همه چیز در مورد پرینت سه بعدی قرنیه چشم

همه چیز در مورد پرینت سه بعدی قرنیه چشم

فرآیند پرینت سه بعدی ارتباط نزدیکی با دنیای پزشکی برقرار کرده است . پرینت سه بعدی قرنیه چشم جدید ترین دستاورد پرینت سه بعدی در دنیای پزشکی به شمار می آید .

در واقع پرینت سه بعدی این قرنیه که توسط محققان دانشگاه نیوکاسل انگلیس انجام شده است، برگرفته از یک قرنیه واقعی است.

 

پرینت سه بعدی قرنیه چشم
پرینت سه بعدی قرنیه چشم

فرآیند پرینت سه بعدی قرنیه چشم چگونه است ؟ 

 

ابتدا با استفاده از اسکنر سه بعدی چشم بیمار، می توان از اطلاعات به دست آمده برای چاپ سریع قرنیه ای که با اندازه و شکل قرنیه بیمار مطابقت داشته باشد، استفاده کرد.

 

با این دستاورد، در آینده احتمالا می توان عرضه قرنیه به صورت انبوه انجام پذیر است .

 

قرنیه به عنوان خارجی ترین لایه چشم انسان، نقش مهمی در تمرکز میزان بینایی دارد. با این حال، کمبود قابل توجهی در پیوند قرنیه وجود دارد.

 

به طوری که هم اکنون ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان در نوبت جراحی برای پیشگیری از نابینایی قرنیه در نتیجه ابتلا به بیماری هایی مانند تراخم هستند.

 

همچنین نزدیک به پنج میلیون نفر به دلیل جراحات قرنیه ناشی از سوختگی، خارش، سایش و یا بیماری به نابینایی کلی مبتلا هستند.

جنس ماده پرینت سه بعدی قرنیه چیست؟

 

سلول های بنیادی (سلول های استرومای قرنیه) از قرنیه یک اهداکننده سالم با آلژینات و کلاژن مخلوط می شود تا محلولی با قابلیت چاپ سه بعدی تولید کنند.

 

این جوهر زیستی با استفاده از یک پرینتر سه بعدی ارزان قیمت به طور موفقیت آمیزی در دایره های متحد المرکزی ریخته شد تا به شکل یک قرنیه انسان درآید. عملیات چاپ سه بعدی کمتر از ۱۰ دقیقه به طول انجامید.

 

‘چه کانن’ از دانشکده مهندسی بافت دانشگاه نیوکاسل که مسئولیت این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: تیم های بسیاری در سراسر جهان به دنبال این جوهر زیستی مناسب برای عملی کردن آن هستند .

 

این محقق خاطر نشان کرد که همکارانش آماده استفاده از جوهر زیستی حاوی سلول های بنیادی هستند، جوهری که اجازه می دهد چاپ بافت را بدون نیاز به رشد جداگانه سلول ها انجام دهند.

 

در آینده ای نزدیک از پرینت سه بعدی قرنیه چشم با پرینتر سه بعدی بیشتر خواهیم شنید و تاثیر پرینتر سه بعدی در چشم پزشکی را بیشتر خواهیم دید (برای آشنایی بیشتر با کاربرد پرینترهای سه بعدی در ایران اینجا کلیک کنید)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید