مهندسی معکوس | طراحی سه بعدی | پرینت سه بعدی

مقایسه فیلامنت PLA و PETG

مقایسه فیلامنت PLA و PETG

بسته به نوع کاربرد قطعه چاپ شده انتخاب متریال مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به مقایسه فیلامنت PLA و PETG بپردازیم و نوع کاربرد هر یک را شرح دهیم.

 

 

معرفی کوتاه از فیلامنت های PLA و PETG

 

فیلامنت های PETG و PLA هر دو از گروه پلاستیک های پلی استر هستند و مانند اکثر رشته های فیلامنت پرینت سه بعدی FDM هر دو ترموپلاستیک هستند.

 

به این معنی که این مواد  بالاتر از دمای خاصی نرم می شوند و پس از سرد شدن دوباره جامد می شوند.

از نظر تئوری ، این فرایند می تواند بارها و بارها تکرار شود بدون آنکه کیفیت مواد کاهش یابد. بیشتر رشته های PLA و بسیاری از رشته های PETG در هر دو قطر ۱٫۷۵ میلی متر و قطر ۲٫۸۵ میلی متر موجود است.

 

 

تفاوت بین دو فیلامنت PLA و PETG چیست؟

 

به طور خلاصه ، اگر خصوصیات فیزیکی و ساختاری قطعه در پرینت سه بعدی اعم از استحکام در مقابل فشار و گرما از اهمیت بالاتری برخوردار باشد ، انتخاب بهتر ، فیلامنت PETG است.

 

اگر قصد دارید بیشتر از فیلامنت PETG بدانید به شما پیشنهاد مطالعه مقاله زیر می دهیم.

 

 

آشنایی با فیلامنت PETG

 

از طرف دیگر ، اگر ظرافت قطعه و کیفیت سطح مطلوب نکته مهم در خروجی نهایی قطعه باشد ، فیلامنت PLA می تواند انتخاب بهتری باشد.

 

 

اگر می خواهید از فیلامنت PLA بیشتر بدانید مقاله زیر را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

 

آشنایی با فیلامنت PLA

 

 

در این مقاله تفاوت این دو نوع فیلامنت محبوب را بررسی خواهیم کرد تا در انتخاب نوع ماده اطلاعات بهتری داشته باشید.

 

 

مقایسه فیلامنت PLA و PETG

 

۱- استحکام و مقاومت

 

استحکام و مقاومت قطعه با PETG در مقایسه با PLA بیشتر است. اگر قطعه شما میخواهد در طولانی مدت کار کند یا قصد گرفتن تست های برخورد و حرارتی را دارید PLA را فراموش کنید!

 

۲- تحمل دما

 

تحمل دما به طور معمول در فیلامنت PETG بسیار بیشتر است. برخی از ترکیبات خاص PETG می توانند تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد تحمل دمایی داشته باشند.

 

گونه های رایج و ساده PETG در حدود ۷۵ درجه سانتی گراد تحمل دمای محیطی دارند. این عدد برای جنس PLA ، زیر ۵۵ درجه سانتیگراد است.

 

 پسچنانچه از مدل نهایی ساخته شده قصد استفاده در فضای باز را دارید  PETG انتخاب مناسب تری است زیرا در برابر تغییرات هوا و آفتاب بسیار بهتر از PLA عمل می کند.

 

۳- تنوع رنگی

 

تنوع رنگی در PLA بیشتر است و در مدل های زینتی انتخاب بهتری می تواند باشد به همین دلیل برای پرینت اشکال چند رنگ که توسط پرینترهای سه بعدی دو نازله ساخته می شوند PLA می تواند انتخاب شما باشد.

 

به طور کلی در جنس PLA انتخاب های متنوع تری در رنگ وجود دارد و در تولید آن بیشتر از PETG از استاندارد های رنگی استفاده می شود.

 

 

۴- کیفیت سطح ، رنگ پذیری و چسبندگی

 

اگر مدل پرینت شده نیازمند ساپورت گذاری است و جنس آن با جنس قطعه اصلی یکی است، دستیابی به سطح صاف و ساده در زمان جدا کردن ساپورت ها در PLA آسان تر است.

عملیات پرداخت و صیقل کاری و رنگ کاری پس از اتمام پرینت در جنس PLA بهتر و راحت تر انجام می شود.

 

 

اگر قصد رنگ کردن مدل چاپ شده سه بعدی خود را دارید ، رنگ اکریلیک می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

 

 

بهتر است در مورد انتخاب نوع رنگ ، برخی آزمایشات انجام شود تا چسبندگی خوب ، دوام و سایر خصوصیات مهم در پروژه با توجه به نوع رنگ مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

چسباندن قطعات پرینت شده از جنس PLA آسان تر از جنس PETG است . چسبندگی قطعات PETG به راحتی صورت نمیگیرد.

 

 

۵- تجزیه پذیری و بازیافت

 

در مورد تجزیه و بازیافت ، PLA شرایط بهتری نسبت به PETG دارد.

 

PLA در دراز مدت در فضای آزاد ، در نهایت به اجزای طبیعی خود باز می گردد. هر دو متریال PLA و PETG می توانند بازیافت شوند و از آن ها فیلامنت جدیدی ساخته شود.

 

تجریه پذیری PETG به آسانی PLA نیست ، اما  از نظر فنی قابل بازیافت است.

 

 

۶- سختی پرینت

 

 

چسبندگی در بستر پرینت در متریال PLA ساده تر است. در هنگام چاپ سه بعدی PLA می توان بدون صفحه گرم عملیات پرینت را انجام داد در حالی که PETG به دمای بستر حدود ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد.

 

اگر با صفحه گرم پرینتر سه بعدی آشنایی ندارید مقاله زیر را به شما پیشنهاد می دهیم.

 

 

صفحه گرم در پرینتر سه بعدی

 

 

 

تاب خوردگی PLA در مقایسه با PETG کم تر است و چسبندگی بهتری با بستر پرینت در مقایسه با PETG دارد.

 

 

مقایسه فیلامت PLA و PETG

 

 

درجه حرارت چاپ بستگی به این دارد که از چه ترکیبی برای PETG و PLA استفاده می کنید ، اما PLA در نقطه دمایی پایین تری میتواند کار کند.

 

 

ریزش ماده در PETG بیشتر دیده می شود. برای کاهش ریزش ماده ، می توانید با دمای پایین تر چاپ خود را انجام دهید البته مراقب باشید دما را تا حد گرفتگی نازل پایین نیاورید.

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید