مهندسی معکوس | طراحی سه بعدی | پرینت سه بعدی

آموزش نرم افزار CURA کیورا : قسمت سوم تنظیمات مدل در CURA

آموزش نرم افزار CURA کیورا : قسمت سوم تنظیمات مدل در CURA

آموزش نرم افزار CURA قسمت سوم : تنظیمات مدل در CURA

همانطور که در قسمت قبل درباره وارد کردن مدل به نرم افزار CURA صحبت کردیم امروز میخواهیم درباره تنظیمات مدل در CURA که وارد نرم افزار کیورا کردید صحبت کنیم با ما همراه باشید.

اگر مدل شما نیاز به تنظیم دارد، تمام کاری که باید بکنید این است که روی مدل کلیک کنید تا برجسته شود و سپس یکی از ابزار های سمت چپ را انتخاب کنید. از اینجا شما می توانید به سرعت مدل را حرکت دهید، بچرخانید و یا مقیاس آن را تغییر دهید.

وقتی شما یکی از گزینه های Tool Option را انتخاب می کنید، خواهید دید که فلش هایی در اطراف مدل ظاهر می شوند. تنها کافی است که فلش یا حلقه را بگیرید تا تغییر را در جهت دلخواه انجام دهید. اگر دچار اشتباه شدید تنها با فشار دادن کلیک راست به حالت اولیه بر می گردید.

ممکن است بخواهید بیشتر از یک مدل را چاپ کنید. با انتخاب مدل روی آن کلیک کنید و Duplicate را انتخاب کنید. نرم افزار Cura 3D به صورت خودکار مدل ها را در صفحه قرار می دهد. اگر فضا برای دو یا چند مدل کافی باشد رنگ آنها زرد خواهد بود، در غیر این صورت مدل هایی که در بستر چاپ قرار نمی گیرند به رنگ خاکستری نشان داده می شوند.

گزینه MOVE

بعد از فراخوانی مدل سه بعدی به نرم افزار کیورا شکل ظاهری مدل سه بعدی برایتان نمایان خواهد شد و شما میتوانید از طریق خود نرم افزار کیورا تغیراتی را در جسم به وجود بیاورید که من برای شما تک تک تغیرات را توضیح خواهم داد

اولین گزینه برای جابه جایی قطعه کارایی دارد برای مثال ما میخواهیم قطعه پرینتی ما در میز پرینتر سه بعدی مان ۱۰ میلی متر به سمت راست حرکت کند.

میتوانیم این را در قسمت های مربوطه که بر روی عکس نیز مشخض هستند بنویسیم همچنین میتوانیم همین عملیات را بر روی محور های دیگر نیز انجام دهیم

گزینه Scale

گاهی اوقات شما برای پرینت سه بعدی تان از مدل های آماده استفاده میکنید که این مدل های سه بعدی آماده توسط شرکت ها

 یا اشخاص دیگری طراحی شده است استفاده میکنید  در این مواقع شما میتوانید با استفاده از گزینه scale در نرم افزار کیورا ابعاد حجمی مدل آماده خود را تغییر دهید و ابعاد مد نظر خود را پرینت کنید و از پرینت سه بعدی لذت ببرید.

مثال : همانطور که در عکس بالا میبنید سایز لوگوی سایت پارسیان از صفحه چاپ میز بزرگتر بود برای اینکه به ابعاد دلخواه برسیم مجبور به کوچکتر کردن سایز فایل به اندازه ۵% اندازه واقعی فایل اصلی کردیم.

اگر گزینه Uniform scaling روشن باشد. حالت پیش فرض همین است . با دادن هر عدد در هر یک از سطر های XYZ بقیه راستای ها به همان نسبت کم میشود. همانند مثال بالا
اگه لازم باشد این اتفاق نیافتد و به مقدار دلخواه در هر راستا اندازه بدیم، باید این گزینه رو خاموش کنیم.

دانلود نرم افزار cura

گزینه Rotate

بعد از توضیح گزینه های Scale و Move به گزینه Rotate میرسیم اما گزینه Rotate چه کاربردی دارد؟
تنظیمات مدل در CURA زمانی که شما مدل خودتان را وارد نرم افزار کیورا کردید

مدل در میز کار مجازی پرینتر سه بعدی شما به نمایش گذاشته میشود اما زمانی هست که شما به دلیل متمایز بودن مدل سه بعدی تان با مدل های سه بعدیدیگر تصمیم میگیرید که نوع پرینت این محصول رو عوض کنید مثلا ۱۸۰ درجه تغیر دهید یا مثلا مدل چاپ سه بعدی تان را ۹۰ درجه تغیر دهید.

(لازم به ذکر است نمونه نهایی شما تغیری نخواهد کرد بلکه نوع مدل پرینت تغییر خواهد کرد)شما میتوانید با نمودار های ظاهر شده بر روی مدل سه بعدی تان این کار را انجام دهید یا از دو گزینه حاضر در کنار گزینه Rotate استفاده کنید.

تنظیمات مدل در CURA موارد بیشتر

 

در حالت کلیک راست نمودن روی مدل، شش گزینه شامل گزینه های زیر در دسترس خواهد بود.

  1. center of platform: جهت قرار دادن مدل در وسط صفحه ساخت.
  2. Delete obgect: جهت پاک کردن مدل از صفحه ساخت.
  3. Multiply object: جهت ایجاد کپی از مدل.
  4. Split object into parts:جدا کردن مدل به اجزای تشکیل دهنده.
  5. Delete all objects: پاک کردن کلیه مدل ها.
  6. Reload all objects: بار گذاری همه مدل ها.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

مشاوره رایگان