Taking too long? Close loading screen.

ساخت کاهشی (Subtractive ) & ماشین کاری(Machining)

فرایند حذف مواد ناخواسته از قطعات به شکل براده می‌باشد.

"ماشین کاری، به مجموعه‌ای از روش‌ها گفته می‌شود که به طور کنترل شده‌ای از بلوکی از یک ماده‌ی خام لایه‌برداری می‌کنند تا به شکل و اندازه‌ی مورد نظر درآید. اینکه روش‌های کنترل فرآیند لایه‌برداری می تواند متنوع باشد. به طور نمونه این کنترل می‌تواند توسط انسان یا ماشین انجام شود."
خدمات پرینت سه بعدی کرج

تعریفی از ماشین کاری

به طور کلی همه‌ی این روش‌ها در یک وجه مشترک هستند و آن هم ماده‌برداری از بلوک ماده‌ی اولیه برای رسیدن به قطعه‌ی مطلوب!امروزه به دلیل فراگیر شدن پرینترهای سه بعدی دو اصطلاح نیز فراگیرشده است: فرایندهایی که توسط تعریف ماشینکاری از یک قطعه خام مواد ناخواسته را جدا می‌کنند فرایندهای تولید کاهشی (subtractive manufacturing) و فرایندهای تولید توسط پرینترهای سه بعدی فرایندهای تولید افزودنی (additive manufacturing) نامیده می‌شوند.

ساخت کاهشی (Subtractive Manufacturing)

عنوانی جدید برای ماشین‌کاری

امروزه به دلیل فراگیر شدن پرینترهای سه بعدی دو اصطلاح نیز فراگیرشده است: فرایندهایی که توسط تعریف ماشینکاری از یک قطعه خام مواد ناخواسته را جدا می‌کنند فرایندهای تولید کاهشی (subtractive manufacturing) و فرایندهای تولید توسط پرینترهای سه بعدی فرایندهای تولید افزودنی (additive manufacturing) نامیده می‌شوند.

اغلب، در فرآیندهای ساخت کاهشی از موادی مثل فلز و چوب استفاده می‌شود، ولی مواد دیگری همچون پلاستیک، سرامیک و کامپوزیت‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه روش‌های ساخت و تولید را به طور کلی سه دسته تقسیم می‌کنند:

          _ ساخت افزایشی یا پرینت سه بعدی ۳D Printing

          _ ساخت کاهشی یا ماشین‌کاری

          _ فرم‌دهی (Shape Forming)و ریخته‌گری (Casting)

زیرمجموعه‌های ساخت کاهشی (ماشین کاری)

خدمات پرینت سه بعدی کرج

سوراخ‌کاری (Drilling)

سوراخ‌کاری روشی آشنا برای همه است. هر کدام از ما که با استفاده از دریل خانگی سوراخی را بر روی دیوار ایجاد کرده ایم، با این روش متداول ساخت کاهشی به خوبی آشنا هستیم. ابزار نهایی و برنده در روش سوراخ‌کاری مته و دستگاهی که مته را می‌گرداند دریل نام دارد. با استفاده از این روش ساخت و تولید می تواند سوراخ‌هایی با مقطع دایره‌ای در اجسام مختلف ایجاد کرد. بازه‌ی موادی که می‌تواند با استفاده از این روش آن‌ها را ماشین کاری کرد بسیار گسترده است.

خدمات پرینت سه بعدی کرج

فرزکاری (Milling)

عمودی و افقی فرزکاری هم یکی دیگر از روش‌های بسیار رایج ساخت کاهشی است. ماشین فرز می‌تواند لایه‌برداری را در طی حرکات دوار و یا حرکات خطی انجام دهد. دستگاه یا ماشین فرز مشابه یک دریل خانگی است، با این تفاوت که می‌تواند حداقل در سه محور حرکات دقیق و کنترل‌شده‌ای را انجام دهد. ابزاری از ماشین فرز که با قطعه به طور مستقیم در ارتباط است و عمل ماده‌برداری را انجام می‌دهد تیغه‌ی فرز نام دارد.

خدمات پرینت سه بعدی کرج

تراشکاری Lathing- CNC

تراشکاری یکی از روش‌های بسیار رایج ساخت کاهشی است که معمولاً برای تراشیدن و شکل‌دادن به قطعات چوبی و فلزی استفاده می‌شود. در تراشکاری اغلب، عملیات ماده‌برداری به شکل دوار انجام می‌پذیرد. تراشکاری به دلیل سرعت بالا و هزینه‌ی کم، به یکی از روش‌های رایج ماشین کاری و به طور کلی ساخت و تولید تبدیل شده است.

خدمات پرینت سه بعدی

انسان + ماشین + واسطه

این حالت همان روشی است که هزاران سال قدمت دارد. تصور کنید که ۳۰۰ سال پیش فردی مشغول تراشیدن یک قطعه‌ی چوب با تبر است:

  • تکنولوژی ساخت و تولید مورد استفاده: ساخت کاهشی
  • زیرتکنولوژی: تراشکاری
  • کنترل‌کننده‌ی ابزار: انسان و بدون واسطه
  • به همین سادگی!
خدمات پرینت سه بعدی کرج

انسان + ماشین + بدون واسطه

در دوران صنعتی شدن بشر و بعد از وقوع انقلاب‌های صنعتی، ابزارهای پیچیده تری برای ساخت و تولید به روی کار آمدند. این ابزارها و یا در بیان بهتر ماشین‌ها، ابزارهای ساخت و تولید باستانی را در مکانیزم‌هایی گنجاندند تا کار با آن‌ها دقیق‌تر و آسان‌تر شود.

وقتی که یک تراشکار با استفاده از ماشین‌تراش سعی در ساخت یک قطعه دارد، نحوه‌ی کار به این صورت است که: کنترل جابه‌جایی ابزار تراش در اختیار تراشکار است، ولی در همین فرآیند کنترلی، مکانیزم ماشین به وی کمک می‌کند.

به بیانی ساده‌تر به جای اینکه تراشکار تیغه‌ی تراش را در دست بگیرد و شروع به ماده‌برداری از قطعه‌ کند، با چرخاندن چند پیچ، زدن چند دکمه و یا دیگر ابزارهای ساده‌ی کنترلی، حرکت تیغه را کنترل می‌کند.

کنترل ابزار ساخت بدون واسطه، اتوماتیک و توسط ماشین

دسته بندی انواع روش های ساخت کاهشی

خدمات پرینت سه بعدی کرج