فهرست مطالب

پرداخت قطعه پرینتر سه بعدی FDM : از طریق پولیش کاری

فهرست مطالب

روش پرداخت پولیش :توسط سندبلاست

يکي ديگر از روشهاي پولیش قطعات که بطور گسترده اي مورد استفاده قرار مي گيرد استفاده از دستگاه سند بلاست مي باشد.

در اين روش، ذره هاي بسيار ريز ماسه و يا ساچمه هاي آهني بسيار ريز با سرعت بسيار بالا به سمت قطعه پرتاب مي شوند و اين ذره هاي ريز خطوط پرينت را از بين مي برند. اين روش بسيار سريع و کاربردي مي باشد و معمولاً بين 5 تا 10 دقيقه زمان مي برد و در نهايت سطحي صاف و براق ايجاد خواهد شد که قابليت رنگ کاري و يا آبکاري دارد. اين روش بسيار کارآمد مي باشد و مي توان اين روش را براي تمامي مواد پرينترهاي سه بعدي بکار برد. با استفاده از اين روش مي توان قطعات کوچک و يا بزرگ و بسيار پيچيده را نيز پرداخت نمود. توجه داشته باشيد که سايز ذره هاي سند بلاست نقش بسيار اساسي در صافي سطح و همچنين صيقلي بودن سطوح دارد و در انتخاب و استفاده از ذره هاي مناسب مي بايست دقت نمائيد.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

روش پولیش قطعات با استفاده از آبکاری

پوشاندن سطوح پرينت شده با لايه نازکي از مس، نيکل و غيره باعث تغيير مشخصات مکانيکي، شيميايي و الکتريکي قطعات مي گردد و همچنين باعث مي گردد تا سطوح قطعات پرينت شده صاف و صيقلي ديده شوند. با استفاده از اين روش مي توانيد قطعات بسيار زيبا و صيقلي توليد نمائيد. در شکل زير نمونه اي از قطعات پرينت شده که آبکاري شده اند نشان داده شده است. 

خدمات پرینت سه بعدی تهران

اسپری پرایمر پلاستیک برای پولیش پرینت سه بعدی

یکی دیگر از روش های پرداخت PLA استفاده از  اسپری های پرایمر و رنگ (در ایران اسپری اپوکسی)  است که نمونه های آن در ابزار فروشی ها موجود است. این اسپری روکشی نازک را می افشاند که به سرعت نیز خشک می شود. شما می توانید روی قسمت های خالی را بزنید تا تنها خطوط خالی مانده توسط اسپری رنگ پر شوند. این کار را تا زمانی که خطوط به صورت کامل پر شوند باید تکرار کنید.

اسپری اپوکسی برای نمونه سازی و صیقل کاری قطعات ظریف صنعتی بسیار به کار شما خواهد آمد و رنگ آمیزی یکدستی را باعث خواهند شد. پس قبل از شروع رنگ قطعه، اسپری اپوکسی را یکدست روی قطعه بپاشید و پس از خشک شدن، قطعه را رنگ کنید.

نکته: هنگامی که از این دو روش استفاده می کنید، همیشه تلاش کنید اسپری پرایمر پلاستیک (اسپری آستر یا اپوکسی) و رنگ مکمل تولید یک شرکت باشند و  یا فرضا رنگهای اکریلیک را با لعاب مینا یک جا استفاده نکنید؛ این کار احتمال ترک خوردن را در مدل پرینت سه بعدی شما بالا می برد و می تواند تمام زحمات شما را بر باد دهد.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

اسپری پولیش دوگانه شرکت XTC3D Smooth-On

یکی دیگر از محصولات که شرکت Smooth-On آن را تولید می کند(در بازار ایران، مشابه آنرا موسوم به اسپری دو کاره می توانید بخرید). این محصول از دو مایع استفاده می کند که یکی از آنها کاتالیزور دیگری است و ماده ای رزین مانند می سازد که می تواند به وسیله ی قلم مو بر روی پرینت سه بعدی کشیده شود. این پوشش خود به خود هیچ اثری از قلم مو بر روی جسم به جا نمی گذارد.

این شرکت مدعی است که محصول آنها به هیچ وجه باعث ذوب شدن پلاستیک نمی شود ولی مخلوط رزین برای ساخته شدن نیاز به گرما دارد و نتیجه این که ماده ای هموار و سخت به دست می آید که هم میتواند برای پرینت سه بعدی استفاده شود و هم می توان به عنوان پوشش نهایی از آن بهره برد.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

حرارت دادن PLA

یکی از روش های پرداخت PLA که چندان محبوب نیست، استفاده از ابزار گرمایشی موسوم به سشوار صنعتی یا هیت گان (heat gun) بر روی سطح جسم است. این روش نیاز به تمرین بسیار زیاد دارد؛ زیرا قطعا با درجه بالایی از حرارت سر و کار داریم که می تواند به نابودی جسم پرینت شده بیانجامد. سمباده کشی اولیه می تواند باعث بی حفاظ ماندن پلاستیک شود و کارهای بعدی را موثرتر می کند. کلید این کار این است که سشوار صنعتی را دور تا دور سطح جسم می چرخانیم و به یاد داشته باشید که هیت گان نباید بر روی یک نقطه متمرکز شود زیرا به آسانی باعث ذوب شدن آن می شود.

با اینکه PLA در حالت عادی بوهای سمی از خود منتشر نمی کند، استفاده از ابزار گرمایشی هیت گان باعث تولید گازهایی از پلاستیک نرم شده می شود. صرف نظر از اینکه شما از کدام روش برای پرداخت و صاف کردن پرینت سه بعدی استفاده می کنید، سعی کنید همیشه در مکان هایی با تهویه مناسب و با ماسک این کار را انجام دهید زیرا پلاستیک داغ شده، ذرات سمباده خورده، رزین، حلال و اسپری رنگ گازهایی مضر برای ریه ها و چشم و حتی پوست تولید می کنند.

استون ABS :

همانطور که می دانیم یکی از راه های شناخته شده برای پرداخت و صاف کردن پرینت های سه بعدی ABS، قرار دادن آنها در محفظه ای پر از غبار “استون” گرم شده است.
 “استون” به ABS واکنش نشان می دهد و باعث ذوب شدن پلاستیک در حالتی بسیار آرام و کنترل شده می شود. نتیجه  این کار ساخت یک مدل فوق العاده صاف و صیقلی است.

متاسفانه این روش بر روی فیلامنت PLA پاسخگو نیست زیرا واکنشی نسبت به استون نشان نمی دهد. برخی از مواد شیمیایی دیگر نیز می توانند همین فرایند را انجام دهند اما تهیه آنها دشوار و کار با آنها بسیار خطرناک و سمی

خدمات پرینت سه بعدی

روش پولیش قطعات PLA با استفاده ازTHF

يکي ديگر از پروسه هاي پرداخت سطوح پرينت استفاده از مواد حلال THF که نام اختصاري مواد Tetrahydrofuran مي باشد است.

اين روش بصورت دستي انجام مي پذيرد و نيازمند تجهيزات خاصي نمي باشد. البته قابل ذکر است که مي توانيد از اين ماده در حمام بخار براي مواد PLA نيز استفاده نمائيد .يکي از ايرادهاي اين روش، مواد مورد استفاده مي باشد که خطرناک مي باشد چرا که در هنگام تماس با هوا ايجاد اکسيد قابل اشتعال مي نمايد. براي جلوگيري از اين خطرات معمولاً مواد THF ها با مواد ديگري نظير BHT مخلوط مي شوند ولي توجه داشته باشيد که هيچ وقت از سشوار و يا دستگاه خشک کن در مجاورت اين مواد استفاده ننمائيد چراکه آتشزا مي باشد. همچنين بايد از اين مواد در محيط باز استفاده نمود و ظروفي که از آنها جهت اين مواد استفاده مي نمائيد بايد بطور مداول شسته شوند. جهت انجام پوليش دستي با استفاده از مواد THF، نيازمند دستکش و همچنين دستمال پارچه اي سفيد رنگ مي باشيد. گوشه اي از دستمال پارچه اي را با استفاده از مواد THF خيس کرده و به آرامي شروع به پوليش قطعه پرينت شده نمائيد. توجه داشته باشيد که با پوليش هر قسمت از قطعه، مقداري از مواد PLA بر روي پارچه باقي خواهند ماند و مي بايست از قسمت ديگر پارچه جهت پوليش ساير نقاط استفاده نمائيد. سعي نمائيد که جهت حرکت دست در هنگام پوليش هميشه در يک جهت باشد چراکه تاثير بسزايي در کيفيت کار خواهد داشت. بعد از پوليش تمام قسمتهاي قطعه، اجازه دهيد تا قطعه بطور کامل و بطور آهسته خشک گردد

خدمات پرینت سه بعدی تهران

دستگاه پولیشر پرینت سه بعدی شرکت شرکت Playmaker

شرکت Polymaker که به خاطر تولید مواد صنعتی و محصولات مکمل حوزه پرینترهای سه بعدی معروف است، از راه حل خود برای صیقل و پرداخت اجسام پرده برداشته و آن را Polysher مینامد.
آنها با استفاده از فرمول اختصاصی خود قطعه چاپگر سه بعدی را در محفظه ای کاملا مهر و موم شده و مملو از ایزوپروپیل الکل قرار می دهند تا غبار اطراف جسم آن را صاف و هموار کند.
 جسم پرینت شده داخل محفظه با مه الکل غباراندود شده و با آن واکنش نشان می دهد و در صورت لزوم ذوب می شود. این فرآیند هر چه بیشتر طول بکشد، جسم بیشتر صیقل می خورد. پس از پایان کار سطح جسم حالتی چسبنده دارد، پس بهتر است حدود نیم ساعت به آن دست نزنید. انجام این کار ظاهر نهایی شی پرینت شده را بسیار بهتر می کند.

روش پرداخت : پولیش کاری FDM

نمونه پولیش های انجام شده:

4 روش مختلف پرداخت PLA

پرداخت قطعه سه بعدی با حلال:

برای پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی باحلال می توانید کل قطعه را به مدت یک تا دو ثانیه داخل حلال کنید و بیرون بیاورید . این کار باعث می شود کمی سطح شما خورده شده و صاف شود. شما می توانید این کار را چند بار با فاصله زمانی چند دقیقه ای انجام دهید تا به کیفیت مطلوب خود برسید . فقط مراقب باشید که اگر ابعاد کار برای شما خیلی مهم است از این روش استفاده نکنید چون قطعا کمی تغییر ابعاد خواهید داشت ( بین 200 تا 400 میکرون ) . اگر می خواهید از این روش برای پرداخت قطعه قطعه ی پرینت سه بعدی شده ی خود استفاده کنید و ابعاد کار برای شما مهم است باید درصدی قطعه را بزرگتر در نظر بگیرید تا پس از پرداخت قطعه ی پرینتر سه بعدی به مشکل بر نخورید .

این روش برای کارهای پرینت سه بعدی شده نازک و خیلی کوچک اصلا توصیه نمی شود چون باعث تابیدگی و انحنای قطعه  شده و موجب می شود فرم کلی قطعه تغییر کند . همچنین برای قطعات پرینت سه بعدی شده خیلی پیچیده نیز از این روش استفاده نکنید چون ممکن است داخل خلل و فرج قطعه حلال باقی مانده و آسیب برساند .

برای پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی  که ابعاد کوچکتری دارند می توان از گوش پاک کن استفاده کرد . استفاده از گوش پاک کن و حلال برای هموار کردن جای ساپورت ها هم پیشنهاد می شود . در این روش تا تبخیر شدن کامل حلال مواظب باشید دست به قطعه نزنید چون اثر انگشت شما روی آن خواهد ماند ضمن اینکه تا خشک شدن کامل قطعه آن را در جای کثیف یا پر از گردو غبار قرار ندهید .

برای فیلامنت PLA  از حلال کلروفوم صنعتی و برای ABS  از استون خالص استفاده کنید .

 پرداخت قطعه سه بعدی با بخار حلال :

برای پرداخت قطعه سه بعدی می توانید از بخار حلال استفاده کنید به این صورت که داخل یک ظرف سربسته ( ترجیحا فلزی یا شیشه ای) مقداری پارچه یا دستمال کاغذی را به حلال آغشته کنید به طوری که تمام محیط داخل ظرف را بپوشاند . سپس قطعه ی پرینت شده را از کف کار داخل ظرف گذاشته و درب آن را ببندید و یا قطعه را به صورت معلق روی هوا قرار دهید به طوری که بتوان درب ظرف را بست یا با ماده ای پوشاند . به دلیل فرار بودن حلال ها بعد از گذشت مدتی داخل ظرف پر از  بخار حلال میشود .

قطعه پس از یک ساعت که داخل بخار حلال بود دارای سطحی تقریبا صاف می شود ولی اگر می خواهید کاملا سطح قطعه صیقلی و صاف شود به مدت یک ساعت دیگر صبر کنید . بسته به ابعاد قطعه و ضخامت برجستگی های روی سطح قطعه ی شما این زمان می تواند کمتر یا بیشتر باشد ولی در هر صورت برای کارهای نازک اصلا پیشنهاد نمی شود . در این روش نیز از دست زدن یا فشار آوردن به قطعه تا خشک شدن کامل آن پرهیز کنید .

استفاده از نمره های متفاوت کاغذ سمباده در پرداخت فیلامنت pla

از ابزار قدرتمند و سنگین برای این کار استفاده نکنید زیرا تولید لرزش بالا توسط وسایل الکتریکی، باعث ذوب شدن پلاستیک و به هم ریختگی فرم مدل ها خواهد شد. حتی زمانی که به صورت دستی سنباده می زنید حواستان باشد به دمایی که امکان تخریب و ذوب اثر را دارد نزدیک نشوید. وسیله برقی برای سمباده فیلامنت PLA می تواند انواع فرزهای مینیاتوری باشد.

بهترین نوع سنباده برای این کار نوع “ضدآب” یا “خشک/ خیس” است چرا که در صورت لزوم می توانید برای پایین آوردن دمای پلاستیک آن را خیس کنید. همچنین شما باید پس از پایان کار مدل پرینت سه بعدی خود را بشویید زیرا در پروسه سنباده زدن ذراتی ایجاد شده و به آن می چسبند (در فیلامنت مشکی یا سفید باعث کدر شدن قطعه نیز می شود).

یکی دیگر از مزیت های این کار این است که آب از تبدیل شدن ذرات پلاستیک به هوا و تنفس کردن آنها جلوگیری می شود. سنباده ضدآب را می توانید از آنجا تشخیص دهید که دانه های آن به جای آنکه قهوه ای یا بژ باشند به رنگ سیاه هستند.

خدمات پرینت سه بعدی تهران

 و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله سنباده :

 برای پولیش و پرداخت قطعه سه بعدی می توان از سنباده نیز استفاده کرد . از این روش بیشتر برای قطعات ساده و بزرگ و بدون پیچیدگی  استفاده می شود . سنباده ها بسته به سختیی که دارند درجه بندی می شوند که این سختی ها با یک عدد که نشان دهنده ی سختی و نرمی سنباده ها هستند معلوم می شود . هرچقدر این اعداد کمتر باشند سنباده خشن تر است . برای همین موضوع اگر می خواهید قطعات پرینتی خود را با سنباده صیقلی کنید ابتدا از سنباده های سخت تر ( سنباده 80 تا 150 ) استفاده کنید سپس برای بدست آوردن سطحی مطلوب از سنباده ی نرم ( سنباده 400 تا 200 ) استفاده کنید.  قطعاتی که با مواد ABS  پرینت شده اند خیلی راحت تر از قطعاتی که با مواد PLA  پرینت شده اند سنباده می خورند.

هنگام سنباده کاری برای پرداخت قطعه سه بعدی سعی کنید این کار را سریع و پشت هم انجام ندهید چون به دلیل گرمای تولید شده ناشی از اصطحکاک سطح کار شما پوسته می کند و به کیفیت دلخواه شما نمی رسد . سعی کنید سنباده زدن را با فواصل زمانی انجام دهید و از سنباده ی خیس استفاده کنید . حتی می توانید برای پرداخت کردن قطعات PLA  آن ها را زیر آب سنباده بزنید . اگر ابعاد قطعه ی پرینت شده برای شما خیلی مهم است قبل از پرینت کمی ابعاد قطعه را بزرگتر کنید که پس از سنباده کشیدن و برداشتن لایه ای از روی آن به مشکل برنخورید . ضمنا هنگام  جی کد گرفتن قطعه خود و آماده کردن آن برای پرینت سه بعدی تعداد سقف و کف و دیواره ی پرینت خود را افزایش دهید ( حداقل 1 عدد ) تا پس از سنباده کاری و برداشتن لایه ای از قطعه ی خود سطح کار سالم باشد و اینفیل کار مشخص نشود .

پس از اتمام سنباده زدن , قطعه را با آب و صابون بشویید تا اضافات و پودرهای به جا مانده از سنباده زدن از روی آن پاک شود و اگر نیاز بود دوباره با سنباده پرداخت کنید .

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله بتونه و رنگ :

برای پرداخت قطعه سه بعدی و از بین بردن لایه های آن می توانید قطعات را بعد از پرینت بتونه و رنگ کنید . برای بتونه کردن می توانید از بتونه پلاستیک یا بتونه ی همه کاره استفاده کنید ولی بهترین بتونه ای که می توان نام برد , بتونه فوری رنگ اتومبیل هست که زمان خشک شدن بتونه در آن کم و سنباده خوری بالایی دارد , ضمنا بعد از بتونه کاری پودر خیلی کمی از خود به جا می گذارد . اسپری های بتونه هم در بازار وجود دارد که البته استفاده از آن ها نیاز به مهارت بیشتری دارد .

برای رنگ کاری قطعات و  پرداخت قطعه سه بعدی  بهتر است ابتدا یک یا دو دست اسپری پرایمر روی کارتان بزنید سپس عملیات رنگ آمیزی را انجام دهید . برای رنگ آمیزی می توانید از اغلب رنگ ها و اسپری ها استفاده کنید ولی رنگ های آکرلیک پوشش دهی بهتر و ماندگاری طولانی تری را نسبت به بقیه رنگ ها دارند .  اگر می خواهید از اسپری های رنگی استفاده کنید بهتر است از اسپری های مخصوص رنگ آمیزی اتومبیل استفاده شود . این اسپری ها که معمولا هم ساخت کشور های خارجی می باشند دارای رنگ دانه های بهتری هستند و پوشش دهی مناسبی را برای سطح شما ایجاد می کنند .

 

مطالب پیشین

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید