فیلامنت PLA تقریبا رایج ترین نوع فیلامنت مصرفی در پرینتر های سه بعدیست که مورد استفاده مبتدیان تا حرفه ای های این عرصه قرار میگیرد. PLA یا همان Poly Lactic Acid ، نوعی ترموپلاست است که از مواد اورگانیک نظیر ساقه ذرت و نیشکر تولید میشود.

این بنیان طبیعی PLA باعث شده تا موقع پرینت هیچگونه بوی بدی تولید نکرده، بخار آن سمی نبوده و در پایان با راحتی بیشتری قابل بازیافت باشد. پرینت PLA به مراتب از دیگر متریال های فیلامنتی راحت تر است و این نکته مهم ترین دلیل حضور پررنگ این متریال در بازار مواد مصرفی است. 

فیلامنت چیست ؟

حالا به بررسی مزایا و معایب فیلامنت PLA میپردازیم

benefite

مزیت های فیلامنت PLA به شرح زیر است:

مزیت عمده در استحکام معمولی، دوستدار محیط زیست، دوام نسبتا مناسب و برخی خواص ضربه‌پذیری است.

مزیت مهم PLA فیلامنت در عدم انتشار آن گازهای حین پرینت است، پس امکان چاپ در خانه، کلاس آموزشی و کارخانه‌ها بدون تهویه خاصی وجود دارد.

این فیلامنت قناعت‌پذیر به بستر گرم‌شونده هم احتیاجی ندارد، پس مشکلاتی مثل تاب خوردگی، ترک و فشردگی حین سرد شدن را نخواهید داشت که واقعا کمک‌کننده است.

چاپ آسان و بی دردسر

قابل دسترس در ترکیب های مختلف نظیر کامپوزیت های فلزی، چوبی، فانتزی، شبتاب و …

کیفیت سطحی مناسب و قابل قبول

قیمت ارزان تر نسبت به دیگر فیلامنت ها

قابل دسترس به صورت‌های خاص مانند رنگ‌­های درخشان در تاریکی (شب­تاب) و نیمه­ شفافی

PLA وقتی که به درستی سرد میشود، سرعت بالایی در چاپ، ارتفاع لایه های کمتر و گوشه های چاپ شده تیزتری برای اشیای چاپ شده دارد.

پرینتر سه بعدی مورد استفاده با فیلامنت PLA با استاندارد معمولی کافی است چون با یکبار  تنظیم دما، ارتفاع بستر و سرعت پرینت، کار شروع می‌شود.

شبیه سازی دقیق مدل

در صنعت پزشکی ، پزشکان برای عملیات شبیه سازی قبل از عمل و همچنین نشان دادن فرایندهای درمانی به بیماران، از نمونه های پرینت شده با فیلامنت PLA استفاده می کنند.

مدل های مفهومی با جزئیات بالا

PLA به معماران کمک می کند تا جهت ارائه طرح های خود پیش از ساخت، مدل های اولیه مقرون به صرفه ای در کمترین زمان ممکن و با بالاترین دقت بسازند.

پیاده سازی عالی منحنی ها و لبه ها

پرینت هایی شامل منحنی های پیچیده، لبه های شیب دار ، مشخصات هندسی پیچیده به راحتی به وسیله فیلامنت PLA قابل پیاده سازی هستند.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

معایب فیلامنت PLA به شرح زیر است:

انعطاف‌پذیری کمی دارد و کاملا ساختار سفتی دارد.

مقاومت فیزیکی کمتر نسبت به ABS

تغییر شکل ظاهری در برابر حرارت (بالای ۶۰ درجه سانتی گراد)

عدم داشتن انعطاف فیزیکی

شکنندگی در صورت تحت فشار بودن و استفاده های طولانی و مکرر

مستعد مسدود ­کردن نازل چاپگر

در مقایسه با ABS خمیدگی کمتری برای قطعات دارد. به همین دلیل ممکن است با موفقیت بدون بستر گرم چاپ کند و به طور معمول از نوار آبی نقاشان به عنوان سطح چاپ بیشتر استفاده کند. اما از بین بردن کامل بستر گرم می تواند به پلاستیک امکان خمیدگی جزئی در قطعات بزرگ را بدهد

در دمای بالا و زیر بار به راحتی تغییر شکل می دهد.

متأسفانه در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد نرم می شود البته این مورد می تواند مزیت هم باشد وقتی شما می خواهید قسمت پرینت شده را جوش دهید، خم کنید یا تعمیر کنید. برای این کار می توانید آن را دوباره گرما دهید

 برای آن هایی که می خواهند با PLA فنجان، بطری آب یا هر لوازم دیگری که با غذا و نوشیدنی در ارتباط است پرینت کنند این نکته قابل ذکر است که یادتان باشد رنگ های فیلامنت های PLA به اندازه خود PLA بی خطر نیست.

 زمان زیادی برای خنک شدن لازم دارد به جای صرف زمان برای سرد شدن از یک خنک کننده یا فن استفاده شود. در هنگام گرما بوی کمی تولید می کند برای همین در محیط کار با آن هود لازم نیست و برای کارکردن در خانه نیز امن است. PLA سمباده زده می شود و با رنگ های آکریلیک رنگی نیز می شود

چسب زدن PLA مانند ABS به راحتی انجام نمی شود. برخی نیز برای چسب زدن به سراغ سیانوآکریلات (چسب های قوی تر) می روند اما آن مضرات خاص خودش را دارد مانند اینکه باید با دستکش و عینک مخصوص مصرف شود چون شدیدا چسبنده است به دست یا بدن بچسبد جداشدنش راحت نیست.

 PLA های نرم هم وجود دارند برای مصارفی که احتیاج به انعطاف زیادی است اما کار با آنها به شدت سخت است و تهیه آن ها نیز مشکل است. 

مانند ABS رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و حتی از ABS استعداد بیشتری در این زمینه دارد.

سیستم خنک کننده:

فن خنک کننده قطعه الزامی است.
کارکرد فن با حداکثر سرعت (۱۰۰ درصد).

جنس سطح چاپ:

چسب کاغذی
سطح شیشه ای
چسب ماتیکی

قابل استفاده برای پرینتر های:

Makerbot, Up! 3D, Ultimaker, Afinia, Prusa, Solidoodle, etc و چاپبات.

 

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید