تماس با ما

989128161078+

آدرس

تهران، کوی نصر ، خیابان هفدهم

ایمیل ارسال فایل

file@parsian3d.com

آشنایی با G-Code در پرینترهای سه بعدی

آشنایی با G-Code در پرینترهای سه بعدی

فهرست مطالب

در این مقاله قصد آشنایی با G-Code در پرینترهای سه بعدی را داریم.

 

G-Code چیست و چه نقشی در روند چاپ سه بعدی ایفا می کند؟

 

امروزه بسیاری از چاپگرهای سه بعدی از یک زبان برنامه نویسی کنترل شده عددی استفاده می کنند که از یک سری دستورات به نام G-Code تشکیل شده است. در واقع G-Code نقش هدایت دستگاه را در قالب کدهای عددی به عهده دارد.

 

اکثر این دستورات با یک G شروع می شوند به همین دلیل به آن ها G-Code گفته می شود البته برخی از ماشین های خاص با کدهایی با حرف M کار می کنند.

فهرست مطالب

 

این دستورات در چاپگر سه بعدی دقیقا چه اقداماتی را انجام میدهند؟

 

این دستوران نقش اصلی را در عملیات دستگاه به عهده دارد و وظیفه فرمان دادن به حرکت دستگاه را دارند.

 

جایی که باید حرکت کند، سرعت دستگاه ، درجه حرارت پرینت و موارد دیگر.

 

برای سازندگان پرینتر سه بعدی لازم است که که یک دانش پایه از G-Code داشته باشند تا رفتار و عملکرد چاپگر را بهتر متوجه شوند.

 

این راهنمایی نحوه عملکرد G-Code را شرح می دهد و نحوه ویرایش در Simplify3D را شرح می دهد.

 

کار با فایل G-Code

 

هنگام برش مدل (عملیات اسلایسینگ) در Simplify3D، نرم افزار به طور خودکار دستورات G-Code لازم برای تکمیل چاپ را تولید می کند. شما می توانید این دستورات را با کلیک بر روی “Save Toolpaths to Disk”، انتخاب یک محل برای فایل در هارد دیسک خود را مشاهده کنید، و سپس فایل .gcode در یک ویرایشگر متن مانند نوت پد یا TextEdit باز کنید .

 

کار با فایل G-Code
کار با فایل G-Code

 

گرچه G-Code زبان استاندارد برای اکثر چاپگرهای سه بعدی است، برخی از دستگاه های 3D Print ممکن است از فرمت های فایل یا دستورات مختلف استفاده کنند. 

 

بسیاری از فرمت های دیگر فایل ها فایل های باینری ( Binary File) هستند. مشاهده متن از فایل gcode بسیار ساده تر از خواندن تعداد زیادی از 1 و 0 در فایل های

 دودویی است

فایل G-Code
فایل G-Code

.

ویرایش G-Code:

 

پس از باز کردن فایل .gcode در یک ویرایشگر متن، مشاهده می شود که هر فرمان به طور معمول در یک خط جداگانه ذکر شده است. شروع خط بیان می کند که کدام نوع فرمان است، و سپس ممکن است چند دستور اضافی را دنبال کند. می توان با اضافه کردن یک کاما نقطه قبل از دستور، نظر خود را در فایل اضافه کنید تا دستگاه آن را نادیده بگیرد. در اینجا لیستی از 10 دستورالعمل رایج که دانستن آن ها خالی از لطف نیست آورده شده است.

 

G28 – انجام روال هومینگ عادی

 

G28-Homing-Sequence_sm این دستور به چاپگر می گوید که توالی خود را اجرا می کند، که ابزار tool را به سمت چپ دستگاه متصل می کند تا زمانی که در این مکان ها به پایان کار نرسیده باشد.

اکثر فایل های چاپی با این فرمان شروع می شود تا چاپگر از یک مکان شناخته شده شروع شود. این نیز یک راه مفید برای سرعت حرکت یک محور است که ممکن است در پایان یک چاپ مفید باشد.

Arguments

اگر هیچ آرگومانی ارائه نشود، دستگاه تمام 3 محور را خانه می کند.  همچنین می توان با اضافه کردن X، Y، یا Z به فرمان مشخص شود.

G28 ; home all axes (X, Y, and Z)

G28 X Y ; home X and Y axes

G28 Z ; home Z axis only

G90 و G91 – تنظیم حالت موقعیت

 

چاپگر سه بعدی می تواند از موقعیت مطلق یا نسبی استفاده کند. موقعیت مطلق به این معنی است که به چاپگر سه بعدی فرمان داده می شود تا مختصات دقیق XYZ را حرکت دهد.

اکثر فایل های gcode تقریبا از موقعیت مطلق استفاده می کنند، زیرا نرم افزار اسلایسر قبلا موقعیت دقیق XYZ مختصات را برای حرکت به آن تعیین کرده است.

با این حال، اگر موقعیت قبل از toolhead را نمیدانید یا به سادگی می دانید که می خواهید نازل را به فاصله مشخصی در محور حرکت دهید، می توانید از موقعیت نسبی استفاده کنید.

در حالی که G90 و G91 موقعیت را برای محورهای X، Y و Z کنترل می کنند، می توان از M82 یا M83 برای تنظیم اکسترودر (محور E) به موقعیت مطلق یا نسبی استفاده کرد

Arguments:

هیچ  یک

مثال:

G90 ; use absolute positioning for the XYZ axes
G1 X10 F3600 ; move to the X=10mm position on the bed
G1 X20 F3600 ; move to X=20mm

G91 ; use relative positioning for the XYZ axes
G1 X10 F3600 ; move 10mm to the right of the current location
G1 X10 F3600 ; move another 10mm to the right

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

نقش پرینت سه‌بعدی در ساخت نمونه‌های نمایشگاهی و ماکت‌ دستگاه‌ها

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید