پرینت ۳ بعدی غضروف مصنوعی

پرینت  ۳ بعدی غضروف مصنوعی

محققان با استفاده از پرینتر سه بعدی و جوهری از جنس پلیمر، پرینت ۳ بعدی غضروف مصنوعی گرفته اند.

 

افرادی که دچار آسیب در ناحیه لگن، زانو و مهره های ستون فقرات خود می شوند، با مشکل فقدان غضروف روبرو می شوند. این امر سبب می شود استخوان ها در برابر یکدیگر ساییده شوند و در نتیجه تورم در بدن به وجود می آید.

 

پرینت ۳ بعدی غضروف مصنوعی

 

اکنون محققان با استفاده از تکنولوژی پرینت ۳ بعدی غضروف مصنوعی ساخته اند که می تواند از آن برای درمان چنین بیمارانی استفاده کرد.

 

ویژگی های این غضروف مصنوعی چیست؟

 

این غضروف مصنوعی  ویژگی های یک نمونه واقعی را دارد و از مفاصل آسیب دیده دوباره محافظت می کند.  این در حالی است که تا پیش از این ابداع نسخه هایی از غضروف مصنوعی به دلیل پیچیدگی این ماده غیرممکن به نظر می رسید. اما محققان دانشگاه کلرادو پرینترهای ۳ بعدی بسیار دقیق را برای ساخت این آنالوگ به کار گرفتند.

 

این تحقیق در کل روی دستکاری الاستومرهای کریستالی مایع(LCEs) متمرکز بود که به دلیل خاصیت انعطاف پذیری و توانایی خارق العاده شان برای پراکندن انرژی زیاد مشهور هستند.

 

نمایشگرهای موبایل نیز از مواد LCE ساخته می شوند و همین ماده در تولید «کولار»( Kevlar )نیز به کار می رود.

 

نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید قوی و سبک است. کولار  به‌طور معمول به صورت نخ یا پارچه های بافته شده یا به عنوان یک بخش از مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود. در حال حاضر کولار به عنوان محافظ بدن نیز استفاده می شود زیرا نسبت استحکام آن به وزنش زیاد است.

 

پرینت 3 بعدی غضروف
پرینت ۳ بعدی غضروف

 

در محافظ بدن کولار، پلیمرها می توانند مقدار زیاد انرژی تولید شده از یک گلوله را جذب کنند. محققان این پژوهش توانستند این پلیمرها را به اندازه کافی نرم کنند تا به شکل جوهر پرینتر ۳ بعدی استفاده شود.

 

در حقیقت محققان LCEها را به نوعی رزین شبیه عسل تبدیل و آن را درون یک پرینتر ۳ بعدی مخصوص قرار دادند. به این ترتیب آنها توانستند شکل دلخواه را به ماده بدهند و سپس آن را در برابر نور مافوق بنفش قرار دادند. نور مافوق بنفش مایع مذکور را سخت می کند و وضعیت ماده تثبیت می شود.

 

اکنون این ماده پرینت شده ساختاری شبیه کندوی زنبور عسل دارد. این تحقیق در نشریه Advanced Material منتشر شده است.

صفحه اول

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید