ساخت داربست کلسیم سولیفاتی با پرینت سه بعدی

ساخت داربست کلسیم سولیفاتی با پرینت سه بعدی

ساخت داربست کلسیم سولیفاتی با پرینت سه بعدی

 

به نقل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، ملیکا صحرانورد مجری ساخت داربست کلسیم سولیفاتی با خدمات پرینت سه بعدی گفت:

 

«در حال حاضر جمیعت میانسال رو به افزایش است بنابراین آسیب بافت استخوان شیوع زیادی پیدا کرده و از طرفی اهدا کننده اعضا در مقایسه با نیاز بسیار کم است. در اینجا ساخت داربست به روش‌های مهندسی بافت به کمک بیماران آمده است.»

 

ساخت داربست کلسیم سولیفاتی
ساخت داربست کلسیم سولیفاتی

پرینت سه بعدی داربست استخوانی به کمک پرینتر سه بعدی

 

وی افزود: روش‌های زیادی برای ساخت داربست استخوانی وجود دارد اما روش‌های ساخت سنتی پاسخگو نیست و  روش جایگزین برای ساخت داربست، پرینت سه بعدی آن هاست.

مزیت های تولید داربست استخوانی به روش پرینت سه بعدی

 

این محقق تاکید کرد: استفاده از پرینتر سه بعدی نسبت به روش‌های پیشین شامل مزیت‌های فراوانی است زیرا در این روش امکان طراحی و کنترل پارامترهای ساخت داربست وجود دارد.

 

صحرانورد اظهار داشت: در این تحقیق داربست کلسیم سولفاتی با پرینتر سه بعدی ساخته و برای افزایش استحکام داربست بر روی آن پوشش نانو سیلیکا ایجاد شد.

 

وی گفت: بکارگیری روش پرینتر سه بعدی و پوشش‌دهی با نانوسیلیکا برای انجام این پژوهش، برای اولین بار در جهان صورت گرفته است.

 

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: در این تحقیق برای جلوگیری از التهاب بافت بدن در محل آسیب‌دیده، داروی دگزامتازون در داربست بارگذاری و به صورت موضعی در بدن رها می‌شود، به این صورت از عوارض جانبی دوز بالای داروی خوراکی دگزامتازون جلوگیری خواهد شد.

 

پرینت سه بعدی داربست استخوانی
پرینت سه بعدی داربست استخوانی

روش طراحی این بافت چگونه بوده است؟

 

به گفته صحرانورد ، برای طراحی این بافت از از نرم‌افزار SOLIDWORKS استفاده شده است و داربست، متناسب با بافت استخوانی طراحی گردیده است.

 

بعد از طراحی و پرینت سه بعدی، مورفولوژی داربست‌ها با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی مشاهده و تخلخل‌سنجی به روش ارشمیدس و توسط نرم‌افزار KLONK IMAGE MEASURMENT انجام شد.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین آزمون‌هایی مانند تخریب‌پذیری، زیست فعالی و استحکام روی داربست صورت گرفت.

 

این محقق، تجاری‌سازی نتایج این تحقیق را مستلزم انجام تست بر روی حیوانات و سپس انسان دانست.

 

این تحقیق در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر علی زمانیان و دکتر علی اصغر بهنام قادر و به داوری دکتر آزاده آصف‌نژاد و دکتر مرتضی دلیری جویباری انجام شده است.

 

نویسنده : هومن لادن

پیشنهاد می شود مطلب زیر را نیز مطالعه نمایید

 

پرینت سه بعدی اعضای بدن انسان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید