همه چیز در مورد فیلامنت PLA (مزایا، معایب، جنس ماده و…)

همه چیز در مورد فیلامنت PLA (مزایا، معایب، جنس ماده و…)

فیلامنت PLA تقریبا رایج ترین نوع فیلامنت مصرفی در پرینتر های سه بعدی است که مورد استفاده مبتدیان تا حرفه ای های این عرصه قرار میگیرد. PLA یا همان Poly Lactic Acid ، نوعی ترموپلاست است که از مواد اورگانیک نظیر ساقه ذرت و نیشکر تولید میشود.

این بنیان طبیعی PLA باعث شده تا در زمان پرینت هیچگونه بوی بدی تولید نکرده، بخار آن سمی نبوده و در پایان با راحتی بیشتری قابل بازیافت باشد.

فیلامنت PLA به مراتب از دیگر متریال های فیلامنتی پرینت ۳ بعدی راحت تر و کم دردسرتری را ارائه می دهد و این نکته مهم ترین دلیل حضور پررنگ این متریال در بازار مواد مصرفی است. در ادامه مقاله به طور مفصل درباره همه چیز در مورد فیلامنت PLA (مزایا، معایب، جنس ماده و…) صحبت خواهیم کرد.

مزایا و معایب فیلامنت PLA

 

فیلامنت PLA به عنوان یکی از رایج ترین ترموپلاستیک های مورد استفاده از پرینت ۳ بعدی دارای مزیت های و معایبی است که در ادامه به شرح ویژگی های مثبت و منفی این ماده خواهیم پرداخت.

 

مزایای فیلامنت PLA

 

ساختاری گیاهی و غیرسمی

 

به جرئت می توان گفت فیلامنت PLA در حال حاضر ؛ محبوب ترین ماده در بین مخاطبین و کاربران چاپگرهای سه بعدی محسوب می شود.

مزیت مهم فیلامنت PLA ، بهره مندی از ساختاری گیاهی و در نتیجه عدم انتشار گازهای سمی در حین پرینت است، این ویژگی مثبت ، امکان چاپ سه بعدی در فضاهای بسته مانند خانه، کلاس های آموزشی یا دفاتر تولیدی را بدون تهویه خاص فراهم میکند.

 

 پرینت ساده تر در مقایسه با مواد دیگر

 

فیلامنت PLA برای چاپ به بستر گرم‌شونده احتیاجی ندارد و مشکلاتی نظیر تاب خوردگی، ترک خوردگی یا انقباض حین سرد شدن در آن به ندرت رخ می دهد.

کیفیت سطحی مناسب و قابل قبول ، تنوع در رنگ بندی و قیمت ارزان تر نسبت به دیگر فیلامنت ها از امتیازات مثبت این متریال است.

این فیلامنت امکان چاپ در سرعت بالا با کم ترین خطا چیدمان لایه گذاری را فراهم میکند.

زمانی که قصد پرینت سه بعدی با فیلامنت PLA را دارید نیاز به تنظیمات پیچیده در اسلایسر ندارید و به راحتی امکان فراهم سازی پرینت میسر است.

دقت خوب پرینت با کم ترین انقباض

 

یکی دیگر از امتیازات مثبت متریال PLA ؛ نزدیکی زیاد نتیجه پرینت شده با مدل اولیه طراحی شده است. به دلیل ساختار این ماده ، کم ترین جمع شوندگی یا اصطلاحا Shrinkage رخ می دهد . همین ویژگی خوب می تواند این ماده را به انتخاب اول پرینت مدل های دقیق تبدیل کند.

پرینت سه بعدی مدل هایی با ویژگی های هندسی مانند منحنی های پیچیده، لبه های شیب دار ، مشخصات هندسی پیچیده به راحتی به وسیله فیلامنت PLA قابل پیاده سازی است.

به عنوان مثال در صنعت پزشکی ، پزشکان برای عملیات شبیه سازی قبل از عمل و همچنین نشان دادن فرایندهای درمانی به بیماران، از نمونه های پرینت شده با فیلامنت PLA استفاده می کنند.

همچنین PLA به معماران کمک می کند تا جهت ارائه طرح های خود پیش از ساخت، مدل های اولیه مقرون به صرفه ای در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت بسازند.

معایب فیلامنت PLA

در کنار تمامی ویژگی های مثبتی که این فیلامنت دارا است. نکات منفی در این فیلامنت وجود دارد که به شرح آن ها میپردازیم.

 

انعطاف پذیری و مقاومت فیزیکی نسبتا کم 

 

متریال PLA نسبتا انعطاف‌پذیری کمی دارد و در مقایسه با فیلامنت ABS ، از مقاومت فیزیکی کم تری برخوردار است . به همین دلیل از این ماده برای جایگزینی با یک قطعه اصلی با کاربردی واقعی کم تر استفاده می شود.

شکنندگی این ماده موجب تخریب زودهنگام آن در صورت تحت فشار بودن و استفاده های طولانی و مکرر می شود.

 

تحمل دمایی نسبتا کم 

 

فیلامنت PLA در برابر حرارت چندان مقاوم نبوده و در قیاس با متریال های دیگری همچون ABS و از تحمل دمایی کم تری برخوردار است و در دمایی حدودا بالای ۶۰ درجه سانتی گراد یا قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب تغییر شکل می دهد.

 

مسدود شدن سریع نازل به دلیل ناخالصی

 

همان طور که به آن اشاره شد ، فیلامنت PLA دارای تنوع زیادی در رنگ و نوع است. این فیلامنت در رنگ های مختلف و همچنین در انواع گوناگونی عرضه می شوند. نمونه هایی مانند نمونه های طرح چوب ، شفاف ، شب رنگ و … شکل های گوناگونی از همین فیلامنت هستند.

برای اختصاص دادن چنین ویژگی هایی لازم است ترکیباتی به ماده اصلی اضافه شود که مواد اضافه شده ، معمولا ناخالصی بیشتری را به فیلامت می دهند که میتواند منجر به گرفتگی نازل یا خرابی بلوک شود.

 

نیازمند به فن خنک کننده

 

متریال PLA ، به سیستم فن خنک کننده در حین پرینت احتیاج دارد. اگر چه این مورد ، چندان عیب محسوب نمی شود چون امروزه اکثر پرینترهای سه بعدی از سیستم فن خنک کننده بهره مند هستند و مشکلی برای تامین این نیاز در دستگاه های جدید نیست.

نکات مهم در پرینت سه بعدی از جنس PLA

 

در زمان استفاده از متریال PLA رعایت نکات زیر ضروری است.

  • سیستم فن خنک کننده
  • استفاده از بستر گرم شونده و تامین دمای ۶۰ درجه برای آن
  • استفاده از چسب و آعشته کردن سطح صفحه پرینت به آن

 

بهترین دمای پرینت سه بعدی برای فیلامنت PLA

انتخاب بهترین دمای پرینت سه بعدی برای فیلامنت PLA یکی از مباحث بر حرف و حدیث در بین کاربران پرینتر سه بعدی به شمار می رود.

دمای پرینت چقدر باشد ؟ دمای صفحه پرینتر در چه محدوده ای تعریف شود و سوالات این چنینی همه از دسته سوالاتی است که در انجمن ها و گروه های تخصصی پرینتر سه بعدی توسط کاربران بسیار پرسیده می شود.

مقدار حرارت اعمال شده برای یک پرینت سه بعدی نکته بسیار مهمی است. اگر دما خیلی بالا باشد، پرینت انجام شده دچار به هم ریختگی خواهد شد و به دلیل قرار گرفتن نامناسب لایه ها روی هم، ظاهر قطعه پرینت شده خوب نخواهد بود.

محدوده کلی دمایی برای فیلامنت  PLA بین ۱۹۰ درجه سانتیگراد تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد است که اصولا روی قرقره های فیلامنت این عدد نوشته شده است.

 

قرقره فیلامنت

عدد نوشته شده بر روی فیلامنت می تواند به عنوان یک راهنما ، به کاربر کمک کند که از محدوده دمایی متریال باخبر شود.

با این حال ، این عدد در برندهای مختلف با توجه به تفاوت ترکیبات آن ها می تواند متفاوت باشد و نیازمند آزمایش است.

پیشنهاد می شود برای با اطلاع داشتن از بهترین دمای فیلامنت خود از یک نمونه آزمایشی و روش تغییر دما در حین پرینت استفاده کنید و نتیجه را مشاهده کنید.

دمای بستر گرم شونده (Heated Bed) برای فیلامنت PLA

استفاده از بستر گرم شونده در اکثر فیلامنت های پرینت سه بعدی ، امری ضروری است . در صورت استفاده نکردن از هیت بد ، ممکن است سطح تماس لایه اول با صفحه چاپ محکم نباشد و قطعه دچار جداشدگی یا بلند شدن لبه ها شود.

 

نچسبیدن قطعه پرینت شده

استفاده از هیت بد ، در فیلامنت PLA ، چندان ضروری نیست . اما توصیه می شود دمایی در حدود ۶۰ درجه برای آن تعریف شود.

حلال فیلامنت PLA چه ماده ای است؟

 

کلروفرم در حال مایع حلال PLA است که میتوان از آن جهت پرداخت سطح قطعات پرینت شده استفاده نمود، اما مراقب باشید، چرا که کلروفرم همان ماده بیهوشی است که به شدت اشتعال پذیر میباشد. پس نباید از آن در فضای بسته استفاده و نگهداری کرد.

 

از شما دعوت می کنیم در صورت تمایل به فایل صوتی زیر که در مورد فیلامنت PLA می باشد گوش فرا دهید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

ادامه مطلب
همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید