آشنایی با انواع نازل های پرینتر سه بعدی و کاربرد آنها + آموزش رفع گرفتگی نازل پرینتر

آشنایی با انواع نازل های پرینتر سه بعدی و کاربرد آنها + آموزش رفع گرفتگی نازل پرینتر

یکی از پارامترهای بسیار مهم در زمینه خدمات پرینت سه بعدی ، نازل استفاده شده در دستگاه پرینتر سه بعدی است. در این مقاله قصد داریم ویژگی ها و انواع نازل های پرینترهای سه بعدی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

نازل های پرینترهای سه بعدی
نازل های پرینترهای سه بعدی

طبقه بندی انواع نازل پرینتر سه بعدی بر اساس قطر فیلامنت

 

بطور کلی جهت انجام پرینت سه بعدی قطعات ، دو نوع فیلامنت با دو قطر مختلف رایج است که شامل فیلامنت با قطر خارجی ۱٫۷۵میلیمتر و ۳ میلیمتر (۲٫۸۵ میلیمتر) می باشد که در پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی FDM مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پیشنهاد مطالعه

آشنایی با پرینترهای سه بعدی FDM

 

 

دستگاه پرینتر سه بعدی با توجه به نوع و شرکت تولید کننده آن قادر به استفاده از یکی از این دو نوع فیلامنت است.

 

جنس نازل استفاده شده در پرینتر سه بعدی نقش بسزایی در کیفیت پرینت سه بعدی نهایی دارد. در ادامه در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

طبقه بندی نازل پرینتر بر پایه جنس نازل

  • برنجی : آلیاژ برنج پر کاربرترین آلیاژی است که در تولید نازلهای پرینترهای سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد . از این نوع نازل ها می توان در پرینت سه بعدی فیلامنتهای مختلفی از قبیل PLA، ABS، PETG،  Nylon، Flexible، PC وسایر مواد غیر ساینده نازل استفاده کرد .ضریب انتقال حرارت نازلهای برنجی بسیار بالا است و انتخاب مناسبی برای پرینترهای ۳ بعدی به شمار می آید.

 

نازل برنجی
نازل برنجی
  •  استنلس استیل : عملکرد این نوع نازلها بهتر از نازلهای برنجی هستند و با استفاده از آنها تقریباً می توان تمامی انواع فیلامنتها (ساینده و غیر ساینده ) را پرینت نمود. این نوع نازلها جهت استفاده در مصارف پزشکی توصیه میگردد. با توجه به گران بودن آلیاژ استنلس استیل، قیمت این نوع نازلها در مقایسه با نازلهای برنجی بالاتراست.
نازل استنلس استیل
نازل استنلس استیل
  •  استیل سخت کاری شده:  این نوع نازلها تنها در چاپ ۳ بعدی فیلامنتهایی با جنس ساینده مورد استفاده قرارمی گیرد و سخت بودن جنس نازل مانع از خراب شدن نازل در اثر سائیده شدن مواد و یا سایش نازل به صفحه ساخت می گردد. قیمت این نوع نازل در مقایسه با سایر نازلها بالاتر است.
نازل استیل سخت کاری شده
نازل استیل سخت کاری شده
  •  تنگستن: این نوع نازلها جزء نازلهای خاص می باشند و تنها در پرینترهای سه بعدی خاص جهت مصارف خاص و پرینت فیلامنتهای بسیار ساینده مورد استفاده قرار میگرد. جنس ساخت این نوع نازل در مقابل فیلامنت های ساینده مقاوت بالایی دارد.
نازل تنگستن
نازل تنگستن

 

  •  کریستال: این نوع نازلها که اخیراً تولید و عرضه شده اند دارای نوک کریستالی با قطر سوراخ بسیار دقیق و مستحکم می باشند و برای پرینت قطعات با دقت بالا مورد استفاده قرار میگرد . قیمت این نوع نازلها بسیار بالا بوده و به همین دلیل، زیاد مورد استقبال کاربران پرینترهای سه بعدی قرار نگرفته است.
نازل کریستال
نازل کریستال

جدول زیر طبقه بندی نازل های پرینتر سه بعدی بر اساس جنس های گوناگون را نشان می دهد.

 

رده قیمت کاربرد نوع جنس نازل
پایین پرینت متریال های رایج فیلامنت مانند PLA و ABS برنج
متوسط پرکاردبرد در صنایع پزشکی استنلس استیل
بالا مقاوم در برابر فیلامنت های ساینده استیل سخت کاری شده
بسیار بالا مقاومت بالا در برابر فیلامنت های به شدت ساینده تنگستن

 

طبقه بندی نازل پرینترهای سه بعدی بر حسب قطر سوراخ

 

پیش تر تنها یک نوع نازل پرینتر با قطر سوراخ ۰٫۴ میلیمتر وجود داشت ولی با فراگیر شدن تکنولوژی پرینت سه بعدی، نازلهایی با قطر سوراخ متفاوت از قبیل ۰٫۲ میلیمتر، ۰٫۳ میلیمتر، ۰٫۵ میلیمتر و غیره نیز تولید و عرضه گردید.

 

متداولترین نازل مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی نازل با قطر سوراخ ۰٫۴ میلیمتر است که برای پرینت با دقت ۲۰۰ و ۱۵۰ میکرون انتخاب مناسبی است.

 

چنانچه قصد داشته باشید قطعات بسیار ریز با جزئیات بالا را پرینت سه بعدی نمائید می بایست از نازل با قطر سوراخ کوچکتر (مثل نازل ۰٫۲ میلیمتر) استفاده کنید.

 

در صورتی که بخواهید یک مدل بسیار بزرگ را پرینت سه بعدی نمائید می بایست ازنازل با قطر سوراخ بزرگتر (مثل ۰٫۸ میلیمتر) استفاده نمائید تا زمان پرینت سه بعدی را تا حد زیادی کاهش داد.

دلالیل بروز مشکل و عیب یافتن نازل پرینتر :

 

۱:خم شدن بر اثر ضربه و یا کالیبره ی اشتباه که موجب ضربه زدن نازل به سینی پرینتر خواهد شد.

 

۲٫گرفتگی نازل بر اثر کالیبره ی ناصحیح در این حالت به دلیل تماس بیش از حد نازل با سینی چسبی که بر روی سینی برای چسبندگی قطعه استفاده میشود درون نازل رفته و با سوخته شدن گرفتگی ایجاد میکند. توضیه می شود در این جالت پرینتر روی حالت Home قرار بگیرد و در دمای بالا مواد ذوب و خارج شود.

 

۳:استفاده از متریال و فیلامنت نا مرغوب

 

۴٫تنظیم نبودن دما برای متریال که باعث سوختن بیش از حد مواد شده و گرفتگی ایجاد مینماید.

 

۵:تنظیم نبودن سرعت موتوری که مسئول بیرون دادن فیلامنت از نازل است

 

۶٫استفاده ی طولانی مدت از نازل بدون نگهداری مناسب . معمولا برای دستگاه هایی با حجم کار متوسط میانگین عمر نازل ۶ ماه میباشد بهتر است نسبت به تعویض نازل پرینتر سه بعدی در زمان مناسب اقدام شود.

 

شکل زیر حالت مسدود شدن نازل پرینتر سه بعدی را نشان می دهد.

نازل پرینتر
نازل پرینتر

 

دلایلی که در بالا به آن پرداخته شد شایع ترین دلایل گرفتگی نازل پرینتر است و برای نگهداری نازل پرینتر سه بعدی بهتر است نکات زیر رعایت شود.

 

۱٫نازل را توسط دریل نازل به صورت هفتگی پاکسازی نمایید تا از گرفتگی احتمالی جلوگیری شود.

تمیز کردن نازل پرینتر سه بعدی
تمیز کردن نازل پرینتر سه بعدی

۲٫فیلامنت های چسبیده به اطراف نازل را حتما قبل از شروع کار از نازل جدا کنید تا از گرفتگی جلوگیری شود. برای انجام این کار می توانید از دم باریک یا انبر دست های کوچک با فرچه و یا حتی مسواک استفاده کنید. در صورت چسبندگی فیلامنت می توانید با حرارت سشوار گرفتگی ها را به حالت خمیر درآورید تا عملیات جداسازی ساده تر انجام شود.

نازل پرینت
نازل پرینت

۳٫حتما از نازل سایز استاندارد و مختص دستگاه خود استفاده نمایید و از نازلهایی که به صورت دستی سوراخ شده اند استفاده نکنید . این نوه نازل ها قطر دقیق و استانداری ندارند و ممکن است مشکلاتی نظیر گرفتگی ماده در نازل را ایجاد کنند.

۴٫قبل از شروع عملیات پرینت سه بعدی از کالیبره بودن دستگاه خود اطمینان حاصل فرمایید. رعایت نکردن این موضوع علاوه بر نتیجه نامطلوب پرینت موجب آسیب دیدگی نازل پرینتر خواهد شد.

۵٫هر ماه خروجی نازل را آزمایش نمایید تا مقدار دقیقی باشد و اضافه یا کم نباشد. برای انجام تست این کار بهتر است یک مدل سه بعدی مکعب کوچک را در نظر بگیرید.

۶٫از متریال و فیلامنت دست ساز و متفرقه استفاده ننمایید.

۷٫در هنگام جازدن و یا درآوردن فیلامنت ، این کار را در زمان داغ بودن نازل انجام دهید . در صورتی که این کار در دمای پایین انجام شود علاوه بر آسیب دیدن نازل ممکن است موجب تاب برداشتگی محور عمودی شود.

۸٫حتما دقیقترین دما را برای متریال مورد استفاده ی خود استفاده کنید.

 

انواع نازل در پرینترهای سه بعدی FDM

 

همان طور که در پیش تر به آن اشاره شد با استفاده از نازل هایی با قطر ۰٫۳ امکان پرینت با رزولوشن های ۲۵۰ ، ۲۰۰ ، ۱۵۰ و ۱۰۰ میکرون به راحتی و با کیفیت بالا امکان پذیر است.

 

نازل های پرینتر ها سه بعدی FDM غالبا از جنس برنج هستند و تحمل دمایی بالایی را دارا می باشند و به راحتی می توانند قطعاتت با جنس های PLA ، ABS ، PLV ، Nylon را به چاپ برسانند.

 

نازل ۰٫۲ برای پرینت های حساس تر و قطعات کوچکتر مورد استفاده قرار میگیرد. از نازل ۰٫۲ برای پرینت هایی با رزولوشن ۱۰۰ ، ۵۰ و حتی ۲۰ میکرون استفاده میشود. از فواید بسیار مهم این نازل پرینت قطعاتی می باشد که فیلامنت ارتجاعی دارند. شما به راحتی می توانید قطعاتی با کیفیت بسیار بالا و حساس را به چاپ سه بعدی برسانید.

 

در کلام آخر خاطر نشان می کنیم ، انتخاب نازل مناسب تاثیر مستقیمی بر عملکرد کلی پرینتر سه بعدی شما خواهد داشت. در نگه داری و تعویض به موفع آن دقت نمایید.

همه چیز در مورد نازل پرینتر سه بعدی
همه چیز در مورد نازل پرینتر سه بعدی

نویسنده : هومن لادن

 

پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را نیز مطالعه نمایید.

 

نحوه تعویض نازل پرینتر سه بعدی 

 

مرکز سه بعدی پارسیان به عنوان یکی از مراکز با سابقه در حوزه محاسبه آنلاین قیمت پرینت سه بعدی و همچنین نمونه سازی محصولات، هر ساله با سفارشات متعددی در صنایع مختلف از طرف مشتریان گرامی رو به رو می شود که همگی آنها گواه از این موضوع دارند که آهسته آهسته این تکنولوژی تولیدی مدرن از جایگاه بهتری در صنعت کشورمان و دیگر کشورها بهره مند خواهد شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید