Taking too long? Close loading screen.

مفهوم اولیه :

تموم شدن فیلامنت :
یکی از اتفاقاتی که امکان داره برای هر خدمات پرینت سه بعدی بیافته در کنار مشکلات چاپ سه بعدی دیگه ، تموم شدن فیلامنت دستگاه پرینتر سه بعدی و عدم دقت به این موضوع، و بسته به شکل پرینت شما امکان داره مسیر فیلامنت به طور واضح در دید شما نباشه و شما لازم باشه کاری انجام بدید تا متوجه بشید که اصلا فیلامنتی هنوز در دستگاه هست یا نه . حتی امکان داره این مشکل در هنگام چاپ هم به چشم بخوره.

علت :

هیچ چیزی پرینت نمیشه با اینکه شما G-CODE را وارد دستگاه کردید،و بارها اون فایل رو انتخاب کردید ولی چیزی پرینت نمیشه شاید، به نظر کمی دور از واقعیت بیاد ولی اتفاق افتاده که فیلامنت دستگاه تموم شده و اوپراتور دقت کافی رو به این موضوع نداشته، حتی امکان داره به نازل شروع به حرکت هم بکنه و روی هوا الکی حرکت بکنه

راه حل:

  • همیشه از میزان فیلامنت باقی موندن در قرقره فیلامنت مطمئن شوید
  • قبل از چاپ حتما در نرم افزار اسلایسر میزان فیلامنت مصرفی رو دقت کنید و با فیلامنت روی قرقره به طور نسبی تخمین بزنید.
  • اگر لازمه فیلامنت باقی مانده در نازل در تخلیه و با فیلامنت تازه جایگزین کنید

فیلامنت چیست ؟

به لحاظ ضخامت، دو نوع ضخامت ۱٫۷۵ و۳ میلیمتری وجود دارد.
استفاده غالب و رایج در پرینترها با اندازه ۱٫۷۵ میلیمتر است. اندازه خروجی نازل دستگاه تعیین کننده ضخامت مناسب فیلامنت برای آن دستگاه است.

انواع زیادی از مواد مصرفی وجود دارد که پرینتر های سه بعدی از آن تغذیه می کنند اما دو پلاستیک ABS و PLA از بقیه رایج ترند.
هم  ABS و هم PLA با عنوان ترموپلاستیک شناخته می شوند.

 به این معنی که آنها در معرض گرما نرم و انعطاف پذیر می شوند و در هنگام سرما سخت.
این فرآیند می تواند بارها و بارها برای آنها تکرار شود. قابلیت ذوب شدن و دوباره شکل گرفتن،ویژگی هایی است که آنها را در جامعه چاپگرهای سه بعدی شایع کرده و باعث شده این دو نوع پلاستیک بیشتر به عنوان مواد مصرفی یا متریال پرینتر سه بعدی شناخته شوند.

البته این تغییر شکل نباید با واکنش شیمیایی با مواد یا گازهای پیرامونی همراه باشد. همچنین با کاهش دما باید عمل برگشت به حالت جامد نیز با سرعت مناسب( زیاد) رخ دهد.

مطالب پیشین :