Taking too long? Close loading screen.

روش محاسبه هزینه پرینت سه بعدی

روش محاسبه هزینه پرینت سه بعدی

روش محاسبه هزینه پرینت سه بعدی

یکی از سوالاتی که برای مشتریان خدمات پرینت سه بعدی پیش می آید این است که روش محاسبه هزینه پرینت سه بعدی به چه صورت است؟

پرینت سه بعدی معمولا در ایران به صورت ساعتی محاسبه می شود و یک نرخ ثابت ساعتی توسط اپراتور اعلام می گردد.

روش کار به این صورت است که بعد از دریافت فایل سه بعدی از مشتری ، فایل در داخل نرم افزار اسلایسر (نرم افزار رابط پرینت سه بعدی) وارد می شود و نرم افزار به صورت خودکار با تعریف پارامترهایی مانند سرعت پرینت ، دقت لایه ها ، ضخامت تعیین شده برای دور کار ، میزان تراکم ماده و …. زمان دقیق اجرای فرایند پرینت سه بعدی را محاسبه میکند.

 

پبشنهاد می شود مقاله زیر در مورد آشنایی با نرم افزارهای اسلایسر را مطالعه نمایید.

 

نرم افزار اسلایسر چیست و چه نقشی در فرآیند پرینت سه بعدی دارد؟

 

معمولا هزینه پرینت سه بعدی در ایران در گستره ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان به ازای هر ساعت می باشد.

 

قیمت پایین پرینت همیشه نشانه خوبی نیست

 

لطفا فریب شرکت هایی که فیمت پایینی برای خدمات پرینت سه بعدی ارائه می دهند نخورید.

اخیرا مشاهده شده است برخی شرکت های سود جو برای بازاریابی و جذب مشتری هزینه خدمات پرینت سه بعدی را به شدت پایین اعلام می کنند ولی درنهایت هزینه را به مراتب بیشتر و حتی بالاتر از سایر شرکت ها دریافت می کنند.

به عنوان مثال ممکن است در سایتی مشاهده کنید که هزینه خدمات پرینت سه بعدی ساعتی ۶۰۰۰ تومان اعلام شده است.

این شرکت ها با این روش تنها قصد جذب مشتری دارند ولی بعد از ارسال فایل علاوه بر ساعتی ۶۰۰۰ هزار تومان هزینه فیلامنت را جداگانه به آن اضافه می کنند که هزینه ساخت قطعه در نهایت به مراتب بالاتر از ساعتی ۱۰ هزار تومان نیز می شود.

بسیاری از این شرکت ها بدون پشتوانه مهندسی شروع به فعالیت می کنند و مشاهده شده است بسیاری از آن ها شرکت های واسطه ای هستند که بدون داشتن دستگاه پرینت سه بعدی و تنها به واسطه داشتن رتبه خوب اینترنتی اقدام به جذب مشتری می کنند و به شرکت های دیگر کار را واگذار می کنند.

عدم وجود نظارت درست در این حوزه باعث شده است که از بسیاری از مشتریان هزینه اضافی گرفته شود.

 

 

عوامل موثر در هزینه پرینت سه بعدی

 

نکته قابل توجه این است که در خیلی موارد مشاهده شده است که مشتری یک فایل را برای چند شرکت ارسال می کند که بر فرض تمام شرکت ها هزینه پرینت را ساعتی ۱۰ هزار تومان عنوان می کنند، ولی در نهایت هزینه پرینت سه بعدی متفاوتی را برای همان فایل از شرکت های مختلف دریافت می کند و این سوال مطرح می شود که چگونه با هزینه ساعتی ۱۰ هزار تومان هر شرکت یک قیمت عنوان می کند؟

علت این موضوع این است که تغییر هر پارامتر در پرینت سه بعدی ساعت اجرای کار را دستخوش تغییر می کند.

به عنوان مثال با تغییر سرعت پرینت ، ممکن است چندین ساعت زمان پرینت تغییر کند ؛ یا بر فرض با تغییر Infill یا تراکم ماده از ۱۰% به ۴۰% قطعا زمان پرینت افزایش می یابد و در قیمت تاثیر گذار خواهد بود.

 

لذا برای تصمیم گیری در مورد ارائه یک فایل به شرکت ، پارامتر های مختلف را باید در نظر گرفت تا در این صورت بتوان قیمت واقعی کار را محاسبه کرد، و صرف این که یک شرکت هزینه کمتر برای پرینت سه بعدی عنوان کرده پارامتر مناسبی نمی تواند باشد چرا که قطعا در کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

بسیاری از مراکز ارائه دهنده خدمات پرینت سه بعدی به منظور رقابت با سایر مراکز به فیلامنت های بی کیفیت روی آورده اند پس تنها فیمت پایین یک مجموعه را ملاک انتخاب خود قرار ندهید.

 

پارامتر های اصلی و مهم در تغییر هزینه پرینت سه بعدی

 

پارامتر های اصلی و مهم در تغییر هزینه پرینت سه بعدی به شرح زیر است.

۱) ضخامت لایه:  معمولا از ۵۰ تا ۳۰۰ میکرون قایل تنظیم است که هرچه کمتر باشد دقت و کیفیت کار بالاتر می رود و هزینه افزایش پیدا می کند.

۲) میزان دانسیته یا infill : از ۰ تا ۱۰۰% است که اگر ۱۰۰% باشد حجم داخل کار کاملا تو پر است که برای قطعاتی است که قرار است بعد از پرینت عملیات ماشینکاری یا … صورت گیرد.

معمولا میزان دانسیته را برای پرینت سه بعدی از ۱۰ تا ۳۰% در نظر می گیرند که هرچه بیشتر باشد استحکام بیشتر و هزینه افزایش پیدا می کند.

۳) ضخامت دیواره : معمولا ۱ تا ۳ لایه برای دیواره کار در نظر می گیرند که این پارامتر تاثیر در استحکام در برابر ضربه و شکست دارد که قطعا تعداد دیواره تاثیر مستقیم در زمان و قیمت پرینت دارد.

 

علاوه بر موارد بالا عواملی چون نوع دستگاه پرینتر سه بعدی ، جنس فیلامنت به کار رفته و … در برآورد هزینه پرینت نقش اساسی را ایفا می کنند.

 

نویسنده : هومن لادن

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو