ساخت قطعات یدکی خودروهای کلاسیک با پرینتر سه بعدی توسط شرکت مرسدس

ساخت قطعات یدکی خودروهای کلاسیک با پرینتر سه بعدی توسط شرکت مرسدس

مرسدس بنز به طور مداوم، در حال افزایش تولید قطعات خود با پرینتر سه بعدی است . البته این شرکت بزرگ خودروسازی  تولید قطعات پلیمری و قابل بازیافت خودروهای تجاری رابه کمک چاپ  گرهای سه بعدی از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده است.

در حال حاضر این شرکت اعلام کرده ­است که قطعات جانبی خودرو از  کیفیت مورد تایید مرسدس بنز برخوردار است و به بازار عرضه می شوند.

ساخت قطعات یدکی خودروهای کلاسیک با پرینتر سه بعدی
ساخت قطعات یدکی خودروهای کلاسیک با پرینتر سه بعدی

چه قطعاتی به این روش تولید شده اند؟

 

از پایه­ آینه داخلی برای مرسدس بنز کوپه مدل ۳۰۰ SL  سری W 198 ، تا نگه­دارنده­ ی شمع و سوپاپ و کیت ابزار و غلتک­های سان­روف سری­های W110، W111، W112 و W123 به کمک تکنولوژی پرینت سه بعدی در خال تولید است.

 

مرسدس بنز با بهره گیری از تکنیک­های متنوع ساخت افزایشی، این قطعات جدید را عرضه می کند.

 

فرایند چاپ سه بعدی برای سفارشات ساخت با تعداد پایین بسیار مناسب می باشد ولی برای تولید قطعات به تعداد زیاد این روش مقرون به صرفه نیست.

صاحبین مرسدس ۳۰۰ SL، هم اکنون می­توانند پایه آینه داخلی و خارجی این خودرو خود را تهیه کنند.

این قطعات از جنس آلیاژ آلومینیوم هستند که با یک لایه کروم روی آن پوشیده شده است

در مقایسه با نمونه­ های اصلی، تولید جدید شامل یک تغییر کاربردی است . نمونه ­ی اصلی اولیه پایه، ۵/۴۲ میلی­متر طول دارد و در حال حاضر طول آن به ۵/۱۰۷ میلی­متر رسیده است که این تغییر در جهت بهینه شدن مدل انجام شده است.

قطعات یدکی کلاسیک با چاپگرهای سه بعدی تولید می شوند

نگه­دارنده­ شمع نیز به همین روش قابل عرضه است. این قطعه نیز شامل تغییرات زیادی است به ویژه در یک کارتریج گرم، این کار به جای سوپاپ، قبل از اینکه با یک شمع و گشتاور راست سفت شود، قرار می­گیرد.

شمع نگهدارنده­ ی ساخته شده از پلی آمید ۱۲(PA12) ترموپلاستی قوی شامل اصلاحاتی است که ممکن است ساخت آن فقط با فناوری خدمات پرینت سه بعدی امکان پذیر باشد.

به جای اینکه از یک اتصال دهنده استفاده شود از آهنربا برای متصل شدن آن استفاده شده است .این بدان معنی است که در حال حاضر می­ توان آن را برای تمام سوکت های شمعی با و بدون ترمینال­های  SAEاستفاده کرد.

غلتک­های سقفی کشویی برای مجموعه ­های مدل W 110، W 111، W 112 و W 123 (قطعات جایگزینی شماره A110 782 00 30 ) نمونه­ ای از یک قطعه با اتصال پنهان است که عملکرد بی نظیر را تضمین می­کند: غلتک­ها بر روی چپ و راست سقف کشویی سان روف و توسط ریل­های فلزی متصل می­شوند.

با تولید نمونه های جدید توسط پرینتر سه بعدی، سقف کشویی نمونه­ کلاسیک آن بدون تغییر نسبت به قبل است.

همچنین این قطعات نیز از پلی­آمید قوی ۱۲ (PA12) ساخته شده ­است و از پایان سال ۲۰۱۸ می­توان از هر مرکز خدمات مشتری از طریق انبار مرکزی تهیه شود.

همکاری مرسدس بنز با گروه تحقیقاتی پرینت سه بعدی

 

همکاری فشرده بین مرسدس بنز کلاسیک و گروه تحقیق در فناوری ساخت افزایشی و پرینترهای سه بعدی اجازه خواهد داد تا به طور مداوم بخش قطعات جانبی و قطعات یدکی توسعه یابد. طیف قطعات ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی از قطعات موتور، قطعات پلاستیکی و قطعات لاستیکی کوچک گسترش می­یابد.

دایملر Daimler تقریبا ۳۰ سال تجربه در چاپ سه بعدی در تولید قطعات نمونه ­ی اصلی دارد. تا به امروز، دایملر هزاران قطعه ­ی چاپ سه بعدی را در پاسخ به درخواست های مشتریان و درخواست­های مربوط به قطعات جایگزین تولید کرده است. این موارد عبارتند از: کشویی، پوشش قالب، نوار نگهدارنده، آداپتور، و حلقه­های اطراف.

اکثر این قطعات چاپ شده سه بعدی، فلز ی هستند و با چاپگرهای سه بعدی SLS تولید می­شوند. همانند اکثر روش­های ساخت افزایشی، فرآیند پرینتر سه بعدی SLS نیز برای تولید مقادیر کم قطعات، مقرون به صرفه است.

دایملر می گوید: فناوری ساخت افزایشی سرعت خوبی دارد و این باعث شده فقط طی چند روز کل فرآیند تولید را از طراحی تا تحویل قطعه انجام می شود.

سخن آخر

با پیشرفت فناوری خدمات چاپگر سه بعدی ، این تکنولوژی کم کم نقش پر رنگ تری در صنعت ایفا خواهد کرد و شاید در آینده ای نه چندان دور پرینت سه بعدی به یک دستگاه تولید کننده اصلی برای قطعات تبدیل شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید.

پرینت سه بعدی کالیپر ترمز بوگاتی شیرون

نویسنده : هومن لادن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

ادامه مطلب
همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید