فهرست مطالب

ساخت لیتوفان Lithophane

لیتوفان روشی است که شما به کمک آن می توانید عکس های خود را به گونه خاصی برجسته کنید (درحالت عادی قابل تشخیص نیست) که با تابیدن نور به سطح پشت حجم، عکس شما را نمایش می دهد. با دیدن این فیلم هم میتوانید  با نحوه ساخت آن آشنا شوید.

یک لیتوفان، شکلی از هنری قدیمی است که شامل یک تصویر سه بعدی بر روی پرسلن (لمینیت سرامیکی) است. این تصویر فقط وقتی که پس زمینه روشن می‌شود، قابل مشاهده است. هنگامی‌که نور در پشت تصویر تغییر می‌کند، تصویر نیز ظاهرا تغییر می‌کند. 

در اروپا، لیتوفان‌های اول در انگلستان، فرانسه و آلمان در دهه ۱۸۲۰ ظاهر شدند. با این حال، این فرم هنری منحصر ‌به ‌فرد به سلسله تانگ چین در قرن هفتم رسیده است.

سلسله مینگ قرن شانزدهم، با تصاویر کاغذی نازک – چیزی شبیه به صفحه نمایش‌های کوچک با مناظر در زیر یا روی آن‌ها ساخته شده است. همچنین گفته می‌شود که در چین محصولاتی با طرح‌های دقیق، حک شده و قالبی تولید شده است.

این فرآیند در قرن نوزدهم بسیار وقت‌گیر و گران بود. تقریبا پس از ۲۰۰ سال و به لطف چاپ سه بعدی، به پرینت سه بعدی لیتوفان پرداخته شد. این روند در حال حاضر فوق‌العاده و مقرون به صرفه و بسیار آسان است.

لیتوفان نوعی هنر است که حکاکی یک تصویر بر روی یک تکه نازکی از پرسلن ساخته می شود.

 تفاوت بین لیتوفان‌های سنتی و آن‌هایی که با چاپگر سه بعدی تولید شده است، این است که لیتوفان‌ها از جنس پلاستیک هستند.

 در حالی‌که تصویر بصری این لیتوفان‌ها، جالب است اما جادوی واقعی زمانی اتفاق می‌افتد که در مجاورت با نور قرار می‌گیرند.

فرآیندی برای پرینت سه بعدی لیتوفان

پس از انتخاب هر عکسی که مدنظر است، مانند عکس عروسی، عکس مناظر موردعلاقه، عکسی از اجزای بدن و مواردی از این قبیل را؛ می‌توان مشخصاتی که فرد قصد دارد یک ویژگی از عکس یا کل عکس را در اندازه، ضخامت، مرزهای خاص، حداقل ارتفاع لایه و تعداد بردارها در هر پیکسل را تغییر دهد و پس از بارگذاری آن در صفحه سایت و طراحی سه بعدی عکس، به پرینت سه بعدی فایل مورد نظر پرداخت.

 

 لیتوفان به عنوان یک هدیه خاص

لیتوفان را می‌توان به عنوان یک هدیه خاص به صورت عکس، تابلو عکس، دسته کلید و مواردی دیگر که به سلیقه شخصی مربوط می‌شود در نظر گرفت، هدیه روز مادر، هدیه ازدواج، هدیه تولد، هدیه برای شخصی که به موارد قدیمی و تاریخی علاقه‌مند است، می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد.

لیتوفان‌‌های خاص و منحصر‌به‌فرد

شخصی به نام Ben Malouf، گام منحصر‌به‌فردی برای تولید لیتوفان‌ برداشته است. این لیتوفان‌‌ها، فوق‌العاده زیبا، ضخیم و عمیق هستند برخلاف آن‌چه که قبلا وجود داشته است.

بازآفرینی نقاشی‌های کلاسیکی پرینت سه بعدی لیتوفان

وی اشاره کرد:” با استفاده از پرینت سه بعدی لیتوفان، به بازآفرینی نقاشی‌های کلاسیکی مانند ” شب پرستاره ونگوگ” پرداختم برای این کار، از پرینترهای سه بعدی LulzBot استفاده کردم.” قابل ذکر است که به پرینت سه بعدی تابلو شب پر ستاره ونگوگ نیز پرداخته شده است.

تبدیل عکس به مدل سه بعدی هر زمان که تولد یا رویداد خاص از هر نوعی پیشرو داریم همیشه با این مشکل مواجه هستیم که چه چیزی بخریم و در نهایت به ندرت میتوانیم یک ایده قابل توجه پیدا کنیم.

از انجا که پرینتر سه بعدی این قابلیت را برای شما ایجاد میکند که بهترین هدیه را به شخص مورد نظر بدهید،چیزی که نمیتوانید در جای دیگری خریداری کنید.و هدیه اس قابل توجه برای نشان دادن خواص بودن شما در انتخاب.همچنین دیگر مجبور نیستین برای پیدا کردن یک ایده خوب برای هدیه نگران باشد.شخصی ترین گزینه شما میتواند تبدیل عکس به مدل سه بعدی یا یک لیتوفان باشد!

نکات تکمیلی :

لیتوفان

یک لیتوفان یک تصویر “حک شده” در یک ماده نیمه شفاف است که در آن یک نور از پشت تابیده شده و محتوای آن را نشان می دهد. این تکنولوژی از اوایل دهه ۱۸۰۰ موجود بوده است، هرچند همیشه آنها را پرینت سه بعدی نکرده اند.

مناطق ضخیم تر از عبور نور جلوگیری کرده و تیره تر ظاهر می شوند، در حالی که مناطق نازک روشن تر به نظر می رسند.

برای ایجاد یک لیتوفان ابتدا باید یک مدل سه بعدی از عکس خود ایجاد کنید. برخی از ابزارهایی که می توانید برای این کار استفاده کنید عبارتند از:

عکس های چندگانه

چندین گزینه در هنگام استفاده از عکس های چندگانه وجود دارد. اول از همه این است که به راحتی از برخی از ابزارهایی که در بالا توضیح داده شد استفاده کنند. با این حال اگر شما علاقه مند به ایجاد یک مدل دقیق تر هستید، شما می توانید از خدمات یک طراح سه بعدی استفاده کنید و یا نرم افزارهایی مانند Zbrush را آموزش ببینید.

در نهایت گزینه ای از photogrammetry وجود دارد که شامل گرفتن چند عکس از موضوع شما و جمع آوری مجموعه ای از نقاط از تصویر در فضا است. اگر این روش را انتخاب می کنید، مطمئن باشید که تصاویر زیادی از شی خود را از تمام زاویه های که ممکن است تهیه کنید. سپس عکس های خود را در نرم افزار photogrammetry آپلود کنید تا یک فایل سه بعدی قابل چاپ تولید شود.

توجه داشته باشید که اگر می خواهید یک رندر عالی از مدل سه بعدی خود داشته باشید، شما نیاز به تصاویر با کیفیت بالا دارید. پرینت سه بعدی از عکس تا حد زادی به کیفیت تصاویر شما بستگی دارد.

 

 بهینه سازی تصاویر شما

برای بهینه سازی تصاویر خود، به موارد زیر نیاز دارید:

  • یک دوربین دیجیتال با وضوح بالا: شما نیاز به فایل های دیجیتالی با کیفیت بسیار بالا دارید.
  • یک وسیله برای روشنایی: نور مناسب کلید بهبود عکس شماست.
  • سه پایه: شما می خواهید که شخص و دوربین خود را تا آنجا که ممکن است ثابت نگه دارد.

مواردی که هنگام عکسبرداری باید به آن توجه کنید:

  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور
  • نور متعادل

برخی از برنامه های ویرایش عکس که می می توانید از آن استفاده کنید:

  • iPhoto
  • Adobe Lightroom
  • Adobe Bridge

 مدلسازی سه بعدی

در صورت امکان ۳۰ تا ۴۰ تصویر از زوایای مختلف گرفته و قبل از ارسال آنها به نرم افزار photogrammetry از کیفیت بالای آن ها اطمینان حاصل کنید. در اینجا چند ابزار نمونه نام می بریم:

اسکن سه بعدی از طریق برخی از الگوریتم ها اتفاق می افتد. ابتدا شما نیاز به یک مجموعه خوب از عکس ها دارید، بیشتر کارها به نرم افزار واگذار می شوند.

بازبینی مدل

باید سریعاَ هر گونه مسئله مربوط به مدل خود را به راحتی مشاهده کنید. با این وجود، زاویه دید خود را تغییر دهید زیرا تشخیص برخی از نقص ها در نگاه اول دشوار است. جزئیات ساختاری باید بسیار باشد.

برخی از معایب را شما می توانید با استفاده از ابزار sculping و smoothing اصلاح کنید. اما اگر احساس می کنید مدل شما با شی اصلی بسیار متفاوت است، ممکن است لازم باشد مجموعه ای جدید از عکس ها را تهیه کنید. فقط به یاد داشته باشید، هر چه دقت عکس های شما بالاتر باشد مدل سه بعدی بهتری دریافت خواهید کرد.

نمونه کارهای انجام شده توسط لیتوفان

خدمات پرینت سه بعدی

امتیاز کلی این مطلب
امتیاز شما به این مطلب
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]