Taking too long? Close loading screen.

مقایسه فیلامنت ABS و PLA

مقایسه فیلامنت ABS و PLA

مقایسه فیلامنت ABS و PLA

 

فیلامنت ABS و PLA  ، دو نوع از فیلامنت های بسیار پرکاربرد در امور خدمات پرینت سه بعدی به شمار می‌رود.

در این مقاله قصد داریم با این دو فیلامنت بیشتر آشنا شویم و آن دو را با هم مقایسه کنیم. قبل از هر چیز می خواهیم به این موضوع بپردازیم که این دو ماده دقیقا چه خصوصیاتی دارند.

 

 

ABS و PLA هر دو از دسته مواد ترموپلاستیک به شمار می روند ؛ به این معنی که زمانی که تحت حرارت قرار می گیرند نرم و قابل انعطاف می‌شوند و می‌توان با آنها قبل از سرد شدن شکل های مختلف داد و به همین دلیل در پرینت سه بعدی اجسام بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

 

پیشنهاد مطالعه :

اگرچه این دو ماده هردو در پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند ولی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند و باید بر حسب ویژگی های پرینت یکی از آن ها انتخاب شود.

 در ادامه قصد داریم ماده ABS و PLA را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت های آنها را با هم مقایسه کنیم.

 

فیلامنت ABS

 

ABS مخفف Acrylonitrile Butadiene Styrene و نوعی پلاستیک بر پایه نفت خام به شمار می رود. این ماده در ساخت بسیاری از قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد و برابر حرارت مقاومت خوبی دارد.

یکی از مضرات استفاده از این ماده این است که پس از حرارت دیدن گازهای سمی از خود متصاعد می کند که این موضوع باعث می شود چنانچه در فضای بسته پرینت سه بعدی گرفته شود فضا آلوده شود.

برای همین توصیه می شود که برای استفاده از این ماده در حین پرینت سه بعدی تهویه هوای مناسبی در نظر گرفته شود و در صورت امکان از هواکش در فضای اتاق استفاده شود

 

فیلامنت PLA

PLA مخفف Poly Lactic Acid است که ماده اولیه آن از نشاسته به دست می آید.

این ویژگی باعث می شود که استفاده از این نوع فیلامنت ساده تر و از لحاظ شیمیایی دارای خطر کمتری باشد.

قطعاتی که با ماده PLA پرینت گرفته میشوند دارای سطح صاف و همواری هستند و در مقایسه با ماده ABS سطح صیقلی تری دارند همچنین به دلیل وجود ترکیبات این فیلامنت در هنگام عملیات پرینت سه بعدی ماده سمی متصاعد نمی شود.

 

 مقایسه کیفیت پرینت بین PLA و ABS

ماده PLA پرینتی دقیق با سطح هموار برای ارائه می دهد و دردسر پرینت آن در مقایسه با ABS کمتر است و محدودیت کمتری نسبت به آن دارد.

ولی PLA در مقایسه با ABS شکننده تر و مقاومت حرارتی کمتری نسبت به ABS دارد.

 به عنوان مثال ماده PLA نمی تواند در دمای بالاتر از ۶۰ درجه سانتیگراد فرم خود را حفظ کند و تغییر شکل می دهد.

همچنین نباید این قطعات را در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد

 

جدول مقایسه فیلامنت ABS و PLA

 

 می توان گفت PLA برای پرینت قطعات دکوری و فانتزی که نیاز به تحمل بار زیاد و مقاومت در برابر فشار مکانیکی و حرارتی ندارند مناسب تر است ولی چنانچه قصد داشته باشیم عملیات مکانیکی بر روی قطعه پرینت شده انجام دهیم ماده ABS توصیه می شود.

نویسنده : هومن لادن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو