فیلامنت wood چوب پرینت 3 بعدی از سال ۲۰۱۲ در بازار موجود است ولی باید گفت هنوز تجربی نامیده می‌شود.
فیلامنت چوب معمولا از ۶۰ الی ۷۰ درصد پلیمر(PLA) و ۳۰ الی ۴۰ درصد فیبر چوبِ بازیافت شده تشکیل شده است. مشخصات نهایی قطعه پرینت شده به ماده‌ای بستگی دارد که بخش غیر چوبی فیلامنت را تشکیل می‌دهد. یعنی ماده‌ای که بیش از ۶۰ درصد فیلامنت از آن تشکیل یافته است

اولین فیلامنت‌هایی که برای ساخت اجسام شبهِ چوب ساخته شد دربردارنده‌ی خاک اره در ترکیبات پلیمری خود بود که نتیجه حاصل از این مواد بیشتر شبیه مقوا بود، استحکام کمی داشت و از فیلامنت PLA قابل انعطاف‌تر بود.

امروزه فیلامنت‌های wood در بازار موجود هستند که زیبایی ظاهری خوبی دارند. 

فیلامنت wood ساخته شده از چوب خیزران (Bamboo) قطعات محکم و شبیه به چوب ارائه میدهد
این فیلامنت که از ذرات نارگیل ساخته شده باشد ماهیت متفاوتی از خود ارائه می‌دهد. شکل نهاییِ پرینت شده مقاوم در برابر آب و آب نمک است و قطعاتی که مشکی رنگ شده باشند بسیار جذاب دیده می‌شوند.

استفاده از فیلامنت wood از یک تولید کننده معتبر می‌تواند تجربه‌ی جالبی باشد زیرا فیلامنت شرکت‌های معتبر معمولا از اجناس با کیفیت استفاده می‌کنند. سطح چاپ بسیار صاف دیده می‌شود، حتی زمانی که با ضخامت لایه‌ی ۰٫۲ پرینت شده باشد. حجم نهاییِ پرینت شده می‌تواند در مقابل سندبلاست قرار گیرد یا مانند یک چوب واقعی توسط اره بریده شود.

پرینت این فیلامنت زمانی می‌تواند جالبتر باشد که شما در دماهای مختلف شروع به پرینت کنید با این کار می‌توانید رنگ پرینت را تا حدودی تغییر دهید و یا حتی حلقه‌های حاصل از رشد درخت را شبیه سازی کنید.

از مهمترین ویژگی‌ این فیلامنت می‌توان به عدم پیچ و یا تاب خوردگی (warping) در زمان پرینت اشاره کرد که سبب شده بتوان چاپ‌هایی را که سایز بزرگی دارند به سادگی پرینت کرد. به علت زیست تخریب پذیر بودن جنس  PLA، این محصول در تجهیزات پزشکی، طراحی‌های معماری، آموزش و غیره نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد

پرینت سه بعدی با استفاده از  این فیلامنت باید کار راحتی باشد مخصوصا اینکه تاب برنمیدارد.

فیلامنت

حالا به بررسی مزایا و معایب فیلامنت WOOD میپدازیم

benefite

مزایای فیلامنت WOOD به شرح زیر است:

اشیاء چوب ­‌مانند منحصربفردی را در سایه ­رنگ‌­ها و سطوح متنوع تولید می­‌کند.

تغییر دماهای چاپ سه­ بعدی اثر حلقه‌­ی رشد درختان را شبیه سازی می‌کند.

به شما اجازه می‌­دهد تا به ­راحتی با قطعه نهایی کار کنید تا به پرداخت مورد نیاز برسید.

باید گفت بهترین فیلامنت چوب فیلامنتیست که به خوبی به صفحه‌ی چاپ بچسبد و نیازی به هیت بد نداشته باشد. زیرا تعداد زیادی از دستگاههای خانگی فاقد هات بد هستند. فیلامنت چوب به سرعت خشک می‌شود و شکل می‌گیرد.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

معایب WOOD فیلامنت به شرح زیر است:

در مقایسه با PLAماده­‌ی ضعیف­تر و نرم­ تری است.

انعطاف‌­پذیری و طول کششی کمتری دارد.

به راحتی قابل شکست است.

در دماهای بالاتر سایه­ رنگ‌­های قهوه‌ای تیره­‌تری را تولید خواهد کرد.

کاهش عمر نازل دستگاه

هزینه بالا

اطلاعات تکمیلی فیلامنت WOOD :

در همین زمینه نرم‌افزارهایی برای پرینترهای سه‌بعدی تولیدشده‌اند که می‌توانند طرح‌هایی خاص را به قطعه تولیدشده با این فیلامنت بدهند. یکی از این نرم‌افزارهای که بر روی نرم‌افزار cura قابل‌نصب است با تغییر دما در حین پرینت می‌تواند رده‌های سوخته‌ای بر روی چوب بی اندازد و آن را به نمونهٔ تولیدشده با خود چوب بیشتر شبیه بکند.

 نرم‌افزار دیگری وجود دارد که آن‌هم بر روی نرم‌افزار cura نصب می‌شود که قابلیت این را دارد که پرینت را با بهترین کیفیت انجام دهد زیرا این فیلامنت بعد از اکسترود شدن از نازل درصورتی‌که دما مقداری نامناسب باشد پف‌کرده و لایه‌لایه ساخته‌شدن کار را بیشتر نشان می‌دهد.

مناسب برای استفاده در پرینتر های سه بعدی

Makerbot/UP/Cubify/Leapfrog Creatr/Builder/Reprap/Felix/Ultimaker و پرینتر های ساخت چین

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید