نام فیلامنت TPE از Thermoplastic elastomer نشات می گیرد (ترمو به معنای گرما می باشد). الاستومرها (الاستیک بودن) گرانول‌های پلاستیکی نرمی هستند که خواص لاستیکی و الاسیتیسه دارند و در گرما نرم می‌شوند.

این مواد که با روش‌های خاصی به دست می‌آیند، مزایای پلاستیک و الاستومر را توامان دارند و می‌توان از آنها در ساخت محصولات پلاستیکی استفاده کرد. در محصولاتی همچون پلاستیک‌های فریزری از گرانول‌های الاستومر ترموپلاستیک استفاده شده که موجب نرم شدن آن و انعطاف آن می‌شود وگرنه پلاستیک خود ماده ای شکننده و خشک است.

همه چیز در مورد فیلامنت TPE

حالا به بررسی مزایا و معایب فیلامنت TPE میپردازیم

benefite

مزایای فیلامنت TPE به شرح زیر است:

✔ انعطاف پذیر و نرم

✔ ماندگاری طولانی مدت

✔ مقاومت عالی در برابر ضربه

خدمات پرینت سه بعدی تهران

معایب TPE فیلامنت به شرح زیر است:

✖ پرینت کردن با فیلامنت Flexible دشوار است

✖ فواصل کوتاهی را بدون ساپورت می تواند پرینت کند

✖ امکان ایجاد حباب و رشته رشته شدن

✖ ممکن است روی اکسترودرهای Bowden خوب کار نکند

اطلاعات تکمیلی در مورد فیلامنت TPE :

یکی از مهم ترین مواردی که در کیفیت قطعات پرینت شده موثر است، مواد اولیه یا همان فیلامنت می باشد. فیلامنت رشته های مواد پلیمری هستند که به عنوان ماده اولیه در پرینترهای سه بعدی فیلامنتی استفاده میشوند.

در حال حاضر طیف گسترده ای از فیلامنت ها در بازار موجود می باشد . هر کدام از این فیلامنت ها ویژگی ها و خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود را دارند.

فیلامنت TPE یا پلیمر ترموپلاستیک ،ترکیبی از پلیمرهایی با خواص ارتجایی و لاستیکی  می باشد. این مواد به منظور تجمیع مزایای پلاستیک ها (شکل پذیری آسان, مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی, قابلیت بازیافت, مقاومت عالی در برابر شرایط جویی و اوزون) و لاستیک ها (خاصیت الاستیک بالا) ابداع شده اند.

فیلامنت Flexible ، معمولاً به عنوان TPE یا TPU شناخته می شوند . به دلیل خاصیت ارتجاعی بودن آنها ، باعث می شود مواد به راحتی کشیده و خم شوند

همانطور که از نام این محصول پیداست ، این ماده از نوع الاستیک است . باعث می شود پلاستیک به راحتی کشیده و خم شود . انواع مختلفی از TPE وجود دارد . پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) رایج ترین در بین فیلامنت های پرینت سه بعدی است . در بسیاری از موارد ، این اصطلاحات به صورت متناوب مورد استفاده قرار می گیرند ، همراه با نام های تجاری معروف مانند Ninjaflex.

TPE صاف ، انعطاف پذیر و حتی دارای خاصیت فنری است.در صنعت از این ماده در ساخت هدفون، قطعات ماشین های برقی و غیره استفاده می شود.

در پرینت سه بعدی هر جا که ویژگی انعطاف پذیری و استحکام توامان مد نظر باشد، از مواد TPE استفاده می شود.

بعضی برندهای الاستومرهای نرم ، به خاطر نیاز به دمای بالا فرایند پرینت دشواری دارند در حالی که در دسته ای دیگر از برندها، پرینت مواد در دمای نرمال نسبتا آسان است.

فیلامنت منعطف یا Flexible  از دیگر فیلامنت های رایج نظیر PLA و ABS مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی  متفاوت می باشد، چون نرمتر و قابل تراکم است.

 فیلامنت منعطف Flexible  توسط چاپگرهای سه بعدی FDM  به خوبی اکسترود می شود و بخوبی به بستر پرینت می چسبد. چون لایه های بعدی به خوبی روی لایه های قبلی می چسبند، معمولا فیلامنت انعطاف پذیر یا Flexible  را برای چاپ های با سرعت بیشتر و بدون ترک و با ریسک کمتر می توان مورد استفاده قرار داد.

میزان کشش در پلاستیک بستگی به نوع TPE و فرمول شیمیایی مورد استفاده سازنده دارد . به عنوان مثال ، برخی از رشته ها می توانند تا حدودی مانند لاستیک اتومبیل انعطاف پذیر باشند . برخی دیگر مانند باند لاستیکی قابل انعطاف و کاملاً انعطاف پذیر هستند

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید