انواع فیلامنت هافیلامنت چیست

انواع فیلامنت ها

اول به معنی کلمه فیلامنت میپردازیم : 

(برق – سیم پیچ درون لامپ)
نخ بسیار باریک، ریسمان مویین، موی نخ، موی سیم، لیفچه، مفتول نازک، مفتولچه
(گیاه شناسی) میله، میلچه، موی میله، میله ی پرچم

از قدیم الیام ما از فیلامنت های استفاده میکردیم . و نزدیکترین مثال آن همان لامپ های رشته یا تنگستنی ای بود که در همه خانه دیده میشد . به رشته نازک داخل لامپ فیلامنت گفته میشد .

فیلامنت چیست

معرفی ۱۰ فیلامنت بخش اول

ABS

ای‌بی‌اس به دلیل قیمت مناسب و همچنین خواص متعادل مکانیکی، حرارتی و شیمیایی در زمره پر مصرف‌ترین مواد اولیه پلاستیکی محسوب می‌شود. ای‌بی‌اس دارای استحکام ابعادی و مقاومت حرارتی خوب و نیز مقاومت به ضربه بالا میباشد. این پلیمر بسیار مقاوم به خراشیدگی است. این ماده عمدتاً در لوله‌های حمل مواد نفتی، لوله‌ها، وسایل خانه، اثاثیه، مبلمان، ترکیبات وسایل خودرو، تلفن و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد

tpu

فیلامنت های انعطاف پذیر که به آن ها Flexible نیز گفته می شود برای آزمایش توانایی پرینترهای سه بعدی بسیار محبوب هستند اما این تنها دلیل استفاده از آنها نیست و از آنها برای چاپ اجسامی با قابلیت کش آمدن، خم شدن و حلقوی استفاده میشوند.

pla

فیلامنت PLA تقریبا رایج ترین نوع فیلامنت مصرفی در پرینتر های سه بعدیست که مورد استفاده مبتدیان تا حرفه ای های این عرصه قرار میگیرد. PLA یا همان Poly Lactic Acid ، نوعی ترموپلاست است که از مواد اورگانیک نظیر ساقه ذرت و نیشکر تولید میشود.
PA نایلون گونه‌ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که برای نخستین بار در ۹ اسفند ۱۳۱۳ (۲۸ فوریه ۱۹۳۵)، توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در عموم است. Nylon ماده ای سخت و نیمه انعطاف پذیر است که در برابر ضربه و سایش مقاومت بالایی دارد . فیلامنت نایلون انتخاب ایده آل برای پرینت قطعات با دوام است.

PET

درحالیکه PLA و ABS رایج ترین فیلامنت هایی هستند که در صنعت چاپ های سه بعدی مورد استفاده قرار میگیرند، ولی تنها بخش بسیار کوچکی از کل thermo polymer هستند. اما در پرکاربرد بودن آنها و پاسخگویی ۷۰% به نیاز مشتریان نیز نمیتوان گذشت ولی کاربرد های خاصی وجود دارند که این دو مواد اولیه را نمیتوان در آنها استفاده نمود و باید به فکر ایجاد و تولید مواد اولیه به خصوصیاتی خاص تر باشیم که بتوان در مصارف خاص از آنها استفاده کرد.

TPE

الاستومرِ ترموپلاستیک (TPE – Thermoplastic elastomer) در واقع با توجه به نام آن که تشکیل شده از سه واژه ترمو (گرما)، پلاستیک و الاستومر (الاستیک بودن) گرانول‌های پلاستیکی نرمی هستند که خواص لاستیکی و الاسیتیسه دارند و در گرما نرم می‌شوند.
فیلامنت wood چوب پرینت سه بعدی از سال ۲۰۱۲ در بازار موجود است ولی باید گفت هنوز تجربی نامیده می‌شود. فیلامنت چوب معمولا از ۶۰ الی ۷۰ درصد پلیمر(PLA) و ۳۰ الی ۴۰ درصد فیبر چوبِ بازیافت شده تشکیل شده است. مشخصات نهایی قطعه پرینت شده به ماده‌ای بستگی دارد که بخش غیر چوبی فیلامنت را تشکیل می‌دهد. یعنی ماده‌ای که بیش از ۶۰ درصد فیلامنت از آن تشکیل یافته است
HIPS این فیلامنت همان پلی استاریرن اما در درجه پلیمریزاسیون بالا می باشد از این پلیمر بیشتر به عنوان ساپورت استفاده می شود پلیمر صنعتی و ارزان قیمتی است.یک ماده­‌ی سه­ بعدی زیست­‌تخریب­‌پذیر درخشان با رنگ سفید است. این فیلامنت برای استفاده ایمن است، به این معنی که اثرات مضری برای کاربرانی که در تماس نزدیک با این فیلامنت هستند ندارد.

PVA

هر زمانی که در پرینتر سه بعدی نامی از فیلامنت PVA بیاید PolyVinyl Alcohol یعنی همام ماده ای که به لحاظ ساختار شیمیایی در شستشوی داخل آب حل می شود. به همین خاطد این مواد در پرینتر اکستروژن به عنوان حامی و ساپورت طرح اصلی استفاده می شود. اساسا این فیلامنت یک چسب جامد می باشد که در حالت گرما عمل می کند و در آب نیز حل می گردد

PP

فیلامنت PP این فیلامنت کاربرد خوبی برای فضای آزاد (Outdoor) دارند. متریالی مقاوم برای محیط خارج از اتاق؛ زیر نور خورشید، گرما، سرما یا باران پلی پروپیلن با نام تجاری Polypropylene-PP از پرکاربردترین پلاستیک های حوزه های صنعت و وسایل مصرفی در دنیا می باشد. مدتی است که تولید این متریال کاربردی برای چاپگرهای FDM هم شروع شده است. پلی پروپیلن یک ماده نیمه سخت و سبک است که معمولاً در ذخیره سازی و بسته بندی استفاده می شود .

نکات مهم در نگه داری فیلامنت

Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

جلوگیری از خشک شدن فیلامنت

یکی از دلایل اصلی خشک شدن فیلامنت، قرار گرفتن آن در معرض هوای اتاق است که باعث خشک شدن آن می شود. این محصول دارای کمی رطوبت است که همواره موجب انعطاف پذیری آن می شود. یکی از نکات مهم در خرید فیلامنت توجه به وکیوم بودن بسته بندی آن در حین خرید است. بسیاری از فیلامنت ها به صورت باز عرضه می شوند که فیلامنت های بی کیفیتی به شمار می روند و رشته های خشک آن ها ، عملا استفاده از آن را غیر ممکن می کند.

جلوگیری از گره خوردن فیلامنت

یکی دیگر از مشکلات کار با فیلامنت، گره خوردن آن است که در حین چاپ میتواند موجب گیر کردن فیلامنت شود و عملیات پرینت را متوقف کند. بهترین راه حل برای مقابله با این مشکل، استفاده از یک گیره نگهدارنده در بر روی قرقره ی فیلامنت است. این گیره الزاما خریدنی نیست، بلکه میتوانید آن را به راحتی با پرینت سه بعدی خود چاپ کنید.

Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019

استفاده از گیره نگهدارنده فیلامنت

همچنین یکی دیگر از دلایل گره خوردن یا گیر کردن فیلامنت در حین چرخش ، استفاده از آن در محل نامناسب در حین پرینت است. اگر پرینتر شما قرقره مخصوصی برای قرار گرفتن فیلامنت ندارد پیشنهاد میشود یک نگهدارنده ساده و کاربردی برای آن بسازید. چرخیدن متوازن و در یک جهت رول فیلامنت باعث گره نخوردن و سالم تر ماندن آن خواهد شد.

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید