فرمت های مناسب برای پرینت سه بعدی

فرمت های مناسب برای پرینت سه بعدی

برای پرینت گرفتن از یک قطعه نیاز هست در قدم اول آن را در یک نرم افزار مناسب طراحی کنیم.

برای انجام عملیات پرینت سه بعدی ، از نرم افزارهای متعددی می توان به منظور طراحی استفاده کرد که تعدادی از آن ها عبارتند از:

 

 ۳ds Max ، Mechanical Desktop , Rhino , Solidworks, Catia , Autocad ، Sketch Up

 

 

این نرم افزارها با تکیه بر قابلیت های فراوانی که در امر سه بعدی سازی فراوان می کنند در بین طراحان ، نرم افزارهای محبوبی به شمار می روند.

توجه نمایید که نحوه انجام  مدل سازی، تاثیر بسزایی در بهبود روند پرینت سه بعدی دارد و با رعایت نمودن برخی نکات مهم می توان کیفیت پرینت سه بعدی را افزایش داده و از طرفی هزینه پرینت سه بعدی و مدت زمان ساخت قطعات را کاهش داد.

 

 پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را در این زمینه مطالعه کنید.

 

نکات طراحی برای ساخت قطعه به روش پرینت سه بعدی

 

نرم افزار چاپگرهای سه بعدی که اصطلاحا به آن ها نرم افزارهای اسلایسر  می گویند با فایل هایی با فرمت STL را پشتبانی می کنند.

 

نکات مهم برای ارسال فایل سه بعدی جهت انجام پرینت ۳ بعدی

  • تمامی فایل بهتر است در یک مقیاس مشخص طراحی شده باشند. عدم رعایت این نکته یکپازچه سازی قطعات را با مشکل مواجه می کند.
  • فایل های solid و توپر معمولا قابلیت پرینت سه بعدی خوبی دارند. البته در پرینتر سه بعدی FDM محدودیت هایی در ابعاد وجود دارد.
  • مدل هایی که به صورت سطوح و دیواره های بدون ضخامت و باز، قابل چاپ سه بعدی نیستند.
  • فایل های مدل شده توسط نرم افزارهای ۳dMax و Maya ممکن است احتیاج به تصحیح داشته باشند. بهتر است از این نوع نرم افزارها خروجی گرفته نشود. در این نرم افزارها کمی مش بندی با ایراد همراه است.
  • در طراحی بهتر است ضخامت کم تر از یک میلی متر استفاده نشود چون امکان پرینت سخت می شود و شاید نتیجه پرینت شده از کیفیت مطلوب فاصله گرفته باشد.
  • مدلهایی که دارای زوایای کمتر از ۴۵ درجه نسبت به صفحه کار می باشند، نیازمند ساپورت گذاری (پشتیبان) هستند، که این ساپورتها مدت زمان پرینت سه بعدی را افزایش می دهد و همچنین ممکن است کیفیت سطوحی که ساپورت گذاری شده است خیلی خوب نباشد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر در مورد ساپورت ها را نیز مطالعه کنید.

 

نقش ساپورت در پرینت سه بعدی

 

اندازه صفحه ساخت در چاپگرهای سه بعدی نقش مهمی در پرینت سه بعدی دارد و اطلاع از اندازه صفحه ساخت می تواند در طراحی مدل تاثیر گذار باشد.

در صورتی که مدل طراحی شده بزرگتر از صفحه ساخت پرینترهای سه بعدی باشد باید آن را برش داد و سپس قطعه ها جداگانه را به هم چسباند.

 

در پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM،مدل طراحی شده به صورت لایه به لایه پرینت می گردد و در نهایت، مدل ایجاد می گردد. لذا همیشه خطوط پرینت بر روی سطوح کار دیده می شود. ب

دقت پرینت سه بعدی در تکنولوژی FDM می تواند بین ۴۰ تا ۳۰۰ میکرون متغییر باشد

 

مهم: توجه به این نکته ضروریست که برای انجام پرینت سه بعدی ،ابتدا نیاز به طراحی محصول و ساخت فایل سه بعدی از ایده یا قطعه مورد نظر می باشد. بنابراین محاسبه هزینه و استعلام قیمت انجام پرینت سه بعدی و همچنین مدت زمان ساخت قطعات مورد نظر ،فقط پس از پردازش فایل سه بعدی مربوطه توسط نرم افزار رابط پرینتر سه بعدی ،امکان پذیر خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ادامه مطلب
تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

تاریخچه پرینترهای سه بعدی و توسعه آنها در گذر زمان

ادامه مطلب
همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

همه چیز در مورد تولید قطعه با پرینت سه بعدی ( تولید قطعه با چاپگر سه بعدی )

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید