Taking too long? Close loading screen.

نکات طراحی مناسب برای پرینت سه بعدی

نکات طراحی مناسب برای پرینت سه بعدی

نکات طراحی مناسب برای پرینت سه بعدی

 

نحوه طراحی مدل سه بعدی جهت پرینت سه بعدی، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت قطعات خروجی داشته و با رعایت نمودن تعدادی از نکات می توان میزان هزینه ها را کاهش و کیفیت کار را به طرز چشمگیری افزایش و همچنین بسیاری از مشکلاتی که کاربران در ایجاد فایل های سه بعدی با آن روبرو می شوند را حل نمود.

نکات مهم در نحوه طراحی مدل سه بعدی جهت پرینت

  • ضخامت دیواره ها

در هنگام طراحی طراحی مدل سه بعدی جهت پرینت سه بعدی، به این نکته دقت شود که دیواره مدل حتما دارای ضخامت حداقل ۰٫۴ میلیمتر باشد. مدل هایی که دیواره آن ها ضخامت ندارد، قابل پرینت نیستند!!!

ضخامت لایه خیلی پایین قطعه پرینت نمی شود

  • بسته بودن سطوح

اطمینان حاصل کنید که قطعه کار شما از تمامی جهات بسته می باشد و سطحی بازی در مدل وجود ندارد، مدل هایی که سطوح باز دارند، قابل پرینت نمی باشند.

 تهیه مدل با رزولوشن مناسب

در هنگام ذخیره فایل سه بعدی جهت پرینت با فرمت STL ،STP ،OBJ ،DWG می باشند، به این نکته دقت شود که از مدل با رزولوشن بالا، خروجی تهیه کنید. پایین بودن رزولوشن کیفیت پرینت را به شدت کاهش داده و باعث ناصافی سطوح می گردد.

انتخاب مدل با رزولوشن بالا جهت پرینت

همچنین توصیه می گردد رزولوشن فایل بسیار بالا انتخاب نشود. اگر در پرینت سه بعدی رزولوشن را بیش از حد بالا انتخاب کنید، اندازه فایل به شدت افزایش یافته و در پاره ای از موارد نرم افزار قادر نخواهد بود فایل را بخواند.

رزولوشن بالا جهت پرینت قطعات

  • توجه به محل قرارگیری ساپورت ها

در هنگام پرینت سه بعدی برای مدل هایی که زوایای کمتر از ۴۵ درجه دارند، نیاز به ساپورت گذاری الزامی می باشد. قرار گرفتن ساپورت باعث کاهش کیفیت سطح مقطعی که با ساپورت در تماس است می گردد، در نتیجه در طراحی مدل سه بعدی جهت پرینتت توصیه می شود قطعات به صورتی طراحی شود که جهت پرینت آن ها به کمترین ساپورت نیاز باشد.

جلوگیری از ریختن مواد در چاپ سه بعدی

  • توجه به اندازه صفحه ساخت دستگاه

اندازه صفحه ساخت و در حفیفت نهایت ابعادی که دستگاه می تواند چاپ نماید، نقش بسیار بالایی را در چاپ مدل ایفا می کند و یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در طراحی قطعات می باشد. در صورتی که ابعاد قطعه از ابعاد قابل چاپ دستگاه بزرگتر باشد، باید قطعه را به صورت چندتکه ایجاد و سپس توسط محلول های خاص آن ها را به هم چسباند.

اندازه صفحه ساخت در پرینتر سه بعدی

نکته: به طور معمول خدمات پرینتر سه بعدی با ضخامت لایه ۳۰۰ میکرون ارائه می گردد، البته اکثر پرینترهای سه بعدی قابلیت پرینت با ضخامت لایه های پرینتر پایین تر و دقیقتر تا ۱۰۰ میکرون را بر حسب نوع دستگاه دارا می باشند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو