تماس با ما

989128161078+

آدرس

تهران، کوی نصر ، خیابان هفدهم

ایمیل ارسال فایل

file@parsian3d.com

مقاله درباره پرینترهای سه بعدی (تکنولوژی جدیدی که همچنان نیازمند آگاهی است)

مقاله درباره پرینترهای سه بعدی (تکنولوژی جدیدی که همچنان نیازمند آگاهی است)

فهرست مطالب

مقاله درباره پرینترهای سه بعدی، تکنولوژی جدیدی که همچنان نیازمند آگاهی است.

 

دنیای امروز با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و روزانه شاهد تحولات زیادی در روش های علوم پزشکی ، مهندسی ، صنعتی و حتی تغییرات عمده زندگی عادی و روزانه هستیم.

 

تجهیزات ارتباطی ، تولیدی ، آموزشی و تفریحی شکل به روزتری نسبت به گذشته به خود گرفته اند و این نشان از ارتقای سطح دانش تکنولوژی در تمامی ابعاد و زمینه ها دارد.

 

به عنوان مثال اگر ۲۰ یا ۳۰ سال پیش در مورد تکنولوژی های امروز با فردی صحبت می کردیم، یا صحبت ما باور پذیر نبود و یا امکان نداشت به خوبی این تغییرات رخ داده را متصور شویم.

 

در خوشبینانه ترین حالت ممکن آنها را ایده هایی برای سالهای بسیار دور می دانستیم و تصور اینکه تنها با گذشت دو دهه تغییرات زیادی در جنبه های مختلف زندگی رخ دهد، برای کسی قابل تصور نبود.

 

اما امروزه شاهد این موضوع هستیم که سرعت تغییرات در دنیای تکنولوژی بسیار بیشتر از دهه های گذشته است و اختراعات دهه‌های گذشته ، موجب به وجود آمدن و شکل گرفتن ابداعات جدید شده است.

 

به عنوان مثال در زمان‌های گذشته برای تولید قطعات فلزی از روش های دستی استفاده می شده است که بسیار زمان بر ، سخت و طاقت فرسا بوده است.

 

اما اکنون به لطف پیشرفته شدن صنایع فلزی ، تولید و شکل دهی فلزات با روی کار آمدن دستگاه های هوشمندی همچون دستگاه  سی ان سی و دستگاه های مدرن هوشمند، با سهولت بیشتری قابل انجام است.

 

تمامی این تغییرات در یک هدف مشترک هستند: افزایش سرعت امور به همراه بالا بردن کیفیت.

 

حال تصور کنید تولیدات قطعات فلز هم دستخوش تغییر شده است و امکان پرینت سه بعدی فلز فراهم شده است.

 

این تکنولوژی اگرچه نوپا است اما مقدمه ای بر یک انقلاب بزرگ در صنعت تولیدات فلز خواهد بود.

 

تولید فلز
تولید فلز

 

این تکنولوژی در ارتباط با مقاله درباره پرینترهای سه بعدی ممکن است در آینده ای نه چندان دور ، روش تولید بسیاری از قطعات دقیق خودرویی را متحول کند. موضوعی که هم اکنون نیز در حال رخ دادن است.

 

پیشنهاد مطالعه 

کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران

 

تصور کنید اختراعاتی که در دهه های گذشته انجام شده است، وجود نداشتند بنابراین با نبودن آن ها نمی‌توان اختراعات مدرن امروزی را متصور بود.

 

یکی از نمونه‌های قابل مثال در سال های اخیر که نقش پررنگی در صنعت امروز ایفا می کند، روی کار آمدن دستگاه های پرینتر سه بعدی است.

 

پررنگ شدن نقش پرینتر سه بعدی تاثیر مستقیمی بر حوزه‌های مختلف صنعتی ، هنری ، مهندسی ، پزشکی و حتی زندگی روزمره مردم داشته است.

 

نقش پرینتر سه بعدی
نقش پرینتر سه بعدی

 

قطعاً در کشورهای مدرن، تکنولوژی های جدید بسیار سریع تر معرفی می شوند و در معرض دید عموم قرار می گیرند به طوری که پس از چند سال، به یک وسیله معمولی در زندگی روزمره مردم تبدیل می شوند.

فهرست مطالب

 

مقاله درباره پرینترهای سه بعدی

 

پرینتر سه بعدی در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته به وسیله ای شناخته شده تبدیل شده است.

 

به عنوان مثال در کشور مدرنی مانند ژاپن کمتر فرد جوانی را شاید بتوان پیدا کرد که ساختار و روش استفاده از پرینتر سه بعدی را نداند.

 

زیرا سال‌هاست دستگاه چاپگر سه بعدی در این کشور استفاده می‌شود و به یک وسیله معمولی در زندگی مردم تبدیل شده است و حتی به عنوان یک وسیله خانگی در خانه بسیاری از مردم ژاپن یافت می شود درست مانند تلویزیون در زندگی یک فرد در کشور در حال توسعه!

 

پیشنهاد مطالعه مقاله

روش های درآمدزایی با پرینترهای سه بعدی

 

مقاله درباره پرینترهای سه بعدی
مقاله درباره پرینترهای سه بعدی

 

این تکنولوژی در ارتباط با مقاله درباره پرینترهای سه بعدی، رفته رفته در کشورهای در حال توسعه مانند کشور عزیزمان ایران، در مسیر شناخته شدن است.

 

شاید چند سال پیش اگر یک پرینتر سه بعدی در حال کار کردن بود، یک فرد عادی ایرانی با تعجب به آن نگاه می کرد و از صاحب آن این پرسش را داشت که این دستگاه یعنی پرینتر سه بعدی چیست و چه کاری انجام میدهد؟

 

حتی در صورت دریافت پاسخ نمی‌توانست به خوبی کاربرد آن را متوجه شود و نقش آن را تجزیه و تحلیل کند.

 

ولی با پر رنگ شدن جایگاه این دستگاه در صنعت ، بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان از این روش مدرن تولیدی استقبال  کرده اند و نقش آن را در حرفه خود ضروری می دانند.

 

 

جایگاه استفاده از پرینتر سه بعدی در ایران
جایگاه استفاده از پرینتر سه بعدی در ایران

 

پرینتر سه بعدی همچنان غیر قابل قبول برای صنعتگران سنتی

 

اگر با یک قالب ساز سنتی و باتجربه که بیش از از ۵۰ سال است در این حوزه فعالیت می کند در مورد پرینتر سه بعدی صحبت کنیم، شاید به استفاده از آن متقاعد نشود یا حتی با آن مخالفت کند.

 

زیرا ترجیح می‌دهد از روش‌های رایج و سنتی که از سال های دور آنها را فرا گرفته و تجربه کسب کرده است، استفاده کند و چندان تمایلی به تغییر روش کاری خود ندارد چه بسا روش های جدید را ناکارآمد و غیر اصولی بداند!

 

در مقابل صنعتگران جوان تر که به تازگی پای به این عرصه گذاشته اند، نگاهی رقابتی تر و به روز تر به حرفه خود دارند و به خوبی به این موضوع آگاه هستند در صورتی که روش های جدید را جایگزین روشهای قدیمی تر نکنند، در آینده ای نه چندان دور از رقبای خود عقب افتاده و چه بسا کارشان با رکود همراه شده و یا حتی آن را از دست بدهند.

 

پرینتر سه بعدی و صنعتگران سنتی
پرینتر سه بعدی و صنعتگران سنتی

 

کیفیت یک حرفه امروزی علاوه بر کیفیت، به شاخص هایی همچون دقت و زمان بسیار وابسته است.

 

امروزه بسیاری از قالبسازان پیش از ساخت قالب یک قطعه ، نمونه طراحی شده برای ساخت قالب را به کمک پرینت سه بعدی تولید می کنند تا یک نمونه دقیق از نتیجه نهایی  پیش از قالب سازی داشته باشند.

 

قالب سازی
قالب سازی

 

در ساخت یک قالب ممکن است سرمایه گذاری های میلیاردی انجام شود ولی با روی کار آمدن پرینت سه بعدی و متداول شدن استفاده از آن ، می توان از نمونه قطعه چندین و چند بار با قیمتی بسیار پایین پرینت تهیه کرد و با کسب اطمینان کامل آن را برای قالب آماده سازی نمود.

 

تکنولوژی چاپ 3 بعدی در ارتباط با مقاله درباره پرینترهای سه بعدی، در صنایعی مانند تولید شیرآلات ، تولیدات سرامیکی ، قطعات ریخته گری،  نمونه های هنری و حتی تولیدات ابزار الات دقیق بسیار کاربرد دارد.

 

بنابراین می توان این آینده را در مورد تکنولوژی چاپ سه بعدی تصور کرد که به جزء جدایی ناپذیر مراحل تولیدی تبدیل شود .

 

آینده ای که به آن بسیار نزدیک هستیم به طوری که حتی در بعضی از صنایع این تکنولوژی جدید جایگاه خود را به دست آورده است.

 

پرینتر سه بعدی ، روشی بدون محدودیت در تولید

 

پرینت 3 بعدی به دلیل تنوع زیادی که در زیر تکنولوژی های خود دارد، محدودیتی در ساخت نمونه ایجاد نمی کند و می تواند به صورت دقیق و البته با سرعت مناسب کار را نمونه سازی کند.

 

البته باید این نکته را نیز خاطر نشان شد که هنوز باید اثر آموزش در استفاده از این تکنولوژی در بین مخاطبین بیشتر شود و آگاهی افراد را روش کاری تولیدات افزایشی بالا برد.

 

به عنوان مثال همچنان بسیاری از مردم تصور می‌کنند که پرینت سه بعدی می‌تواند از روی یک تصویر یا یک عکس چاپ انجام دهد، در حالیکه پرینت سه بعدی از فایل سه بعدی طراحی شده در کامپیوتر ساخته می شود.

 

یا بسیاری انتظار دارند از پرینت سه بعدی، مانند قالب، تولید انبوه انجام دهند در حالیکه دستگاه های پرینتر سه بعدی هنوز به توانایی انجام چنین کاری نرسیده‌اند.

 

حتی خیلی از افراد انتظار دارند کیفیت خروجی پرینت سه بعدی مانند یک قطعه تولید شده به روش قالب تزریق پلاستیک باشد و بتواند یک جایگزین کامل برای تولیدات تزریق پلاستیک باشد.

 

البته طبیعی است که با روی کار آمدن هر علم جدیدی در ابتدا آگاهی در مورد آن زیاد نباشد که این موضوع با گذر زمان و قوی تر شدن آموزش های مربوط به آن شکل بهتری به خود می‌گیرد.

 

پرینت سه بعدی در حال حاضر دارای معایبی نیز می باشد که پیش تر در مقاله دیگری به طور مفصل درباره آن صحبت کرده بودیم. پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را مطالعه نمایید.

 

فواید و معایب پرینتر سه بعدی

 

شاید اگر این مقاله را  ۵ سال بعد از تاریخ انتشار خود مطالعه کنید، بسیاری از مشکلات و ناآگاهی ها برطرف شده باشند.

 

در ارتباط با مقاله درباره پرینترهای سه بعدی، مرکز سه بعدی پارسیان به عنوان یکی از مراکز قدیمی و با سابقه در انجام خدمات چاپ 3 بعدی و نمونه سازی قطعات ، این نوید را به مخاطبان خود می دهد که در آینده ای نه چندان دور پرینتر سه بعدی نقش مهمی در زندگی افراد دنیای ایفا خواهد کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید