اکسیژن رسانی به بافت زنده با پرینت سه بعدی

اکسیژن رسانی به بافت زنده با پرینت سه بعدی
 

اکسیژن رسانی به بافت زنده پرینت سه بعدی یکی از علامت سوالات دانشمدان در این زمینه بوده است.

هرچند هر روز اخبار متعددی درباره اعضای پرینت سه بعدی بدن انسان  منتشر می‌شود، اما همچنان یک چالش مهم در مسیر این فناوری وجود دارد و آن امکان رساندن اکسیژن به سلول‌های بافت چاپ سه بعدی است.

در همین راستا گروهی از محققان بین المللی با همکاری صمد احدیان پژوهشگر ایرانی در انستیتو تراساکی (Terasaki Institute) جوهر زیستی ابداع کرده‌اند که قادر به رفع این چالش است.

 

مقاله پیشنهادی

پرینت سه بعدی در پزشکی

 

باور اصلی استفاده از اعضای بدن چاپی آن است که چند روز پس از ایمپلنت آنها در بدن، رگ‌های خونی بافت‌های طبیعی اطراف در آن رشد می‌کنند. به این ترتیب سلول‌های بافت چاپی می‌توانند به اکسیژن رسانی دائم دسترسی یابند و در نتیجه زنده بمانند و تکثیر شوند. اما متاسفانه گاهی اوقات رگ‌های خونی با سرعت لازم رشد نمی‌کنند.

 

در همین راستا گروهی از محققان بین المللی همراه احدیان یک هیدروژل جوهر زیستی توسعه دادند که در حقیقت یک واسطه چاپ زیستی سه بعدی است. برای توسعه جوهر مذکور کلسیم پراکسید( CPO) را با ماده‌ای به نام ژلاتین متاکریلول (gelatin methacrylol )ترکیب کردند.

 

 

اکسیژن رسانی به بافت زنده پرینت سه بعدی

 

CPO هنگام ترکیب با آب، اکسیژن تولید می‌کند. البته ترکیب این ماده و آب ساختار لازم برای استفاده در چاپ زیستی را ندارد. درهمین راستا از ژلاتین متاکریلول استفاده می‌شود. به این ترتیب pH این ماده و قابلیت‌های آن برای پشتیبانی از CPOبهبود می‌یابند و بافت چاپی می‌تواند به طور مداوم اکسیژن تولید کند و همزمان ساختار فیزیکی لازم برای ایمپلنت‌های چاپی را داشته باشد.

هیدروژل مذکور در آزمایش‌ها توانست عملیات اکسیژن رسانی به سلول‌های ماهیچه‌ای و قلبی را تا زمان رشد رگ‌های خونی در بافت ایمپلنت ادامه دهد.

 

 

اکسیژن رسانی به بافت زنده
اکسیژن رسانی به بافت زنده

 

احدیان در این باره می‌گوید: با اکسیژن رسانی به سلول‌های ایمپلنت شده، می‌توان عملکرد و یکپارچگی آن بافت میزبان را ارتقا داد. همچنین می‌توان از رویکردی مشابه برای ساختن بافت‌های عملکردی برای کاربردهای غربالگری دارو و مطالعات پاتوفیزیولوژیک استفاده کرد.

 

این تحقیق اخیراً در ژورنال Advanced Healthcare Materials منتشر شده است.

 

صفحه اول

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید