، رباتیک، هوافضا، خودروسازی، آموزش، صنعت فلزات و سایر صنایع تبدیل شده است.

 

به کمک این پرینتر می‌توان از چاپ سه بعدی برای طراحی و تولید قطعات کاربردی در علوم مختلف استفاده کرد. با این طراحی و تولید، سرعت، دقت و کیفیت کار افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه هزینه‌های تولید نیز افزایش قابل توجهی خواهند داشت.

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید