پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی

پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی

پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی

 

محققان دانشگاه تورنتو طی ۱۰ سال تحقیق دستگاهی قابل حمل برای درمان سوختگی های شدید ساخته اند که پوست در آنها از بین رفته است.

 

این دستگاه می تواند ورقه های بزرگی از جوهر زیستی را چاپ ۳ بعدی نماید و درمان سوختگی را تسریع بخشد.

 

محدودیت های روش پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی چیست؟

 

درمان زخم های سوختی عمیق شامل برداشتن پوست سالم قسمتی از بدن و پیوند آن در بخش زخم است. اما در سوختگی های عمیق در نواحی وسیعی از بدن انسان، این روش کاربردهای محدودی دارد.

 

در همین راستا محققان در سال ۲۰۱۸ یک نمونه از دستگاهی قابل حمل را ابداع کردند. اکنون این دستگاه پس از ۱۰ بار تغییر طراحی شبیه ابزاری است که جراحان در اتاق عمل استفاده می کنند. محققان در آزمایش های پیشین نشان دادند این دستگاه می تواند در ۲ دقیقه یا کمتر یک زخم را با پوست تازه بپوشاند.

 

دستگاه مذکور ورقه هایی از مواد زیستی حاوی سلول های استروما مزانشیمی را پرینت می کند. سلول های استروما در حقیقت نوعی از سلول های بنیادی هستند که قابلیت تولید انواع مختلفی از سلول را دارند، اما در این تحقیق از آنها برای کمک به بازسازی و احیای پوست استفاده شده است.

 

 

محدودیت پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی
محدودیت پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی

 

شروع آزمایشات روی خوک

 

اکنون با توجه به نتایج تحقیقات پیشین، برای پرینت سه بعدی ورقه های سلول بنیادی آزمایش های جدید روی پوست خوک انجام دادند تا سوختگی عمیق را درمان کنند.

 

در این آزمایش  ورقه هایی از ماده زیستی به طور عمیق روی سوختگی پرینت ۳ بعدی شد تا داخلی ترین و خارجی ترین لایه های از بین رفته پوست را ترمیم کند. این ورقه ها به جمع شدن سلول های پوستی در محل زخم و ایجاد رگ های خونی تازه کمک کردند.

 

اکسل گونتر یکی از مولفان این پژوهش می گوید: ما قبلا نشان دادیم که می توان انبوهی از سلول ها را در زخم تجمیع کرد اما هنوز مشخص نبود که این فرایند به درمان سوختگی کمک می کند. اکنون ما تاثیر این فرایند در درمان سوختگی را نشان دادیم.

 

محققان سعی دارند این فناوری را ارتقا دهند تا از محدودیت های کاربردی آن کاسته شود. به اعتقاد آنان در ۵ سال آینده این پرینتر پوست به مرحله آزمایش بالینی می رسد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید.

 

پرینت سه بعدی اعضای بدن انسان
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید