ساخت خانه در مریخ با پرینتر سه بعدی

ساخت خانه در مریخ با پرینتر سه بعدی

ناسا در سال ۲۰۱۵ با برگزاری مسابقه‌ ای سعی داشت بهترین طرح خانه‌های مصنوعی برای اولین ساکنین سیاره مریخ را پیدا کند و پروژه ساخت خانه در مریخ با خدمات پرینتر  بعدی را دنبال کند .

اعلام نتایج پس از ۳ سال

حال پس از ۳ سال و مشاهده مدل‌های گوناگون این مرکز فضایی موفق شده پنج طرح نهایی برای این مسابقه را انتخاب کند.

ناسا با همکاری دانشگاه بردلی ایالت ایلینوی آمریکا به بررسی ۱۸ مدل پرداخته است که توسط تیم‌های مختلف در سرتاسر دنیا با بهره گیری از نرم افزارهای گوناگون طراحی گشته است .

به گزارش TechCrunch، این برنامه جزئیات فراوانی از ساختمان موردنظر طراحان را به نمایش می‌گذارد.

از نکات مهم لحاظ شده در مسابقه این است که زیستگاه طراحی شده توسط شرکت گنندگان باید از ضخامت دیوار مناسب، سیستم گرمایشی قوی و تکنولوژی کنترل فشار لازم برخوردار باشد و بتواند در برابر شرایط سخت مریخ دوام آورد.

قرار است که به هر کدام از این پنج تیم برای رسیدن به فینال، ۲۰ هزار دلار جایزه داده شود. در حالی که دو تیم برنده‌ی این مسابقه هر کدام ۲۱ هزار دلار دیگر نیز به جایزه‌هایشان اضافه خواهند کرد.

برندگان مسابقه ساخت خانه در مریخ با پرینتر سه بعدی

یکی از این تیم ها Zopherus نام دارد و زیستگاه طراحی شده توسط آنها قرار است توسط یک پرینتر سه بعدی تولید شود.

بدین صورت که کاوشگر‌های موجود در سطح مریخ به جمع‌آوری متریال برای ساخت و ساز می‌پردازند و پرینتر سه بعدی شده از همان مصالح برای تولید ساختمان‌ استفاده خواهد کرد.

 

مسابقه ساخت خانه در مریخ با پرینتر سه بعدی
مسابقه ساخت خانه در مریخ با پرینتر سه بعدی

 

AI. SpaceFactory

AI. SpaceFactory هم سیلندر‌هایی به عنوان زیستگاه طراحی کرده که می‌تواند از بیشترین فضای موجود در سطح مریخ استفاده کند.

AI. SpaceFactory
AI. SpaceFactory

 

Kahn-Yates

تیم Kahn-Yates که موفق شده مقام سوم را کسب کند زیستگاه‌هایی طراحی نموده که در دیوار‌هایشان نقاط نیمه شفافی تعبیه شده است. این نقطه‌ها که به منظور مقابله با طوفان‌های شنی بزرگ تعبیه شده‌اند، به نور اجازه ورود می دهند.

 

Kahn-Yates
Kahn-Yates

SEArch+/Apis Cor

SEArch+/Apis Cor نام گروه دیگری از نیویورک است و سیستم طراحی شده توسط آنها هم نورگیر است اما قادر است که مقاومت خوبی در برابر  تشعشات مختلف از خود نشان دهد.

SEArch+/Apis Cor
SEArch+/Apis Cor

Norwth western

تیم دانشگاه نورت‌وسترن ایالت ایلینوی طرحی کروی آفریده که توسط پرینتر سه بعدی موجود در سطح مریخ در زمانی زمانی کوتاه آن را تولید می کند .

 

Norwth western
Norwth western

ساخت خانه در مریخ توسط دانشگاه Northwestern

 

اکنون قرار است مدل‌های کوچکتری از طرح این پنج تیم یاد شده پرینت سه بعدی شود تا مشخص گردد طرح کدامیک از آنها می‌تواند در سطح مریخ کارایی بیشتری از خود نشان دهد.

 

مشکلات ساخت خانه در مریخ

البته اخیراً جمعی از قانونگذاران و متخصصان حوزه فضایی اعلام کرده اند به علت مسائلی همچون برنامه ریزی ضعیف و فقدان بودجه کافی، برنامه های ناسا برای سفر به مریخ تا سال ۲۰۵۰ میلادی به تعویق خواهند افتاد.

 

تعویق سفر تا سال ۲۰۵۰

کشور آمریکا که پیشتر در نظر داشت تا سال ۲۰۳۰ میلادی روی کره مریخ قدم بگذارد حالا به خاطر فقدان بودجه مجبور است که ۳۲ سال برای تحقق این هدف صبر کند.

حال اگر این اتفاق رخ دهد، کارشناسان ناسا می‌توانند امیدوار باشند که بشر به سرعت می‌تواند زیستگاه‌هایی برای زندگی خود در کره مریخ بیافریند.

 

ویدئوی مسابقه ناسا

در زیر ویدئویی در مورد مسابقه ناسا در زمینه بهترین طرح خانه در مریخ را تماشا می کنید

 

مرکز سه بعدی پارسیان به عنوان یکی از مراکز با سابقه در حوزه خدمات پرینت سه بعدی کرج ، تهران و دیگر شهرها و همچنین نمونه سازی محصولات، هر ساله با سفارشات متعددی در صنایع مختلف از طرف مشتریان گرامی رو به رو می شود که همگی آنها گواه از این موضوع دارند که آهسته آهسته این تکنولوژی تولیدی مدرن از جایگاه بهتری در صنعت کشورمان و دیگر کشورها بهره مند خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید