فیلامنت نایلون گونه‌ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که برای نخستین بار در ۹ اسفند ۱۳۱۳ (۲۸ فوریه ۱۹۳۵)، توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در عموم است.

Nylon ماده ای سخت و نیمه انعطاف پذیر است که در برابر ضربه و سایش مقاومت بالایی دارد . فیلامنت نایلون انتخاب ایده آل برای پرینت سه بعدی قطعات با دوام است.

فیلامنت nylon یا همان PA نسبت به فیلامنت هایی همچون  PLA و  ABS   دارای استحکام زیاد، دوام و مقاومت شیمیایی بالا می باشد. با این خصوصیات،فیلامنت  nylon برای چاپ قطعات مکانیکی مانند چرخ دنده ها، یاتاقان ها، لوازم خانگی و غیره مناسب است. با این وجود نایلون فیلامنت (PA)  هم مانند  ABS بخاطر سرعت انقباض زیادی که دارد تاب بر می دارد.

خواص فیلامنت نایلون PA 1.75 میلی متری 

تلرانس قطرmm  ۰٫۰۴± میلی متر، تلرانس گردی مقطع mm  ۰٫۰۳± میلی متر

نایلون برای تمیز کردن نازل شما یک رشته خوب ایجاد می کند. می توانید از تکنیکی به نام “کشیدن سرد” استفاده کنید که در آن به نایلون اجازه می دهید تا درون نازل به آرامی بچرخد و بعد از خنک شدن آن به طور جزئی ، فیلامنت را (و بقایای آن) از محل اتصال بیرون بکشید.

معرفی فیلامنت نایلون + بررسی مزایا و معایب فیلامنت nylon

حالا به بررسی مزایا و معایب فیلامنت نایلون میپدازیم

benefite

مزایای فیلامنت نایلونی به شرح زیر است:

مهمترین مزیت استحکام بالا، دوام و انعطاف‌پذیری فیلامنت PA است.

ایده‌آل برای اجزای مکانیکی، قطعات ساختمانی، چرخ‌دنده، یاتاقان و عملکرد متحرک

گرایش به شفافیت پس از اتمام پرینت

ماندگاری بسیار بالا

غیر محلول

فیلامنت PA قابل بازیافت

در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد

فیلامنت PA  بوی نامطبوع در هنگام چاپ ندارد

مقاومت در برابر سایش

خدمات پرینت سه بعدی تهران

معایب فیلامنت nylon به شرح زیر است:

 

قبل از پرینت سه بعدی باید کاملا خشک باشند.

ضریب آبرفتگی (shrinkage) جزیی پس از پرینت سه بعدی

با این وجود فیلامنت نایلون (PA) هم مانند ABS  بخاطر سرعت انقباض زیادی که دارد تاب بر می دارد.

برای جلو گیری از جذب رطوبت ذخیره سازی باید در مکانی باشد که هوا در آن نفوذ نکند

فیلامنت PA خشک فاسد شده می توانند باعث نقص در پرینت شوند برای محیط های مرطوب مناسب نیست .

زمانی که حرارت داده می­‌شود تجزیه شده و بخارات سمی ساطع می‌کند

به آسانی رطوبت را جذب می­‌کند – ذخیره­‌سازی مناسب ضروری است.

اطلاعات تکمیلی در مورد فیلامنت nylon :

کاربردها

فیلامنت نایلون برای استفاده در تنوع کاملی از کاربردها به لطف استحکام، خواص انعطاف­پذیر، و دوام‌پذیری خود عالی است.
این فیلامنت به­ خصوص برای محصولات مصرف­ی متنوع، ابزارها، اجزای مکانیکی، قطعات ماشین، قطعات ساختاری، ظروف و بسیاری دیگر مناسب است.

بسته بندی: قرقره پلاستیکی، بسته بندی شده درخلاء خشک.

به عنوان قطعه‌ای از ماشین‌آلات

ظروف

ابزار

تولیدات مصرفی

اسباب‌بازی

پزشکی

فیلامنت nylon دارای ضریب اصطکاک پایینی است:

این یعنی، نایلون برای تولید قطعات متحرک ایده آل است؛ مثلا اگر برای یک شفت RPM ، قطعه ای لازم داشته باشید که یاتاقان برای آن کار کوچک یا غیرضروری باشد، متریال نایلون می تواند گزینه ای عالی باشد.
یا مثلا چرخ دنده های سفیدی که در ماشینهای کنترلی به کار می روند؛ آنها از نایلون ساخته شده اند و به دلیل کم بودن اصطکاک و سایش نیازی به روغن کاری ندارند.

رنگ بندی : میتوانید فیلامنت نایلون را رنگ کنید

یک ویژگی خیلی مهم را فراموش نکنید
با استفاده از رنگ‌های نساجی (پارچه) قادر به رنگ‌آمیزی فیلامنت نایلونی خواهید بود. استفاده ازفیلامنت نایلونی برای پرینتر سه بعدی آسان است، اگر همیشه هوشیار باشید تا قرقره فیلامنت خشک باشد وگرنه با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد! از آنجایی که فیلامنت نایلون رطوبت هوای اطراف را به سرعت جذب می‌کند (در کمتر از یک روز) بنابراین هنگام نگهداری و استفاده باید از جذب رطوبت به دقت محافظت شود. به تازگی، کمپانی‌های مطرح تولیدکننده فیلامنت موفق به تولید انواع فیلامنت نایلونی با کیفیت متفاوت برای اهداف متفاوت شده‌اند.×

چرا باید با فیلامنت Nylon پرینت سه بعدی انجام دهیم؟

اما گاهی اوقات برای پرینت به متریالی با قدرت و دوام بیشتر و حتی منعطفتر نیاز دارید؛ مثلا برای پرینت ۳ بعدی نمونه های کاربردی که به منظور آزمایش های بصری تولید می شوند؟ یا شاید جایگزین کردن یک قطعه تخصصی که در روشهای دیگر، هزینه بالایی برای شما خواهد داشت؟ اینجاست که فیلامنت نایلون با قدرت وارد میشود. این متریال در زمینه های متنوعی کاربردهایی عالی دارد.

۳D Print با فیلامنت نایلون نسبتا راحت انجام میشود و سطح نهایی با کیفیت و صافی تولید می کند.

 اگر از فیلامنت nylon با کیفیت استفاده کنید، چسبندگی لایه ها عالی خواهد بود و چاپ سه بعدی بدون نقص انجام خواهد شد.

خواهید دید که جزئیات نیز به خوبی تولید می شوند، بنابراین برای پرینتهای کوچک یا پیچیده نیز به اندازه مدل های بزرگ مناسب است.

این متریال معمولا شکنندگی ندارد؛ اگر به صورت قطعات ضخیمی پرینت شود که دارای ضریب بالای پرشوندگی باشند و دیواره های عرضی ضخیمی نیز داشته باشند، این قطعات از مقاومت قابل توجهی در برابر ضربه و شوک برخوردار خواهند بود. با این حال، اگر نازک پرینت شوند، می توانند نسبتا انعطاف پذیر باشند و برای لولاها و قطعات دیگر مصرفی کاربرد خواهد داشت.

nylon

– تفاوت بین فیلامنتهای Nylon 6 و Nylon 12 چیست؟

اگر تا به حال در مورد آنها شنیده باشید، مسلما دچار سردرگمی شده اید؛ اما بدانید مانند بسیاری از ترموپلاستیکهای پرینت سه بعدی، فیلامنت نایلون نیز دارای درجات مختلفی است. بسیار مهم است که درجه ای از آن را تهیه کنید که نسبت به هدف شما مناسب باشد.

بدون این که بخواهیم خیلی مسئله را تخصصی کنیم، درجه های معمول،  Nylon 6   (که گاهی به نام  Nylon6/6 خوانده می شود هستند.
معروفترین آنها تولید شرکت Taulman Nylon است. این شرکت همچنین مدلهای ۶۱۸ و  ۶۴۵ که دیگر انواع Nylon ۶ هستند را تولید می کند.
با این که مدلهای ۶ و ۶/۶ دارای قدرت و سختی قابل ملاحظه ای هستند اما ثبات حرارتی و شیمیایی آنها با نمونه های جدیNylon 6 و Nylon 12 قابل مقایسه نیست.
 مدل  Nylon 12 نه تنها شکل خود را در برابر محدوده وسیعی از درجه حرارت حفظ می کند، بلکه در مقابل جذب آب نیز حساسیت کمتری نسبت به شماره ۶ دارد.

تمام نایلونها دارای خاصیت «جذب رطوبت» یا Hygroscopic هستند؛ به این معنی که آب را سریعا بخود میکشند.
در حقیقت، نایلون می تواند در طول ۲۴ ساعت به اندازه  ۱۰ درصد از چگالی خود آب جذب کند پس حواستان باشد که آن را در بسته ای خالی از هوا یا ظرف حاوی نمگیر نگه دارید. جذب آب نایلون ۱۲، تنها نصف درجات ۶ و ۶/۶ است؛ بنابراین با توجه به همه این مسائل، این گزینه برای پرینت سه بعدی مناسب تر است.

فیلامنت نایلونی که پیش از پرینت رطوبت جذب کرده باشد دارای سطح نهایی ضعیفی خواهد بود و حتی ممکن است داخل اکسترودر با مشکل مواجه شود.

در بدترین حالت می توانید صدای ترکیدن را در حال پرینت کردن بشنوید که باعث میشود سطح نهایی مدل سخت باشد. لایه لایه شدن نایلون نیز می تواند به دلیل رطوبت باشد اما عموما به این علت است که حرارت به اندازه کافی نبوده است. این که این ماده نسبت به قرار گرفتن در معرض رطوبت حتی در کوتاه مدت نیز حساس است؛ اگر سطح نهایی پرینت کیفیت یکدستی نداشت یا اگر در هنگام فرآیند صدای ترق و تروق شنیدید، باید آنرا خشک کنید!

دلیل ترکیدن این است که رطوبت موجود در فیلامنت در معرض حرارت به بخار تبدیل شده و به شدت از اکسترودر خارج میشود. این اتفاق باعث خراب شدن پرینت میگردد. 

نکته قابل تامل درباره نایلون؟ پیش از استفاده همیشه آن را خشک نگه دارید.
با این حال پس از پرینت نیز، اگر فیلامنت نایلون شما رطوبت را جذب کند شاید باعث تغییر خواص متریال شود؛ بنابراین   Nylon 12 که جذب آب کمتری دارد میتواند گزینه بهتری باشد.

جذب آب توسط نایلون یک جنبه مثبت نیز دارد، شما در واقع می توانید نایلون را رنگ کنید و نتیجه خوبی هم بگیرید
اگر رول نایلون را از قبل در کیسه خالی از هوا به همراه ماده نمگیر قرار داده اید، دیگر نیازی به خشک کردن آن پیش از پرینت ندارید. با این وجود، با توجه به

خشک کردن فیلامنت Nylon حجم مناسبی از سیکیکاژل یا هر ماده نم گیر دیگری که میشناسید را دورن بسته قرار دهید تا نم جذب گردد.

برای ایجاد چسبندگی لازم، از چسب ماتیکی باکیفیت روی بسترهای شیشه ای یا فلزی استفاده کنید:

 نوار Kapton نیز برای این کار مناسب است. برای کسب بهترین نتیجه، پیشنهاد می کنیم از صفحه Tunfol به عنوان سطح بستر استفاده کنید. به نظر می رسد این مورد برای نایلون کارایی خوبی دارد زیرا اگر از سطح درستی استفاده نشود، مدل پیچ و تاب برمی دارد.

مطمئن شوید که خنک کننده دستگاه خاموش یا روی دور حداقل باشد و همچنین در محیط سرد و خنک پرینت را انجام ندهید:

در ضمن به تازگی شرکت   rigid.ink فیلامنت جدید Nylon Plus را که با شیشه تقویت شده عرضه کرده که دارای قدرت بیشتر و مقاومت بالا در برابر ساییدگی است. فقط برای استفاده از آن باید نازل از جنسی محکم مانند فولاد باشد و نازل برنجی کفایت نمیکند.

 

ویژگی‌های عمومی فیلامنت نایلون (Nylon):

متریال رده صنعتی محسوب می‌شود. بسیار برای نمونه‌سازی (prototyping) مناسب است. البته کاربری خوبی به عنوان متریال محصول نهایی نیز دارد. چیزی که فیلامنت نایلون ۶۱۸ را متمایز می‌کند در پیوستگی بسیار عالی لایه‌ها است در صورتی که دقت کنید هنگام پرینت، دما در ۲۴۵ درجه متعادل باقی مانده و شرایط دیگر کاملا مناسب تنظیم گردد. فیلامنت nylon 618 هیچگونه گازی منتشر نمی‌کند، چیزی که در هنگام پرینت گاز به نظر می‌رسد، تنها تبخیر آّبی جزیی است. این نوع مدل فیلامنت شرکت تولمن پس از پرینت سه بعدی امکان ماشین‌کاری شود. همچین کاربرد خوبی به عنوان قالب ریخته‌گری، محافظ نشت هوا و محافظ شیمیایی نیز دارد؛ زیرا پرینت سه بعدی اشیا با کیفیت بسیار بالا با این نوع متریال امکان‌پذیر است. نکته‌ای بسیار مهم: بستر ساخت شیشه‌ای یا آلمینیومی در پرینتر سه بعدی به هیچ‌وجه برای فیلامنت نایلون ۶۱۸ مناسب نیست، بهتر است یک بستر زبرتر (لیفی) مثل چوب پرداخت‌نشده یا تخته گارولیت (Garolite) را به عنوان بستر ساخت به کار ببرید. 

صفحه اول

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید